Sodininkystė lapkritį: viskas, ką reikia padaryti sode šį mėnesį
Lapkritį prasideda tikras vilnonių megztinių, troškinių ir jaukių židinių sezonas. Sode šalnos padarė savo darbą ir dauguma augalų jau ilsisi. Medžių lapai pasiekę ypatingą ryškumą, nuo geltonos iki švytinčios oranžinės ir raudonos krenta labiau nei bet kada, palikdami tuščias šakas. Ruduo čia geras ir gražus, tačiau paskutinis rudens mėnuo jau vėsus ir pranašauja, kad žiema visai už kampo. Panašu, kad sodininkauti liko nedaug, todėl jei norite pakvėpuoti grynu oru ir nebaisi vėsa, tai laikas pagalvoti apie sodo darbus, kuriuos reikia atlikti lapkritį.
Pagrindiniai lapkričio mėnesio darbai
- Sugriebkite lapus ir nepatingėkite sudėti jų į komposto dėžę, nes po metų turėsite aukso vertės kompostą.
- Jei temperatūra dar pakenčiama sodinkite krūmus, visžalius ir spygliuočius.
- Paruoškite, apdenkite žiemai augalus kurie nėra atsparūs šalčiui.
- Lapkričio pradžioje (tai priklauso nuo oro sąlygų) minimaliai apgenėkite rožes, nuskinkite lapus, pašalinkite ilgas, iš rožių krūmo išsikišusias šakas. Galima genėti ir tam tikrus vaismedžius bei gyvatvores.
- Paspaudus šaltukams lesinkite paukščius.
Lapkričio mėnesio darbai gėlyne
- Lapkričio mėnesį baikite tvarkyti gėlynus, pašalinkite augalų liekanas.
- Prieš įšąlant žemei, pilnai apdenkite rožes ir raganes. Darbą sode palengvins lengvai karpomas Arricover apsauginis tinklas ir agrotekstiklė. Atėjus pavasariui - vasarai Arricover tinklą naudokite vaiskrūmiams apsaugoti nuo paukščių atakų ar stambesnių kenkėjų.
- Kai pradės šalti žemė, mulčiuojame svogūnines ir daugiametes gėles durpių ar pjuvenų 5-8 cm sluoksniu. Mulčias apsaugos nuo iššalimo, jeigu spustelės šalčiai be sniego.
- Į vazonus ar gėlynus sodinkite tulpes ir kitas vienmetes gėles. Dabar pasėjus gėles, jos anksčiau pavasarį sudygs ir pražys. Uždenkite juos bent du kartus didesniu dirvožemio ar komposto sluoksniu.
- Kaip ir visus kitus pomedžius bei pokrūmius, taip pat ir dirvą apie gyvatvorę mulčiuokite durpėmis arba perpuvusiomis pjuvenomis.
- Atsargiai galite genėti rožes, o ypač vijoklines.
- Po pirmųjų šalnų jurginų gumbus ir kanus iškaskite, nuvalykite ir laikykite sausoje, vėsioje, šalčiui atsparioje vietoje maždaug.
- Norėdami džiaugtis baltaisiais narcizais prieš Kalėdas pasodinkite juos lapkričio viduryje į norimus vazonėlius. Svogūnėlius sodinkite taip kad galiukai būtų vos paviršiuje, 2,5 cm atstumu vienas nuo kito.
Lapkričio mėnesio darbai darže
- Paruoškite daržą žiemai - reikia nuravėti, išvalyti, pašalinti užsilikusius įrankius, vazonus ir panašiai. Švariame darže įvairiems kenkėjams ir ligų sukėlėjams bus daug sunkiau peržiemoti.
- Nuvytus lapams iškaskite salierus, burokėlius, taip pat ir ropes, jei jos didelės – mažos ropės gali dar šiek tiek užaugti. Neatšiauriose vietose ropinės daržovės su griežčiais ir pastarnokais gali likti žemėje, nebent yra graužikų, kurie gali juos apgraužti ir pakenkti.
- Sutvarkykite į rūsį suneštas daržoves, perrinkite, surūšiuokite. Šakniavaisius sudėkite į dėžes, susluoksniuokite su drėgnu smėliu, durpėmis ar pjuvenomis – per žiemą nesuvys ir gerai išsilaikys iki pavasario. Salierai gerai laikosi dėžėse ir turėtų būti tinkami naudoti iki kitų metų gegužės. Burokėliai taip pat išsilaikys iki pavasario, pirmiausia suvalgykite mažesnius, nes jie neišsilaiko taip gerai, kaip didesni. Ropės yra šiek tiek vandeningesnės, todėl pasistenkite jas sunaudoti iki kovo mėnesio, nes kitaip gali pradėti pūti.
- Šį mėnesį dar galite sėti kai kuriuos ankstyvuosius žalumynus tokius kaip salotas, krapus, ridikėlius, petražoles, porus, svogūnus, morkas, burokėlius ir pan. Pasėjus daržoves, svarbu iškart lysves apmulčiuoti durpėmis, kad pavasarį dirva neišdžiūtų ir greičiau sudygtų pirmasis derlius.
- Česnakai mėgsta šaltį, todėl lapkritis yra tinkamas metas juos sodinti. Sodinkite atskiras skilteles 15 cm atstumu vieną nuo kito eilėmis, kurios yra 30 cm atstumu, apmulčiuokite nestoru sluoksniu.
- Žieminės salotas, sultenės ir garstyčios duos gausesnį lapų derlių, jei apsaugosite žiemą. Naudokite Arricover apsauginį tinklą, kuris bus atsparus vabzdžiams ir lengvai formuojamas pagal lankus. Šiuo metų laiku laistyti nereikėtų, tačiau atkreipkite dėmesį į šliužus, kurie mėgsta graužti lapus, tad šalia galite paspęsti spąstus šliužams.
- Po didesnių šalnų pamulčiuokite daugiamečius prieskoninius augalus.
- Neužmirškite šiltnamio. Jeigu jo dar neparuošėte žiemai, dabar tam yra tinkamas metas. Pašalinkite iš šiltnamio visas augalines liekanas, išneškite šiukšles ir darbo įrankius. Kruopščiai jį išvalykite. Iš vandens sistemų išleiskite vandenį. Tada paruoškite dirvą – perkaskite bei patręškite. Daugiau apie šiltnamio paruošimą žiemai galite paskaityti mūsų anksčiau rašytame straipsnyje „Spalio mėnesio sodo ir daržo darbai“.
- Jeigu kovojate su kurkliais, galite paruošti jiems spąstus. Po pirmųjų šalčių galite mėšlu apdėti vaismedžių pomedžius. Kenkėjams tai pasirodys, kaip puiki žiemojimo vieta, o užėjus didesniems šalčiams, mėšlą iškratykite ir palikite kenkėjus sušalti.
Lapkričio mėnesio darbai vaismedžių sode
- Sode kaip ir darže turi būti švara. Sugriebkite paskutinius lapus ir sukompostuokite, nurinkite nuo vaismedžių mumijas ir užkaskite, jog kenkėjai nesusisuktų guolių peržiemojimui.
- Nugramdykite nuo vaismedžių kamienų visokias atplaišas.
- Nubalinkite vaismedžių kamienus, dauguma sodininkų daro klaidą balindami medelius pavasarį. Kai jau sprogsta pumpurai, šis darbas nebeturi savo reikšmės. Medžius reikia nubalinti rudenį – tokiu būdu medelių kamienai apsaugomi nuo staigių temperatūros pokyčių žiemą, nuo žievės pleišėjimų, be to sunaikinami kenkėjai ir ligų sukėlėjai.
- Tam, kad apsaugotumėte vaismedžius nuo šalčio ir nuo temperatūros svyravimų (nepleišėtų žievė), ir nuo kiškių bei graužikų, apriškite impregnuotu popieriumi, eglišakėmis, šiaudų arba nendrių pynėmis, agroplėvele, medžiagos atraižomis.
- Šį mėnesį sodinkite serbentus ir avietes, jog vasarą galėtumėte džiaugtis užaugintu derliumi.
- Sutvarkykite braškes, nukirpkite visus negyvus lapus ir pašalinkite ūsus.
- Tinkamas metas genėti smulkias obelų ir kriaušių šakas. Tačiau negenėkite slyvų medžių dabar, nes jie jautrūs.
- Vaismedžių šaknys jautrios žiemos šalčiams, todėl pradėjus šalti mulčiuokite durpėmis, smulkinta medžių žieve, pjuvenomis ir panašiai.
Kiti lapkričio mėnesio sodo darbai
- Tęskite vejos pjovimą tik saulėtomis dienomis ir jei matote, kad žolė vis dar auga, tačiau pakelkite peilius aukščiau.
- Laistymo sistemas paruoškite žiemai. Vejos laistymo sistemą neturinčią drenažinių vožtuvų reikia prapūsti. Šiltnamio ir gėlynų laistymo sistemose pakanka atsukti akles galuose. Plačiau apie tai galite pasiskaityti mūsų patarimų skiltyje.
- Sugriebkite nukritusius lapus ir sudėkite kompostavimui. Nukritusius lapus susmulkinkite, kad jie dar greičiau supūtų. Greitas būdas tai padaryti – pjauti lapus ant vejos naudojant vejapjovę su surinkimo dėže. Lapų kompostavimas paprastai trunka keletą metų, po kurių turėsite aukščiausios kokybės kompostą. Paprastai norime tvarkos savo kieme, todėl tvarkingam lapų kompostavimui neturintiems laiko pasigaminti, siūlome įsigyti vokiečių gamintojo GRAF terminę, ilgaamžę, medžio imitacijos, plastikinę komposto dėžę Thermo Wood su pagrindu, 600 L. Nepriekaištinga ventiliacijos sistema ir dėžės sienelės, pagamintos iš Thermolen® medžiagos, užtikrina labai greitą kompostavimą. Esant didesniam sodui 600 L kompostinės gali būti per mažai, todėl sekantis mūsų siūlomas dydis 900 L Thermo King.
- Nuo takų ir lysvių nušluokite šiukšles ir nukritusius lapus, kad grybų sporos, šliužai ir sraigės neperžiemotų.
- Stebėkite vazonuose auginamus spygliuočius. Aukštoms veislėms gali prireikti papildomų apsaugų ir atramų, kad būtų užtikrintas didesnis saugumas atviruose, vėjuotuose soduose.
- Papildomai apvyniokite burbulinį polietileną aplink vazonus, kad apsaugotumėte nuo šalčio pažeidimų ir izoliuotumėte augalų šaknis.
- Dar viena naudinga užduotis – pradėti planuoti kitų metų daržovių sodinimą, kad būtų užtikrinta gera pasėlių rotacija. Svarbu kiekvienais metais neauginti tos pačios rūšies pasėlių toje pačioje žemėje, nes tai gali sukelti kenkėjų ir ligų kaupimąsi. Kiekvienais metais perkelkite juos, kad ta pati grupė nebūtų toje pačioje vietovėje ilgiau nei vieną sezoną.
- Apdenkite vandeniui atspariais uždangalais sodo baldus, kurių negalite įnešti į patalpą žiemą.
- Pašalinkite siurblius ir fontanus iš tvenkinių, kad išvengtumėte ledo žalos, kai temperatūra nukrenta žemiau nulio.
- Išvalykite lietvamzdžius, lietvamzdžių filtrus ir lietaus surinkimo talpas, kad būtų švarūs ir paruošti ateinančiam pavasariui.
- Vandens kranus esančius lauke palikite atsuktus (prieš tai užsukite pagrindinį), kad vanduo šaldamas turėtų kur plėstis, o papildomai galite apsukti izoliacinėmis putomis.
- Paruoškite sodo įrankius kitam sezonui, švariai nuvalykite ir pagaląskite, naudodami galandinimo akmenį Due Buoi. Laikykite sausoje patalpoje, kad negautų drėgmės ir nepradėtų rūdyti.
- Atlikus paskutinį vejos pjovimą pasirūpinkite savo ištikima sodo palydove – žoliapjove. Skirkite šiek tiek laiko dabar ir maloniai pasitikite pirmąjį pjovimą pavasarį. Visų pirma išimkite baterijas, pilnai įkraukite ir palikite sausoje, bet pliusinėje temperatūroje. Jei benzininė žoliapjovė tuomet išleiskite benziną. Nuvalykite žoliapjovę šepečiu arba nuplaukite su žarna, nepamirškite ir dugno. Pagaląskite peilius, jei reikia atlikite kosmetinį remontą. Laikykite vejapjovę sausoje, apsaugotoje vietoje, pavyzdžiui, garaže arba sodo namelyje.
- Apdenkite dekoratyvinius tvenkinius tinklu, kad neprikristų lapų ir kitų nešvarumų žiemos metu.
- Išnaudokite paskutinius gerus orus ir ateinant žiemai nudažykite pastoges ir tvoras impregnantais.
- Paspaudus pirmiesiems šaltukams nepamirškite pasirūpinti laukine gamta. Įrenkite gyvūnų šėryklas ir paukščių lesyklėles aplink savo sodą.
- Palaikykite higieną - reguliariai valykite ir šveiskite paukščių lesyklėles ir gyvūnų šėryklas.
Žiema jau visai už kampo, o sode beveik visi darbai atlikti, tad užsikurkite židinį, įsisukite į mėgstamiausią pledą ir atsipalaiduokite. Jei vis dėl to norisi bent minimalios veiklos, tuomet atsiverskite sėklų katalogą ir paplanuokite, ką sėsite kitais metais. Gražaus ir jaukaus lapkričio, mieli sodininkai!