Sausis – tikras ramybės metas. Jau praėję didžiausios metų šventės ir jų šurmulys, o už lango pats žiemos vidurys. Nors sausį dažniausiai vyrauja šalnos ir sniegas, bet dauguma žmonių, o ypač sodininkų, pradeda po truputį laukti šilumos ir sugrįžtančio pavasario. Visi būname pasiilgę tos malonios, vis dažniau pasirodančios saulės, šilumos ir bundančios gamtos jausmo. Deja, bet pagreitinti pavasario negalime, o ir nereikėtų stengtis to padaryti. Manome, kad kiekviename metų laike reikia atrasti kažką sau artimo ir mielo. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad žiemą nieko sode nuveikti nereikia, bet visgi yra sodo darbų, kuriuos galime atlikti sausio mėnesį.

 

Pagrindiniai sausio mėnesio sodo darbai

 

 • Jei lauke yra prikritę daug sniego, prie medžių kamienų sniegą reikia nuvalyti ir gerai jį sumindžioti, kad po juo medžio žievės negraužtų pelės.
 • Jeigu sniego yra nedaug, bet lauke vyrauja šalčiai, reikia nuo takelių nukasti sniegą ir juo apkloti žemaūgių vaismedžių pomedžius.
 • Peržiūrėkite ir perrūšiuokite turimas sėklas. Gali būti, kad kai kurios jau nebetinkamos sėjimui, tad jas reikėtų išmesti. Viską atrinkę žinosite, ką prieš pavasarį reikia pasipildyti, o kokių sėklų jau turite.
 • Apžiūrėkite, ar sode nenukritę, nesupūsti nuo krūmų ar medelių apsauginiai uždangalai (plėvelės, tinklai).
 • Rūsyje patikrinkite savo derlių: kas supuvo – išmeskite, kad nuo jų nesupūtų kitos daržovės ar vaisiai. Jei rūsyje labai drėgna, padėkite kelis indus su negesintomis kalkėmis.
 • Prieš didesnius šalčius, pasirūpinkite, kad Jūsų rūsyje temperatūra nenukristų žemiau 0 laipsnių. Pagalvokite apie langų ir durų apšildymą.
 • Patikrinkite ir paruoškite artėjančiam sodinimo sezonui daigyklas, vazonėlius.

 

 

Sausio mėnesio darbai gėlyne

 

 • Apžiūrėkite rūsyje laikomų tulpių ir narcizų svogūnėlius, juos reikėtų nepamiršti retkarčiais palaistyti.
 • Patikrinkite, ar nuo rožių ir rododendrų nenupustytos apsaugos nuo šalnų. Tai gana jautrios gėles, tad reikia visada nepamiršti prižiūrėti šaltuoju metu laiku.
 • Vertėtų užmesti akį ir į alpinariumą bei patikrinti, kaip jame laikosi Jūsų gėlės. Galbūt šalčiui jautresnes gėles reikia pridengti eglišakiais.
 • Reikėtų patikrinti rūsyje laikomus šakniagumbius, tokius kaip: jurginai, kardeliai, begonijos, kanos. Jeigu jie pradeda dygti, bet daigeliai dar labai maži, pristabdyti dygimą galima išnešus į  dar vėsesnę patalpą. Jei daigeliai jau pakankamai dideli, vertėtų juos pasodinti į vazonėlius ir laikyti šviesioje, bet vėsioje patalpoje.
 • Sausio pabaigoje jau galima pasėti ilgos vegetacijos gėlių - begonijų, petunijų, verbenų.
 • Žinoma, nepamirškite ir kambarinių gėlių. Sausį kambarines gėles rekomenduojama laistyti tik gana šiltu vandeniu, nes šaltu vandeniu laistomų gėlių šaknys gali imti pūti, lapai džiūti bei nukristi. Jei už lango tikrai labai šalta, rekomenduojame gėles nuimti nuo palangių ir pastatyti šiltesnėje vietoje.

 

Sausio mėnesio darbai darže

 

 • Pats laikas apgalvoti kokias daržoves auginsite artėjantį sodininkystės sezoną. Užmeskite akį į savo turimus sėklų pakelius. Perrūšiuokite juos. Galbūt kažko turite per daug, tuomet galite pasimainyti sėklomis su pažįstamais, o ko reikės - nepamirškite nusipirkti. Beje, svogūnėlių galvutes tikrai dar per anksti pirkti, nes spės išleisti daigelius, kol dar nereikės.
 • Žiemos mėnesiais rekomenduojame neužmiršti labai naudingo organinių trąšų kaupimo. Tai puikus metas rinkti kiaušinių, svogūnų lukštus, arbatos ar kavos tirščius ir medienos pelenus - tai, gana universali trąša augalams. Tam yra skirtos specialios nedidelės komposto dėžutės. Didelis privalumas, kad naudojant jas kambaryje nėra jokio nemalonaus kvapo dėl esančių filtrų jos viduje.
 • Jeigu auginate bites, nepamirškite apžiūrėti avilių. Patikrinkite, ar jie neapsnigti, neužpustyti.
 • O jei prie namų turite užšalusių vandens telkinių, metas pradėti daryti eketes. Jos padės žuvims išgyventi per žiemą.
 • Apgalvokite, ką ir kur darže sodinsite. Labai naudinga yra paįvairinti darže sodinimo vietas: pavyzdžiui, jei svogūnai pernai buvo pasodinti vienoje vietoje, tai šiemet reikėtų sodinti – kitoje.
 • Apžiūrėkite visus savo daržo, sodo įrankius ir patikrinkite, ar viskas dar bus tinkama naudoti ateinantį sezoną, o galbūt dar kažko trūksta ir reikės įsigyti. Svarbiausi daržo įrankiai ir darbo priemonės: kastuvas, grėblys, sekatorius, rankinis pjūklas, darbo pirštinės, genėjimo žirklės, nuo kenkėjų augalų purkštuvas, laistymo žarna.

Sausio mėnesio darbai vaismedžių sode

 

 • Nuo vaismedžių reikėtų nuimti likusius kabėti supuvusius vaisius ar lapus (jei to nepadarėte anksčiau), nes juose pilna ligų sukėlėjų.
 • Jei lauke palyginus nešalta ir iki 10 laipsnių šalčio, sausio antroje pusėje galima pradėti žieminį vaismedžių genėjimą. Norint, kad viskas būtų taisyklingai ir medeliai išliktų nepažeisti, patariama naudoti specialias genėjimo žirkles, kuriomis lengvai ir greitai nukirpsite kelių centimetrų pločio šakas.
 • Nupurtykite nuo augalų ir vaismedžių sniegą, kol jis užkritęs nesulaužė šakų ir neapgadino jų formos. Nupurtytą sniegą aplink augalus sutrypkite.
 • Nuolatos patikrinkite, ar vėjas nenuplėšė nuo krūmelius ir medelių apsauginės plėvelės ar tinklo.
 • Paukšteliai papuošia kiekvieną mūsų sodą ir praskaidrina mūsų kasdienybę. Nepamirškite pasirūpinti ir jais. Prie namų ar sodybos įrenkite lesyklėlę ir visą žiemą juos lesinkite.

 

Daržas ant Jūsų palangės

 

Sausio mėnesį daiginti daugelį sėklyčių būtų dar tikrai per anksti, bet galite užsiauginti naudingų mikrožalumynų ar prieskoninių žolelių. Juose itin gausu mikroelementų ir vitaminų, kurių mums taip reikia šaltuoju metų laiku. Tarp mikrožalumynų gali būti: agurklės, špinatai, burnočiai, gražgarstės, įvairūs bazilikai, salierai, pipirnės, kaliaropės, ridikėliai, žirniai, vakarutės, petražolės, špinatai, salotos, įvairios garstyčios ir pan. Užsiauginti šiuos mikrožalumynus yra visiškai nesunku. Pavyks ir pradedantiesiems sodininkams. Daigeliams reikia tik šviesos, šilumos, puraus ir derlingo substrato. Galima auginti specialiose arba paprastose daigyklose.

Puiki išeitis greičiau užsiauginti šviežių žolelių šaltuoju metų laiku – elektrinės šildomos daigyklos. D. Britanijoje įsikūręs gamintojas Garland turi šioje srityje pasiūlyti daug įvairių sprendimų. Pasirinkimas gana platus: skiriasi daigyklų dydžiai (iš kiek vazonėlių susidaro), kainos ir galingumas. Galite rinktis tarp: 8, 13, 24, 50W galingumo daigyklų. Kuo daigykla galingesnė, tuo labiau šils jos pagrindas. Pavyzdžiui 50W daigykla yra su įmontuotu fiksuotos temperatūros termostatu, kuris skirtas palaikyti 19 °C temperatūrą, o viduje esantis anglies pluošto elementas užtikrina tolygų šilumos paskirstymą. Kitos daigyklos nėra reguliuojamas termostatu ir skirtos aplinkos temperatūrai padidinti maždaug 8 °C. Kiekvienas daigyklos vazonėlis yra su skaidriu, plastikiniu dangteliu. Ant dangtelių reguliuojama ventiliacija, kuri leidžia kontroliuoti idealias drėgmės sąlygas vazonėlyje.

 

Kitas būdas ištisus metus auginti šviežius ir maistingus žalumynus – daigyklos su lempomis. Šios daigyklos yra dviejų tipų:

 • 24W daigyklos. Juodos spalvos ir baltos spalvos. Ilgis: 62 cm, plotis: 40 cm, aukštis: 47 cm. Tvirtinasi 2 viso spektro (6400K) auginimui skirtos lempos, kurios imituoja natūralią saulės šviesą ištisus metus. 
 • 11W daigyklos. Juodos ir baltos spalvos. Ilgis: 50 cm, plotis: 20 cm, aukštis: 45 cm. Turi 1 viso spektro (6400K) auginimui skirtą lempą, kuri lyg atkartoja natūralią saulės šviesą. 

Manome, kad pats daigelių augimo stebėjimo procesas bus įdomus ne tik suaugusiems, bet ir mūsų mažiesiems. Tad daigykla suteiks galimybę ne tik užsiauginti šviežių, sveikų mikrožalumynų, bet ir taps kasdiene pramoga. Be to, tokia daigykla gali būti puiki dovana bet kuriam sodininkui.

 

Nesiverskite per galvą, nes tikrai dar spėsite viską pasidaryti artėjančiam sodinimo sezonui. Nudirbę visus sausio mėnesio darbus nepamirškite atsipūsti ir su pačiais artimiausiais pasidžiaugti žiemos teikiamomis pramogomis!