Vasaris – ką galime nuveikti sode žemę dar dengiant sniegui
Vasaris yra laikas, kai žiema ima blėsti, nors kartais dar bando pasispardyti, bet dienos pastebimai ilgėja, o tai kiekvieno sodininko svajonė! Теmperatūra gali labai svyruoti: nuo žemiau -10ºC iki + 5ºC, tad galite užduoti klausimą, ką veikti sode vasario mėnesį – ar tai kažkoks pokštas? Dažniausiai šį mėnesį mėgstame sėdėti prie jaukaus židinio ir žiūrėti į sodą pro langą. Tačiau, jei rasite motyvacijos apsivilkti paltą, užsidėti pirštines, kepurę ir didelį vilnonį šaliką bei storas kojines ir atliksite bent keletą mūsų pasidalintų darbų – pavasarį būsite gerai apdovanoti už pastangas.
Pagrindiniai vasario mėnesio sodo darbai
- Jei žemė neįšalusi pradėkite ruošti pakeltas lysves ir kitus lovelius, pradėkite šildyti dirvą vilnos ar polietileno užklotais, ruošdamiesi sėjai ateinančiais mėnesiais.
- Sėklas sutvarkykite pagal sėjos datą. Paprasčiausiai paimkite dėžutę su pertvaromis ir sudėkite sėklų pakelius pagal datą, kada reikia pasėti. Atkreipkite dėmesį į galiojimo datą ir ar sėklos neturi pelėsio požymių.
- Pats laikas užsisakyti sėklų ir svogūnėlių, o apsispręsti, kokio kiekio reikėtų padės sudarytas sodinimo planas.
- Patikrinkite, ar jūsų įrankiai tvarkingi ir sodo technika veikia, jei reikia sutepkite.
- Sutvarkykite savo įrankių pastogę prieš artėjantį sodinimo ir sėjos sezoną – vėliau padėkosite sau už švarią ir tvarkingą erdvę!
Vasario mėnesio darbai gėlyne
- Genėkite rododendrus, kol jie yra ramybės stadijoje.
- Atkreipkite dėmesį į vijoklinius augalus tokius kaip raganes, nes vasario mėnesio pabaiga tinkamas laikas jų genėjimui. Būtina nukarpyti visas pernai žydėjusias viršūnes, nudžiūvusias šakeles. Raganių genėjimas priklauso nuo jų rūšies, veislės ir nuo to, kam auginamos. Vienas raganes reikia patrumpinti daugiau, kitas mažiau. Saikingai patrumpinsite palikdami 1 ar 1,5 m. Šiam darbui naudokite aštrius su prasilenkiančiais ašmenimis sekatorius.
- Krūmus tokius, kaip sedula ir karklai, kuriuos laikėte tik dėl spalvotų stiebų nutrumpinkite iki pat žemės.
- Nupjaukite dekoratyvines žoles palikdami apie 10 cm stiebo.
- Peržiemojusių fuksijų pernykščius ūglius sutrumpinkite paliekant bent po du pumpurus, o silpnesnes šakas pašalinkite.
- Norint, kad viržiai vešėtų ir tinkamai augtų, reikia vis laikas nuo laiko nugenėti jų nužydėjusius žiedynus, bet tą reikia padaryti ankstyvą pavasarį, vegetacinio periodo pradžioje, o ne prieš žiemą. Nugenėjimui tinkamiausia vasario pabaiga – gegužės pradžia. Žiedynus reikia nupjauti peiliu, paliekant palei žemę nedidelį gumbelį. Jei to nepadarysite, viržiai nežydės visai arba tik labai negausiai. Tinkamai nugenėti viržiai greitai ataugs ir suformuos daug žiedinių pumpurų. Taip pat nepamirškite nupurkšti su prieš grybiniu tirpalu.
- Tinkamas metas genėti žydinčius krūmus tokius kaip mahonija, hortenzija ir putinas.
- Pašalinkite parudavusius žiedus nuo našlaičių, kad jos nebarstytų savo sėklų. Tai paskatins intensyvesnį gėlių žydėjimą atšilus orams.
- Baltasias pavasario pranašes - snieguoles - padauginkite. Tai galite padaryti iškasę kerus, o peržydėjusios snieguolės subrandina sėklas ir kartais pasisėja pačios.
- Jei dar rudenį galvojote perkelti lapuočius medžius ar krūmus iš vienos vietos į kitą, tai vasario mėnesis tam tinkamas metas, jei dirvožemis nėra užšalęs arba užmirkęs.
- Atidžiai apžiūrėkit užsilikusius iš po rudens augalų lapus ir pašalinkite juos, kad neleistumėte plisti ligoms.
Vasario mėnesio darbai darže
- Bulvių derlingumui didelę svarbą turi tinkamas sėklos paruošimas. Atrūšiuokite bulves: išmeskite visas ligotas ir nepilnavertes, pažeistas rauplių, šlapio ir ligotų, su mechaniniais pažeidimais, pernelyg smulkių. Jeigu laikomos bulvės labai sužėlė, tai prieš sodinimą nulaužius daigus praeina ilgas laiko tarpas, kol pradeda dygti antriniai akučių pumpurai. Jeigu bulvės buvo laikomos gerose, vėsiose patalpose ir visai nesudygo, tai taip pat reikia gumbus pravėdinti, supylus plonesnių sluoksniu, kad jie įšiltų. Pravėdinti gumbai pasiruošia dygti, išleidžia trumpus daigelius, jų derlingumas padidėja 6- 8%, lyginant su sodinimu nepravėdintais gumbais.
- Apmulčiuokite smidrus, o pasitraukus įšalui verta lysves giliai išpurenti pašalinant visas piktžolių šaknis ir dirvą paruošiant lengvam stiebų praėjimui. Smidrai bus skanesni ir turės ilgesnį minkštą stiebą, jei bus dengiami plėvele. Plėvelė apsaugos ir nuo nušalimo, kas dažnai įvyksta pirmiesiems daigams.
- Įrenkite pakeltas lysves jau dabar, dar prieš prasidedant auginimo sezonui. Tai leis jums anksčiau pradėti dirbti sode; dirva greičiau įšyla, o pakeltos lysvės gerai nusidrenuoja, todėl tai puiki išeitis turintiems molingą dirvožemį. Pakeltos lysvės yra puikus pasirinkimas mėgstantiems praktiškumą ir tvarką sode. Įrengimas visiškai paprastas, o dizainas subtilus ir prisitaikantis prie aplinkos. Neribokite savo vaizduotės, lysves statykite keliais aukštais, formuokite ir praplėskite iki norimo ilgio.
- Pradėkite ruošti daržo lysves, pašalindami piktžoles, pašalinkite visusias likusias daržovių liekanas ir privežkite komposto. Paruoštą dirvą uždenkite juoda plėvele, kad būtų sausesnė ir greičiau prišiltų.
- Rūgščią dirvą apibarstykite kalkėmis.
Vasario mėnesio darbai vaismedžių sode
- Šį mėnesį išgenėkite aviečių senas ir nudžiūvusias šakas. Jei avietyne yra daug prigijusių šakų, paliekame 7–9 gerai derančius ir išsivysčiusius stiebus. Stiebus, kuriuos ruošiatės genėti, kerpame prie pat žemės.
- Genėkite juodųjų serbentų krūmus, agrastus ir raudonuosius serbentus, kad išlaikytumėte produktyvų vainiką.
- Tinkamas metas genėti obelis ir kriaušes, kol dar yra vegetacijos būsenoje.
- Tokius vaismedžius kaip slyvos, vyšnios ir abrikosai palikite iki vasaros, nes genėdami dabar jie ims sirgti sidabralige.
- Apsaugokite abrikosų, nektarinų ir persikų žiedus nuo šalčio, tačiau įsitikinkite, kad apdulkinantys vabzdžiai galėtų pasiekti žiedus.
- Lauke esančias braškes uždenkite plėvele, kad paskatintumėte ankstyvą derlių.
- Peržiūrėkite saugomų vaisių atsargas ir pašalinkite visus supuvusius.
Kiti vasario mėnesio sodo darbai
- Nepamirškite vengti lipimo ant vejos, kai ji yra sušalusi, nes viršūnėlės yra labiau pažeidžiamos.
- Artėjant pavasariui verta paruošti veją ateinančiam sezonui. Pabandykite įsirengti vejos apvadą - bortelį, kuris suteikia tvarkingą išvaizdą ir palengvina priežiūrą.
- Apgenėkite lapuočių gyvatvores iki kol paukščiai pradės sukti lizdus.
- Apkarpykite tokius augalus, kaip vynmedžiai, gebenės, Virdžinijos vijoklis ir Bostono gebenė. Padarius tai dabar, džiaugsitės švariomis langinėmis, latakais ir stogais.
- Norėdami pagreitinti kompostavimo procesą, susmulkinkite sumedėjusias šakas prieš dėdami juos į komposto dėžę.
- Karštu vandeniu ir švelniu plovikliu nušveiskite vazonus, tik nepamirškite perskalauti.
- Ir toliau lesinkite paukščius. Šį mėnesį oras vis dar šaltas, todėl pakabinkite riebalų kamuoliukus ir pripildykite lesyklėles.
- Sumontuokite lietaus vandens surinkimo talpas, jei nepraneša didesnių šalčių. Lietaus vanduo ypač naudingas laistyti rūgščiame dirvožemyje augančius augalus tokius kaip erikinių šeimos (vanduo iš čiaupo dažnai būna šiek tiek šarminis).
- Suplanuokite savo daržą šiems metams, kad užtikrintumėte gerą sėjomainą ir išvengtumėte kenkėjų ir ligų dauginimosi dirvožemyje.
- Užsisakykite sėklų ir augalų svogūnėlius internetu dabar. Sudarę sodo planą galėsite nuspręsti, kokio kiekio jums tiksliai reikia.
- Vaismedžius rinkitės jau dabar, kad galėtumėte pasodinti ankstyvą pavasarį. Jei jūsų sode vietos ribota, pabandykite auginti žemaūgius vaismedžius arba rinkitės kolonines obelis ir kriaušes.
- Vasario pabaiga puikus metas pradėti daiginti sėklas. Vis dėl to, dienos paprastai būna apsiniaukusios ir trūksta šilumos, kurią taip mėgsta augalai. Tam, kad sėklų daiginimas būtų lengvesnis ir nesuprastėtų kokybė naudokite elektrines šildomas lysves. Jų pagalba galite pakelti dirvožemio temperatūrą iki 8°C ir sudaiginti sėklas žymiai greičiau. Naudoti visai paprasta vos 4 žingsniai:
- Pasodinkite savo sėklas į drėgną kompostą, į tam skirtus komplekte esančius daiginimo indelius;
- Pastatykite daigyklą ant palangės ar šviesioje ir gerai vėdinamoje vietoje;
- Įjunkite;
- Stebėkite savo dygstančius augalus. Jei dangčio viduje susidaro per daug kondensato, atidarykite ventiliacijos angas, kad šiek tiek sureguliuotumėte temperatūrą.
- Sudaigintus augalus persodinkite į gamtą tausojančius visiškai suyrančius vazonėlius. Šie vazonai pagaminti iš 100% natūralių augalinių žaliavų, todėl įsigijus šiuos vazonus yra prisidedama prie sveikos ir tvarios gyvenamosios aplinkos. Vazonėlius galima naudoti net keletą metų, tačiau nerekomenduojama sodinti augalų į žemę su indeliais.
- O kad nepasimestumėte kur kas susodinta, naudokite plastikines žymėjimo lenteles, kurias galite naudoti ir lauko sąlygomis, o ilgaamžišku daiktu džiaugsitės ne vieną sezoną.
- Nepamirškite savo kambarinių augalų, reguliariai genėkite ir laistykite. Šį mėnesį netręškite kambarinių augalų. Žiemą jiems nereikia trąšų dėl lėtesnių augimo tempų. Daugelis kambarinių augalų gali pradėti rodyti streso požymius, kuriuos sukelia šviesos trūkumas, perlaistymas, drėgmės trūkumas ir perkaitęs patalpų oras. Stresą patiriantys augalai yra labiau linkę susirgti, todėl stebėkite savo augalus, ar neatsiranda ankstyvų bėdų požymių.
Vasaris - paprastai išlaidų metas. Reikia įsigyti medžiagų, įrangos, sėklų, trąšų, augalų apsaugos priemonių. Perkamos medžiagos sodybai pertvarkyti. Sukomplektuoti ar sutvarkyti, o gal pakeisti senas, susidėvėjusias laistymo įrangos detales: žarnas, siurbliukus, purkštukus. Atrodo reikia tiek daug padaryti, bet rekomenduojame mėgautis ilgėjančiomis dienomis ir artėjančio pavasario laukimu, kai vis dažniau galime išeiti į sodą. Jei nesudygs pomidorai ant palangės, nestresuokite, juk galima bandyti pasėti dar kartą!