Ruduo yra svarbus metų laikas, kai reikia tvarkyti sodą ir paruošti žiemai, o genėjimas yra pagrindinė jo dalis.

Genint dažniausiai nepjaunamos negyvos ir peraugusios šakos ar stiebai tam, kad būtų skatinamas augimas. Visgi labai svarbu parinkti tinkamą laiką ir naudoti tinkamas priemones, nes kitaip kyla rizika padaryti daugiau žalos nei naudos. Todėl šiame straipsnyje bandysime pateikti pagrindinius genėjimo principus ir paaiškinti, kokie įrankiai palengvins jūsų darbą.

 

Kokie yra genėjimo tipai?

Vieno būdo genėti visus augalus nėra. Genėjimo laikas ir būdas gali priklausyti ne tik nuo metų sezono, bet ir nuo to, kaip juos auginate, ko norite iš jų – tarkim vešlesnės lajos ar daugiau derliaus. Koks tikslas bebūtų, labai svarbu gerai susipažinti su kiekvieno augalo ypatybėmis.

  • Vienas iš tinkamiausių genėjimo būdų yra valymas, nes pagrindinis dėmesys yra skiriamas negyvoms, ligotoms ar sulūžusioms šakoms ir be reikalo nepašalinamos gyvos šakos.
  • Sekantis būdas tai vainiko pakėlimas, kai pašalinamos žemiausios šakos ir išretinama. Taip yra užtikrinamas geresnis šviesos prasiskverbimas ir oro cirkuliacija.
  • Apkarpymas - kai sumažinamas augalo dydis, reikalauja daug įgūdžių ir žinių apie augalo rūšį ir būklę.
  • Kitos technikos apima viršūnės kirpimą, kai yra paliekama „liūto uodega“. Šiuo metodu pjaunamos storos medžių šakos, paliekant didelius stiebus ir pašalinant daug vidinių šakų. Tokie veiksmai yra laikomi kenksmingais ir reikėtų jų vengti.

 

Ką galima genėti rugsėjį?

  • Rugsėjo orai dažniausiai mums dovanoja gerą progą genėti visžalius krūmus ar gyvatvores tokias kaip abelija, krūminis sausmedis, ligustras, kukmedis, taip pat vaiskrūmius.
  • Vijokliniams augalams kaip paprastasis jazminas, paprastasis sausmedis, vijoklinės rožės, pasifloros gėlė taip pat gali būti naudingas genėjimas rugsėjo pabaigoje.
  • Kai kurių spygliuočių (Leyland kiparisas, tujos, paprastasis kiparisas, kadagys) šakų galiukai taip pat gali būti šiek tiek apkarpyti. Kalbant apie lapuočių medžius, jie paprastai nėra genimi rugsėjį, tačiau galite dirbti su beržu ir skroblu.

 

 

Oro sąlygų įtaka genėjimui

Šaltoje temperatūroje augalai yra trapesni, todėl šakos gali netyčia sutrūkinėti. Tai nedidelė bėda, tačiau gali turėti įtakos augalo išvaizdai arba vėliau sukurti prieglobstį vabzdžiams ir ligoms. Negenėkite, kai temperatūra nukrenta žemiau -10 laipsnių. Geriau likite namuose prie židinio ir mėgaukitės mėgstama knyga!

 

Įrankiai geresni vieni už kitus

Kalbant apie genėjimo įrankius, galima rinktis iš daugybės visų įsivaizduojamų formų ir dydžių. Tačiau ne kiekvienas sandėliuke laikomas įrankis yra tinkamas genėti. Dar kartą norime akcentuoti, kad labai svarbu naudoti tinkamą įrankį darbui. Todėl, atrinkome mėgstamiausius įrankius, nes jie yra ergonomiški, reikalauja mažiau priežiūros, tarnauja ilgiau ir yra lengvai naudojami.

            1. Nedaug sodo įrankių yra tokie naudingi kaip gera pora sekatorių. Jie yra tikrai geriausia priemonė kirpti ir genėti minkštus ir sumedėjusius daugiamečius augalus, juos daug lengviau valdyti nei genėjimo žirkles dirbant su gėlėmis ir mažais krūmais. Nors kai kurių augalų augintojai, kaip rožių investuoja į gėlių žirkles nei sekatorius, tačiau sunku nugalėti pastaruosius dėl visapusiško naudingumo.

Dauguma sodininkų sutiks, kad sekatorius yra vienas iš svarbiausių ir dažniausiai naudojamų įrankių sodo darbams, tad verta painvestuoti ir įsigyti ilgaamžį įrankį. Kai kurie sodininkai naudoja net keletą sekatorių, netvarkingiems darbams pasilieka paprastą ir nebrangų, o brangesnius smulkiems darbams pvz. genėti rožes ir žydinčius krūmus. Suprantame, jog nuo sekatorių pasirinkimo įvairovės gali apsvaigti galva, todėl pateiksime keletą sekatorių rūšių su privalumais.

 

Sekatorius su prasilenkiančiais ašmenimis laikomas būtiniausiu sodininkų įrankiu. Jis turi du lenktus ašmenis, kurie apeina vienas kitą, panašiai kaip kad žirklių ašmenys. Vienas peiliukas yra aštrus, o kitas bukas, todėl pjūvis yra švarus, kol įrankis išlieka aštrus. Priklausomai nuo to kaip laikote sekatorių, paaštrintą pusę galite naudoti įvairioms užduotims atlikti.

Prasilenkiančiais ašmenimis puikiai galite genėti mažus krūmus ir rožes, taip pat mažas medžių šakas (iki ø1 cm). Kerpant didesnes šakas ašmenys gali atbukti, tad tokiais atvejais po ranka visuomet turėkite genėjimo žirkles.

Šio tipo sekatorių yra įvairių dydžių, todėl jei įmanoma išbandykite juos rankoje, kad įsitikintumėte, kad dydis jums patogus. Tinkamas dydis užtikrins didesnį komfortą ir efektyvumą. Pavyzdžiui Sta-For art. 855 sekatoriaus modelis yra daugiausiai parduodamas, tačiau Star-For art. 914 geriau tinka didesnėms rankoms. Atminkite, kad ilgesnės rankenos suteiks daugiau sverto.

Ašmenų dydis taip pat įvairus, maži ašmenys yra patogūs smulkesniems darbams, o didesni ašmenys tiks – vilkdalgiams, flioksams ir monardoms.

 

 

Siaurašmenis sekatorius geriausiai tinka karpyti žiedus, skintoms gėlėms, nedideliems genėjimams ir kitiems smulkiems darbams. Pagal efektyvumą ir dydį patenka tarp gėlių žirklių ir genėjimo sekatorių. Kerpant didesnius stiebus negausite tvirto ir švaraus pjūvio, kuriuos galite gauti naudojant didesnius sekatorius, bet jie yra tvirtesni už žirkles, kurias kartais naudoja rožių augintojai. Kai kuriems sodininkams patinka tai kad su šiais mažyliais patogu prieiti ankštose vietose, lengva karpyti pumpurus. Taip pat tinka norint prisipjauti gėlių kompozicijoms vazoje.

 

 

 

Sekatoriai atraminiais ašmenimis tinka senos, negyvos medienos pjovimui, sumedėjusių stiebų ir šaknų genėjimui. Nors jie yra labai naudingi, tačiau ne tokie universalūs kaip sekatoriai prasilenkiančiais ašmenimis. Šie sekatoriai turi vieną tiesią geležtę, kuri užsidaro prie plokščio metalo gabalo (priekalo). Dėl tokios konstrukcijos nėra tinkami pjauti žalią medieną, nes gali pažeisti ar sutraiškyti stiebus. Jų forma yra stambesnė, tad nepraktiška, kur reikalingas lankstumas ir pjovimas artimesniu kampu. Lygiai taip pat, kaip ir su kitais sekatoriais, su šiuo turinčiu atraminius ašmenis negalėsite pjauti didesnių nei ø1 cm stiebus, bet turėti jį po ranka verta.

 

 

Akumuliatoriniai sekatoriai bus tikri pagalbininkai tiek pradedančiajam, tiek patyrusiam sodininkui. Jų paprastas naudojimas palengvins fiziškai sunkų darbą - genėti šakas. Įsigijus tokį sekatorių sutaupysite laiko, pinigų, o sąnariai jums padėkos. Didžiausias privalumas yra tai, kad sekatorius turi įmontuotą kraunamą ličio bateriją, todėl galite dirbti be jokių laidų, kurie apsunkina judėjimą. Lengvai nukirpsite/nupjausite apie 28-30 mm storio šakas. Pats sekatorius su visomis detalėmis susideda į kompaktišką lagaminėlį, kas palengvina sekatoriaus transportavimą ir sandėliavimą. Su akumuliatoriniu sekatoriumi pakeisite savo požiūrį į genėjimą. Tai daugiau nebebus užduotis, kuriai reikės fizinės jėgos, o atvirkščiai mėgausitės kaip genimos šakos lengvai krenta ant žemės.

 

Volpi Orginale art. KV310

           2. Genėjimo žirklės - yra antras naudingiausias įrankis jūsų genėjimo arsenale. Ilgos rankenos leidžia pasiekti toli su minimaliu krūviu, todėl galite patogiai pjauti viską, kas gali tilpti tarp ašmenų. Paprastai galite apimti nuo 25 mm ir didesnio skersmens šakas, tačiau dažniausiai pjaudami daug mažesnę šaką pirmenybę teiksite genėjimo ašmenų tikslumui ir vienarankiam darbui, o ne pjūklams.

 

Yra net dviejų tipų genėjimo žirklės tai:

 

 

 

Prasilenkiančiais ašmenimis puikiai tinka žaliai medienai kirpti. Genėjimo žirklių ašmenys ir prasilenkiantieji įsminga ir įsiskverbia į šaką vienu metu. Todėl nukerpama lengvai, tiksliai ir ant medienos nepalieka spaudimo žymių. Šakos ir šakelės bus nukerpamos labai arti kamieno, todėl išvengsite stimburių, iš kurių teka sultys.

Žirklės atraminiais ašmenimis puikiai tinka sausai ir negyvai medienai kirpti. Viršutiniai ašmenys spaudžiami per medieną su didesne jėga, o atraminiai ašmenys prilaiko šaką, paskirstydami spaudimo jėgą, kol kirpimas užbaigiamas.

             3. Genėjimo pjūklas – tai įrankis su panašiais aštriais dantukais kaip ir pjūklai naudojami medienai pjauti. Tačiau genėjimo pjūklai yra skirti pjauti žaliems/gyviems stiebams. Pjūklai genėjimui būna įvairių dydžių ir tipų. Įsitikinkite, kad naudojamas įrankis geriausiai atitinka jūsų atliekamą darbą. Jei šakos yra per storos sekatoriams naudokite genėjimo pjūklą su trumpesniais dantukais kaip Sta-For art. 166.25. Naudokite smulkiai dantytą lenktą genėjimo pjūklą Sta-For art. 165 iki 6 cm skersmens šakoms. Aukštai esančioms ir sunkiai pasiekiamoms šakoms pravers Sta-For genėjimo pjūklas su žirklėmis ir teleskopiniu kotu iki 6 m art. 743K. Tai 2 produktai viename - ir sodo žirklės, ir rankinis pjūklas. Dar lengviau ir greičiau nudirbsite visus sodo darbus su vienu įrankiu.

             4. Gyvatvorių žirklės – palengvins ir pagreitins gyvatvorių taip pat pavienių krūmelių kaip tujų, buksmedžių ir t.t. kirpimą. Gyvatvorių kirpimas rankomis gali būti varginantis verslas, ypač jei jūsų žirklės nėra tinkamos paskirties. Turėdami geriausią įrankį šiam darbui galite pakeisti! Dauguma gyvatvorių žirklių pjauna ne didesnes nei 16 mm skersmens šakas. Pirmiausia įvertinkite, kokių rūšių augalus kirpsite. Ar jums reikia tvirto įrankio, kuris nupjautų kietus sumedėjusius krūmus, ar pakaks ir lengvų žirklių minkštam naujam augimui? Kiek krūmų ar gyvatvorių reikia genėti? Tai padės jums nuspręsti santykinę svorio, ašmenų ilgio/tipo ir naudojimo paprastumo svarbą. Tada nustatykite savo biudžetą. Kaip ir dauguma sodo įrankių, gyvatvorių žirklės yra įvairių kainų kategorijų ir, nors paprastai gaunate geresnę kokybę už didesnę kainą, ne visada būtina mokėti daugiau, kad gautumėte tai, ko jums reikia.

 

 

Sta-For art. 507.58

 

Кą daryti jog sodo įrankiai tarnautų ne vieną sezoną?

 

Reguliariai atliekant techninę priežiūrą, jūsų sodo įrankiai tarnaus iligiau. Įrankiai turi būti ne tik aštrūs, bet ir švarūs bei sterilūs. Įrankiai, kurie yra veikiami augalų ar dirvožemio, kuriame yra bakterijų, grybelių ar vabzdžių užkrato, gali paskleisti šias problemas visame sode. Pasirūpinti įrankiais ir apsaugoti sodą kitą kartą, kai jie bus naudojami, užtenka vos kelių minučių po kiekvienos sodo priežiūros.

Tikimės, kad ši išsami įrankių apžvalga jums buvo naudinga ir linkime sklandžių rugsėjo mėnesio darbų!