Gruodis – kokie sodo darbai laukia paskutinį metų mėnesį
Štai ir atėjo paskutinis metų mėnesis, dienos ypatingai trumpos, kartais niūriai pilkos, šaltis sukaustė žemę, o už kampo pučiantis vėjas vis žvarbesnis. Atrodo, kad visi tą mėnesį galėtume ramiai miegoti žiemos miegu. Nors augalija ir didžioji dalis faunos kietai miega, sodininkai dar turi nemažą sąrašą darbų, kuriuos reikia atlikti. Dažniausiai gruodis yra mėnuo, kai mes paprastai norime užbaigti visus tiek smulkius, tiek didesnius darbus, kuriuos ketinome atlikti, ir pradėti Naujuosius metus nuo švaraus lapo. Nusprendėme pasidalinti darbų sąrašu, kuris padės užbaigti šių metų sodo darbus.
Pagrindiniai gruodžio mėnesio darbai
- Sugrupuokite vazoninius augalus, kurie visą žiemą būna lauke šiltesnėje sodo pusėje ir apdenkite agroplėvele ar tinklu Arricover, kad apsaugotumėte nuo peršalimo.
- Pakelkite nuo žemės vazonus, jog nesusidarytų vandens perteklius ir nesutrūktų per šalčius.
- Jei reikia nupjaukite dekoratyvinius augalus (smilgas ir t.t.) ir bambukus.
- Pradėkite genėti! Kai kurie vaismedžiai, japoniški klevai ir visterija yra tik dalis augalų, kuriems naudingas genėjimas atvėsus orams.
- Prižiūrėkite paukščius – išvalykite lesyklėlės, apsirūpinkite laukinių paukščių lesalu ir pasirūpinkite, kad jie galėtų gauti gėlo vandens.
- Pasirūpinkite ir laukiniais gyvūnais, jei gyvenate netoli miško, įrenkite šėryklas.
- Užsisakykite sėklų katalogus, žinoma, visą tai galite rasti internete, bet kartais smagiau peržvelgti popierinę versiją.
Gruodžio mėnesio darbai gėlyne
- Sudžiūvusias hortenzijų žiedų galvutes palikite iki pavasario, nes jos apsaugo nuo šalčio.
- Jei kuris nors iš jūsų rožių krūmų vasarą nukentėjo nuo juodųjų dėmių ar rūdžių, surinkite ir pašalinkite nukritusius žemėje likusius lapus, kad kitais metais sumažėtų infekcijos plitimo tikimybė.
- Jei reikia, genėkite japoniškus klevus (Acer palmatum), nes jie išleis saką. Genėjimui rinkitės Sta-For sekatorius su prasilenkiančiais ašmenimis.
- Gruodis nėra tinkamiausias metas sodinti gėles, tačiau galite uždengti šalčiui neatsparius augalus. Rožes apkarpykite tik esant būtinumui ir apklokite agroplėvele ar tinklu Arricover ir papildomai apsaugai naudokite eglišakius. Rožių kerus užpilkite durpėmis arba kompostine žeme.
- Jei jau iškrito sniegas, juo apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – apsaugos augalus nuo iššalimo. Smarkiai pasnigus žiūrėkite, kad sunki sniego danga nenulaužtų visžalių medžių ir krūmų šakų.
- Patikrinkite, ar vijokliai ir vijokliniai krūmai tvirtai pritvirtinti prie atramų, kad stiprūs žiemos vėjai neišlaužytų.
- Nugenėkite bugienius, kad vėliau galėtumėte pasigaminti kalėdinius vainikus ir girliandas. Uogomis padengtas šakeles pamerkite į vandenį ir laikykite kol būsite pasiruošę naudoti.
- Aplink alpinariumų augalus pabarstykite šviežiu žvyru arba smėliu.
- Retkarčiais patikrinkite, kaip laikosi rūsyje gėlių svogūnai bei gumbasvogūniai. Sergančius atrinkite ir pašalinkite.
- Į palangių lovelius ar krepšelius dar galite pasėti gėlių sėklas, kurios sudygs pavasarį ir greičiau džiugins žiedais.
Gruodžio mėnesio darbai darže
- Apsaugokite visas likusias daržoves dirvožemyje, apdengdami šiaudais arba agroplėvele.
- Jei to dar nepadarėte, nupjaukite negyvų šparagų lapiją ir artišokų viršūnes. Užsisakykite šparagų vainikėlius dabar, kad galėtumėte pasodinti pavasarį.
- Iškaskite tranšėją kitų metų pupelėms, užpildykite ją kompostuojamomis virtuvės atliekomis (ne termiškai apdorotu maistu) ir vėl užkaskite žeme. Visą tai supus ir žymiai pagerins augimo sąlygas.
- Žieminius žalumynus uždenkite tinkleliu, kad apsaugotumėte nuo paukščių.
- Pašalinkite gelstančius lapus nuo žieminių žalumynų – jie nenaudingi augalui ir gali užkrėsti kenkėjais bei ligomis.
- Po ranka laikykite agrotekstilę, kad apsaugotumėte žieminių salotų pasėlius, šaltomis naktimis.
- Jei dar to nepadarėte, gerai išvalykite šiltnamį. Nuplaukite stiklą, grindis kad sunaikintumėte visus žiemojančius kenkėjus ir ligas.
- Šiltesnėmis dienomis vėdinkite šiltnamį, kad sumažintumėte drėgmę ir susirgimų riziką.
- Įsitikinkite, kad šiltnamis yra apsaugotas ir visos konstrukcijos dalys yra gerai pritvirtintos. Tvirtai uždarykite duris, langus ir ventiliacines angas, jei planuojate kažką dar auginti būtinai įneškite šildytuvą, kad išvengtumėte šalčio.
- Reguliariai valykite sniegą nuo šiltnamio stogo ir šonų, kad išvengtumėte sunkaus sniego sukeltų dangos pažeidimų ar įgriuvusio stogo.
- Dabar pats laikas pagalvoti apie kitų metų derlių. Sudarykite daržo, pakeltų lysvių ir šiltadaržių daržovių sėjos planą bei auginimo grafiką. Iš anksto įsigykite įvairių daržovių sėklų, trąšų, būtiniausių daržo įrankių.
Gruodžio mėnesio darbai vaismedžių sode
- Šalčiui sukausčius žemę, pravartu retkarčiais užsukti į sodą, apžiūrėkite medelius, ar jų nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai, pataisykite aprišalus – apsaugas.
- Dabar pats tinkamiausias metas genėti vaismedžius išlaikyti atvirą, subalansuotą struktūrą ir skatinti kokybišką vaisių auginimą. Išimtis – slyvos, vyšnios ir kiti kaulavaisiai, kurių nereikėtų genėti iki pavasario, kad nesusirgtų. Tam, kad nepažeistumėte medžių, naudokite švarius, aštrius, pagaląstus prasilenkenčiais ašmenimis sekatorius, o sodo žirkles ir pjūklus storesnėms šakoms pjauti.
- Kartais gruodį iškrenta gausiai sniego ir būdamas purus ir sunkus, apgula medelių šakeles ir jas nulaužo arba nulenkia iki žemės. Sniegą reikia nupurtyti ir pomedžiuose sumindyti – apsaugos vaismedžių šaknis nuo šalčio, taip pat susispaus pelių takai.
- Galite genėti vynmedžius.
- Paspaudus šaltukui galite sodinti persikus ir abrikosus ant šaknų uždėkite eglišakių arba užpilkite pjuvenų, medžio drožlių sluoksnį – nepagailėkite kibiro – kito. Patį kamieną irgi rekomenduojama aprišti, tokiu būdu taip pat pašiltinti. Tam tiks eglišakiai (tik būtina, kad sodinukas su kuolu ar dviem būtų pasodintas), gofruotas popierius, nendrės, netgi geras glėbys vasarą darže augusių krapų stiebų – tai puikiai pasitarnaus šiam reikalui. Suaugusių šių vaismedžių šaknis žiemai irgi galime pridengti – padidės atsparumas šalčiams.
- Vaismedžių kamienus užtepkite klijais arba riebalų juostelėmis, kad besparnės žieminių drugių patelės neliptų ant kamienų ir nedėtų kiaušinėlių.
- Jeigu pusto – pravartu ant braškių lysvių sulaikyti kuo daugiau sniego. Tam ant jų padėliokite eglišakių, o jeigu sniego yra greta – užpilkite jo ant kerų ir paslėpkite juos, kad neiššaltų.
- Jei jūsų braškių augalams yra daugiau nei 3 metai, užsakykite keletą naujų veislių, kad pakeistumėte juos. Senos braškės gali užsikrėsti ligomis ir prarasti gyvybingumą bei produktyvumą.
- Jog vaismedis kitais metais būtų sveikas ir derlingas pašalinkite vaisių mumijas. Ant vaisių liekanų, kurios nesuyra ir peržiemoja, formuojasi patogeninių grybų Monilinia fructigena ir Monilinia laxa vaisiakūniai.
Kiti gruodžio mėnesio sodo darbai
- Patikrinkite medžių raiščius ir kuolus, kad įsitikintumėte, jog medžiai vis dar yra saugūs po stiprių rudeninių vėjų. Prireikus priveržkite arba atlaisvinkite sodo juostas ar augalų tvirtinimo žarneles.
- Atsikratykite gleivingų dėmių ant takelių ir trinkelių, nušveisdami šluota arba aukšto slėgio plovimo įranga. Norėdami gauti greitesnį rezultatą, išbandykite skystą kiemo valiklį.
- Dar yra laiko išvalyti vandens rezervuarus nuo prikritusių lapų, atjunkite lietvamzdžių filtrus, taip pat išleiskite vandenį, apverskite talpas arba įneškite į sausą patalpą.
- Sutaisykite tvoras ir nudažykite impregnantais, kad jos nesupūtų.
- Nuplaukite visus savo sodo įrankius ir patepkite juos sėmenų aliejumi ant medinių ir metalinių vietų, kad išvengtumėte rūdžių.
- Išplaukite ir dezinfekuokite paukščių lesyklėles ar paukščių stalus. Taip pat išvalykite paukščių voneles. Pakabinkite riebalų kamuoliukus ar lašinių gabalėlį ir laikykite lesyklėles papildytas laukinių paukščių lesalu, kad pritrauktumėte paukščius, kurie savo ruožtu naikins jūsų sode kenkėjus.
- Sudėkite senų rąstų krūvą netrukdomame sodo kampe, kad sukurtumėte žiemos pastogę rupūžėms ir kitiems laukiniams gyvūnams.
- Sukonstruokite arba nusipirkite komposto dėžę. Toliau griebkite nukritusius lapus ir supilkite į lapų dėžes arba komposto krūvą, kad supūtų.
- Kruopščiai suplanuokite savo daržovių sodo sėjomainą kitiems metams, kad išvengtumėte kenkėjų ir ligų kaupimosi.
- Užsisakykite gėlių ir daržovių sėklas kitiems metams – apmąstykite, kas pavyko, o kas ne, ir nebijokite išbandyti naujų idėjų.
- Inventorizuokite įrankius ir įrangą, kurių jums reikės kitais metais. Įtraukite juos į savo Kalėdinių dovanų sąrašą!
- Užsisakykite obelis dabar, kad pasodintumėte ankstyvą pavasarį. Jei vietos mažai, pabandykite auginti žemaūgius vaismedžius.
- Ar žinojote, kad Garland suyrantys vazonai ir komposto dėžių maišeliai yra kompostuojami? Jie pagaminti iš 100% natūralių augalinių žaliavų todėl užuot mėtę juos į šiukšliadėžę, sudėkite į komposto krūvą!
Gruodis nuostabus mėnesis, nuo jo mūsų sode ir gamtoje prasideda žiemos pasaka. Viskas aplinkui pabąla, pasislepia po storo sniego paklote ir užmiega žiemos miegu. Išnaudokite šį ramų laikotarpį ir jūs. Prisiminkite, kada paskutinį kartą čiuožėte su rogutėmis ir išsitraukite jas iš sandėliuko. Pasimėgaukite magišku Kalėdų laukimu ir artimiesiems ranka užrašykite atvirukus, juk taip malonu juos skaityti. Pasigaminkite karšto šokolado ar karšto vyno ir stebėkite kaip zylutės mėgaujasi paruoštu maistu lesyklėlėje, stebėkite lėtai besisukančias snaiges ore ir kietai įmigusią gamtą.
Linkime, jog ateinančiais metais turėtumėte daug kvapnių gėlių, gausaus derliaus, lietaus vandens, kad numalšintų jūsų sodo troškulį ir saulėtų dienų, kad pakeltų nuotaiką! Na ir žinoma pavėsio, kad galėtumėte ramiai sėdėti ir mėgautis šiuo nuostabiu pasauliu. Laimingų artėjančių švenčių!