Spalio mėnesio sodo ir daržo darbai
Spalį sodas jau paprastai atrodo rudeniškai, ryškiomis spalvomis nusidažę medžių lapai, kurie keičiasi tiesiai prieš akis kaip akvarelės paveikslas, o orai kaprizingi. Vieną dieną bobų vasara, o kitą dieną – šalnos, tačiau tai puikus metas apsitvarkyti. Jei ruduo pakankamai švelnus vadinasi sodas bus dar gyvas. Šį mėnesį sode galite nuveikti daug ką, nuo sodo išvaizdos gerinimo, derliaus nuėmimo ar naujų augalų sodinimo. Mūsų patarimai jums padės išnaudoti visas savo sodo galimybes spalio mėnesį ir paruošti jį šaltesniems mėnesiams.
Pagrindiniai spalio mėnesio darbai
- Jei jūsų šiltnamis pakankamai tuščias, tuomet pats geriausias laikas išvalyti ir dezinfekuoti. Taip įleisite daugiau šviesos ir neleisite kenkėjams ir ligoms peržiemoti.
- Pusiau atsparius augalus apsaugokite agroplėvele ar Arricover apsauginiu tinklu. Tai atsparus ir ilgalaikis tinklas, kurio pagalba sukursite aplinką be kondensacijos. Jei naktį buvo šaltukas, o dieną išlindo saulutė galite drąsiai palikti augalus apdengtus, o svarbiausia dėl ypatingo supynimo būdo praleis šviesą, kuri užtikrins optimalią augalų fotosintezę.
- Sugriebkite visus nukritusius lapus, kuriuose gausu įvairiausių grybelių sporų ir kenkėjų. Nesudarykite palankių sąlygų invaziniams šliužams žiemoti, todėl sugriebtus lapus meskite į kompostą.
Patarimai, kaip prižiūrėti gėlynus spalio mėn.
- Iškaskite gumbasvogūnines gėles kaip jurginai, begonijos, kardeliai ir padėkite peržiemojimui. Prieš sandėliuodami būtinai pašalinkite visus negyvus lapus.
- Spalio antroje pusėje pasodinkite svogūnines gėles, kad atėjus pavasariui vaizdas būtų spalvingas. Per anksti pasodinti svogūnėliai suserga virusinėmis ligomis, ypač žiedų dryžlige, todėl sulaukite kol dirvožemio temperatūra atvės iki 5 laipsnių. Svogūnėlius rekomenduojame sodinti į tris kartus didesnį gylį nei svogūnėlio dydis.
- Perkelkite arba išskaidykite visus daugiamečius žolinius augalus, kol dirvožemis dar šiltas.
- Nugenėkite slenkančias ir vijoklines rožes, kai jos baigs žydėti ir suriškite stiebus, kad rudeniniai vėjai nepadarytų žalos.
- Nuvalykite nukritusius rožių lapus, kad išvengtumėte ligų tokių kaip juodasis dėmėtumas. Lapų nekompostuokite, kad išvengtumėte žalingų grybelių plitimo
- Nupjaukite nuvytusius daugiamečius augalus.
- Tinkamas laikas kietmedžių dauginimui nusikirpti auginius. Tikrai nepakenksite rožėms, pūkeniams, gluosniams, forsitijoms. Svarbu, auginiai kerpami apsiniaukusiomis dienomis ir sodinami 2-3 cm gyliu, negali liestis lapais. Žuvę auginiai iš karto ištraukiami iš žemės, kad neplistų grybinės ligos.
- Sutvarkytus gėlyno pakraščius mulčiuokite žievės drožlėmis, gerai perpuvusiu mėšlu, supuvusiais lapais, kad žiemai izoliuotumėte augalų šaknis ir sustabdytumėte piktžolių augimą.
- Spalio pradžioje pasodinkite hiacintus į vazonus, jei norite jų žydėjimu ir kvapu džiaugtis Kalėdų laikotarpiu.
- Iki mėnesio vidurio – pats geriausias laikas sodinti vaismedžius ir vaiskrūmius sode. Įsigykite sveikus sodinukus, be lapų, žiūrėkite, kad nebūtų pavytę – susiraukšlėjusi jų odelė. Kaulavaisių – trešnių, vyšnių, slyvų, persikų ir abrikosų nepatartina sodinti, nes jie dažniausiai per žiemą pašąla ar visiškai nušąla, geriau juos sodinti pavasarį.
Svarbiausi darbai darže
- Atvėsus orams kaskite ropines daržoves (burokėlius, morkas, salierus ir t.t.) Nuėmę vėlyvųjų daržovių derlių, būtinai surinkite augalines atliekas ir sudėkite kompostavimui, o dirvožemį perkaskite.
- Jei pasėjote garstyčių ar kitų sideratinių augalų žaliąjai trąšai tai spalio antra pusė tinkama jai perkasti.
- Nuimkite moliūgų ir kitų panašių daržovių derlių iki pirmųjų šalnų. Jie greitai tampa minkšti ir suglebę, jei paliekami lauke.
- Tinkamas laikas žieminiams česnakams sodinti. Iki kol užšals, jie turi gerai įsišaknyti, o tam reikia iki 50 dienų. Pavėlavus sodinti, skiltelės lėčiau šaknijasi ir suželia, o tam, kad česnakai augtų gerai, į dirvą įterpkite kompostuoto mėšlo.
- Norint pavasarį anksčiau užauginti ankstyvųjų daržovių derlių, galite jas pasėti prieš pat užšąlant dirvai. Sėjai lysves paruoškite iš anksto: išrėžkite griovelius ir sėkite tik tada, kai jau ims šalti žemė. Pasėtas sėklas grioveliuose užberkite durpėmis arba lengvomis žemėmis. Šiuo būdu galite užsiauginti ir šių daržovių: petražolių, krapų, salotų, morkų, kalendrų, špinatų.
- Nepamirškite dezinfekuoti ir nuvalyti sodo įrankių, kad jie puikiai tarnautų ateinančiais sodininkystės sezonais. Nuvalykite su vieliniu šepečiu, jei reikia nuplaukite, vėliau nusausinkite skudurėliu. Nepalikite įrankių lauke ar drėgnoje patalpoje, nes gali atsirasti rūdys. Kad būtų paprasčiau laikyti visus smulkius sodo įrankius vienoje vietoje rekomenduojame išbandyti Maidina sodo įrankių diržą.
Vaismedžių sodo priežiūra spalio mėnesį
- Kaip ir minėjome anksčiau spalio mėnesį vienas svarbiausių darbų lapų grėbimas. Sugrėbę ir pašalinę lapus, sumažinsite grybinių ligų ir kenkėjų plitimą sode, išsaugosite sveiką ir dekoratyvią veją.
- Nupjaukite vasarinių aviečių vyteles palikdami naujas žalias kitų metų derliui.
- Jei turite citrusinių augalų, perkelkite juos į patalpas į šviesią vietą, kurioje vyrautų 4-12°C temperatūra. Nestatykite prie radiatorių ar kur yra skersvėjai. Žiemą laistykite rečiau, tačiau neleiskite visai išdžiūti.
- Spalį tinkamas laikas nuskinti žieminių veislių obuolius. Laiku ir tinkamai nuskynus šiuos obuolius, jie galės gulėti iki pavasario (vasario-kovo mėn.). Laikui bėgant, žieminiai obuoliai tampa tik saldesni. Norėdami patikrinti, kada obuoliai prinokę, švelniai pakelkite juos delne arba švelniai patraukite – jie turėtų lengvai nusiimti nuo kotelio.
- Pašalinkite visus sergančius vaisius, „mumijas“ nuo šakų ir žemės, kad jie neužkrėstų ateinančių metų derliaus.
- Nuimkite visus tinklus, kad paukščiai galėtų laisvai sugauti ir sulesti ten slypinčius kenkėjus.
- Nors daugelis vaismedžių balinimo darbus nukelia pavasariui, visgi rekomenduojama juos atlikti rudenį. Pagrindinė balinimo paskirtis yra apsaugoti medžius nuo žievėplaišos ir nudegimų, kai nuo saulės spindulių apsauganti lapija dėl natūralių priežasčių dar nėra susiformavusi. Vaismedžių balinimo mišinių galima nusipirkti specializuotose parduotuvėse. Į mišinį galima įpilti vario sulfato, kuris veikia kaip antiseptikas, tačiau jei medžius jau nupurškėte, papildomai jo naudoti nereikia.
- Nupurkškite vaismedžius, o ypač tuos, kurie sirgo šią vasarą ar buvo pažeisti kenkėjų. Purkšti reikėtų: medžių kamienus (visus plyšelius, žieves, rieves), lapus (jei dar tokių vis dar yra), medžių pomedžius ir juose likusius lapus. Rekomenduojama nupurkšti kompostuojamas atliekas bei pakeltas lysves. Purškimas bus lengvesnis ir greitesnis jei naudosite akumuliatorinį, slėginį sodo purkštuvą Maidina. 2 in 1 funkcija leidžia purkšti tiek automatiniu, tiek rankiniu būdu, todėl nereikia jaudintis dėl išsikrovusio purkštuvo akumuliatoriaus. Teleskopinis purškimo antgalis yra nerūdijančio plieno ir atsparus chemikalams, o rezervuaras pagamintas iš kokybiško plastiko, todėl tarnaus tikrai ilgai. Šis purkštuvas universalus, todėl lengvai nupurkšite tiek vazonuose esančius tiek vaismedžius ar sunkiai prieinamas vietas.
Spalio mėnesio darbai šiltnamyje
- Kad patektų kuo daugiau šviesos pašalinkite šiltnamio uždangas.
- Pašalinkite visas virves, pagaliukus ir kitas pagalbines priemones, nes kartu išnešite kenkėjus ir ligas.
- Išraukite visus nudžiuvusius ir nuvytusius augalus. Padėkoję už pagalbą visą vasarą žydėjusiems ir vabzdžius baidžiusiems serenčiams taip pat išraukite.
- Sutvarkykite šiltnamio laistymo sistemą. Ištraukite visas kojeles ir filtrą kruopščiai išplaukite, išdžiovinkite. Jei šiltnamio nesukasinėjate įrangą galite palikti lysvėse, tačiau galuose atsukite akles, jog vanduo šaldamas turėtų kur plėstis. Filtrą ir laistymo laikmatį nuimkite ir padėkite į sausą vietą, taip pat išimkite elementus, nes gali išsilieti ir sugadinti prietaisą.
- Geriau nepalikite mulčio per žiemą, nes šiltnamyje esančios sąlygos skiriasi nuo lauko, todėl tai gali būti puiki terpė kenkėjams žiemoti.
- Žiemą šiltnamio vėdinti tikrai nereikia, todėl sutvarkykite automatinius langų ir durų atidarytuvus. Papūtus stipriam vėjui langelis ar durys gali pradėti darinėtis ir skleisti bildesį ar net sulūžti, todėl nepatingėkite sutvarkyti mechanizmo.
- Galite nuplauti šiltnamio vidines sieneles. Paprasčiausiai atskieskite indų ploviklį ir pravalykite. Jei norite natūraliau tuomet ieškokite ploviklio su probiotikais.
- Galima šiltnamį išpurkšti dezinfekcinėmis priemonėmis, tačiau atsirinkite atidžiai, nes dažnu atveju priemonės sunaikina ne tik blogus gyvius bet ir geruosius.
Vejos priežiūra spalio mėnesį
- Reguliariai nugriebkite – iššukuokite nukritusius lapus, kad žolė gautų kuo daugiau šviesos.
- Norint palikt veją žiemoti spalio pabaigoje atlikite paskutinį pjovimą. Labai svarbu, kad peiliai būtų aštrūs, nes atšipę peiliai veją ne pjauna, o plėšia, taip ištraukia žolių gysleles ir veja nudžiūsta. Paskutinio pjovimo metu reikėtų veją palikti vos aukštesnę nei vasaros pjovimo metu.
- Paprasčiausia sodo šake suaeruokite veją, kad prajudintumėte įsisenėjusią ir sukietėjusią žemės plutą, kuri vandeniui ir deguoniui trukdo pasiekti žolės šaknis.
- Kad veja būtų atsparesnė neigiamam aplinkos poveikiui, šalčiui ir drėgmei patręškite - sustiprinkite šaknis. Tam geriausiai tinka kalio ir fosforo trąšos. Trąšų norma vėlyvajam tręšimui yra tokia pati kaip ir ankstesniems tręšimams.
- Esant sausiems orams nenutraukite periodiško laistymo, o atėjus didesniems šalčiams pasirūpinkite vejos laistymo įrangos paruošimu žiemai. Plačiau apie laistymo sistemos paruošimą žiemai galite skaityti mūsų patarimų skiltyje.
Pasirūpinkite paukščiais
Geriausias laikas pradėti lesinti paukščius yra paspaudus pirmiesiams šalčiams. Jei dar to nedarote tai pats laikas pradėti. Apsvarstykite galimybę aplink savo sodą pakabinti lesyklėles, kad padėtumėte paukščiams šaltesniais mėnesiais. Esant žemai temperatūrai paukščiai per naktį gali numesti 10% savo svorio, todėl jiems reikia mūsų pagalbos. Kad paukščiai būtų lesinami be rūpesčių išbandykite Garland lesyklėlę su kupolu, kuris padės išlaikyti pašarą sausą, o kartu leis lengvai pripildyti pasibaigus.
Spalis yra tikrai žavingas savo spalvomis tad leiskite sau ne tik sunkiai darbuotis sode, bet ir pasimėgauti „bobų vasara“.