Vejos laistymo sistemos
Ryškiai žalia, tolygi ir vešli veja – daugumos nuosavų namų ir kotedžų savininkų svajonė. Norint turėti tokią veją reikės nemažai pastangų, laiko ir žinių, bent jau iš pradžių. Žinoma, galima kreiptis į specialistus, kurie atvažiuos ir įrengs Jums veją, bet pačiam viską pasidaryti bus tikrai pigiau ir įgysite kiek kitokios, naudingos patirties. Iš pradžių svarbu nuspręsti kokios paskirties bus veja, nes nuo to priklausys sėklų rūšis (dažnai vaikštoma ar ne). Taip pat svarbu pritaikytas vejai dirvožemis, reljefas (nuolydžiai, nelygumai ir pan), tinkamos trąšos (būtina veją tręšti) ir svarbiausia – tinkamas, kokybiškas ir tolygus vejos laistymas. Veja gaunanti nepakankamai vandens pageltonuoja ar paruduoja, lėtai auga, išretėja, todėl reikia užbėgti tam įvykiui už akių, jei siekiate turėti veją lyg iš profesionalių sodininkų lankstinukų. Mes – laistymo specialistai, tad plačiau aptarsime patį vejos laistymą bei sistemoms dalis. Žinoma, veją galima laistyti su laistymo žarna, bet jei norite tolygaus laistymo ir sutaupyti savo laiko bei jėgų – įsirenkite automatinę laistymo sistemą.
Automatinės laistymo sistemos sudėtis
Iššokantys purkštuvai būna:
- Statiniai purkštuvai - išsiskiria tuo, kad vienu metu laisto visą teritoriją. Purkštuvų srovės spindulys yra ganėtinai nedidelis (iki 6 metrų), todėl jie paprastai naudojami mažų plotų laistymui, taip pat vietose turinčiose neįprastą reljefą. Statiniai purkštuvai būna skirtingų dydžių, nuo 10 iki 30 cm skersmens ir naudojami pagal poreikį. Šie purkštuvai turi keičiamas galvutes, dėl ko galima reguliuoti išpurškiamo vandens kiekį, jo darbinį diametrą, laistymo kampą.
- Purkštuvai su turbina - veikimo principas susijęs su vandens srovės, praeinančios per purkštuvą, slėgiu, kuris padeda judinti sukimo mechanizmą – turbiną. Būtent todėl šių purkštuvų darbas yra gan tylus ir tvarkingas. Šie purkštuvai gali būti mažo, vidutinio ir tolimo veikimo. Jų darbo diametras gali siekti nuo 5,5 iki 61 metro. Mažo ir vidutinio veikimo purkštuvai su turbina naudojami vejų, sodų, ne itin nedidelių parkų laistymui. O tolimo veikimo purkštuvai tinkami sporto aikštelių, stadionų, didelių plotų laistymui.
- Plaktukiniai purkštuvai - veikimo principas susijęs su spyruokle ir pečiu, bendrai vadinamu ”plaktuku”, kas priverčia purkštuvą judėti. Šiuose purkštuvuose taip pat galima reguliuoti vandens padavimo kiekį, srovės ilgį, sukimosi kampą. Plaktukinius purkštuvus taip pat galima skirstyti į vidutinio ir tolimo veikimo. Jų darbinis diametras gali siekti nuo 10,5 iki 62 metrų. Šie purkštuvai labiausiai tinkami laistyti didelius plotus: parkus, aikštynus, teniso kortus, golfo laukus ir pan.
Vamzdžiai – laistymo sistemai naudojami specialūs, dažniausiai plastikiniai PE vamzdžiai. Jie turi būti išvedžiojami po žeme, tad patogiausia pirmiau įsirengti vamzdyną ir po to sėti veją.
Filtras – iššokantys purkštuvai savyje jau turi įmontuotą filtrą, bet jei vandenį laistymui imsite iš upės, ežero, tvenkinio, šulinio ar talpos būtina laistymo sistemoje įmontuoti atskirą filtrą.
Valdiklis - laistymo valdiklio dėka galite valdyti skirtingas laistymo zonas: galima nustatyti pradžios ir pabaigos laiką, laistymo trukmę ir dažnumą. Visos šios funkcijos priklauso nuo to, kokio tipo valdiklį įsigysite. Žolės laistymo sistema gali būti valdoma distancinio valdymo pultu, per Bluetooth arba Wi-Fi ryšį. Daugiau apie valdiklius ir kitas laistymo sistemos jungiamąsias dalis sužinokite čia.
Lietaus daviklis - naudojamas tam, kad išvengti laistymo lyjant lietui ar po lietaus, kas labai patogu ir praktiška. Lietaus daviklis leidžia sutaupyti nemažą dalį pinigų.
Elektromagnetiniai vožtuvai – tai programatoriaus pagalbininkai, be kurių laistymo sistema neveiks automatiniu režimu.
Drenažiniai vožtuvai – skirti pašalinti vandeniui iš vamzdynų, kai sistema baigia savo darbą. Vejos laistymo sistemos, kuriose yra įmontuoti drenažiniai vožtuvai, nereikalauja papildomo paruošimo prieš žiemą.
Nuo ko pradėti norint įsirengti automatinę vejos laistymo sistemą?
- Laistymo sistemos projektavimas prasideda nuo apželdinimo projekto. Apželdinimo projektas gali būti nubraižytas ant milimetrinio popieriaus arba sukurtas kompiuterine programa. Prieš pradėdami braižyti išsiaiškinkite Jums reikalingą mastelį, kas labai svarbu, nes kitaip gali būti iškraipomas bendras vaizdas.
- Brėžinyje turite pažymėti mastelį, sklypo formą, ribas, matmenis, medžius, krūmus, gėlynus, trinkeles, garažą, pavėsinę, viskas, kas yra netoli laistomo ploto. Taip pat svarbu tiksliai pasižymėti vandens šaltinio vietą, pajungimo diametrą, elektros energijos šaltinio vietą, vandens šaltinio debitą ir slėgį.
- Išsiaiškinkite vandens debitą ir slėgį. Šie duomenys reikalingi projektuojant vejos laistymo sistemą, numatant laistymo zonų skaičių. Kaip apskaičiuoti vandens slėgį ir vandens debitą rasite čia.
Purkštuvų išdėstymas
Turint apželdinimo projektą, žinant turimų purkštuvų našumą, galima pradėti galvoti apie purkštuvų išdėstymą. Tik teisingas purkštuvų paskirstymas suteiks norimą rezultatą – tolygiai ir vienodai palaistytą gražią veją. Netolygus vejos laistymas netaupo vandens, o perliejus, dirvožemis nespėja išdžiūti ir augalo šaknims bei pačiam augalui trūksta deguonies. Taip pat blogai, kai purkštuvai nepasiekia kai kurių kiemo vietų ir žolė ima džiūti. Norint teisingai išdėstyti purkštuvus svarbu žinoti, kad visų purkštuvų laistymo spinduliai turi perdengti vienas kitą. Svarbu suskirstyti visą laistomą plotą į atskiras laistymo zonas atsižvelgiant į: vandens debitą, purkštuvus ir sklypo savybes. Purkštuvų išdėstymo schemų pavyzdžius ir daugiau informacijos galite sužinoti šiame straipsnyje.
Vejos laistymo patarimai
Vandens kiekis. Pagrindinis dalykas norint turėti gražią veja, vasarą reikia reguliariai ją laistyti, nes 1 kvadratiniam metrui vejos, įskaitant ir savaiminius gamtos kritulius, reikia apie 25 litrų vandens per savaitę.
Laistymo laikas. Patartina veją laistyti reguliariai ir nelaukti, kol ji ims geltonuoti ir bus matomai išdžiūvusi, nes tada jau bus sudėtinga ją atstatyti. Tačiau ir per didelis laistymas gali pakenkti – vandens prisisunkęs dirvožemis nepraleidžia deguonies, kuris yra labai reikalingas augalų šaknų sistemai. Kiek ilgai reikia lieti priklauso nuo Jūsų purkštuvų našumo, dirvožemio (molinga ar smėlinga), oro sąlygų (temperatūra, dažnai lyja ar sausra) ir vietos (šlaitas, šešėlis). Purkštuvų našumą apskaičiuoti padės šis straipsnis. Žinokite, kad geriausias laikas laistyti yra ankstyvą rytą arba vėlų vakarą.
Laistymo gylis. Nepamirškite, kad veją reikia laistyti iki to momento, kai vanduo pasiekia 12-15 cm gylį. Tuomet turėtumėte baigti laistyti.
Automatinės vejos laistymo sistemos 1 ar 2 arams
Jeigu Jūsų norimas vejos laistymo plotas nedidelis – 1 ar 2 arai, Jums puikiai tiks automatinės sistemos laistymo rinkiniai. Įsigijus laistymo komplektą, nereikės rūpintis apželdinimo projektu, sistemos planavimu, įvairiais skaičiavimais, o tereiks tik pagal duotą instrukciją pasijungti automatinę laistymo sistemą. Svarbu žinoti, kad sistema dirbtų efektyviai ir teisingai, vandens slėgis privalo būti 3-4 atmosferos ir vandens debitas >1,5 m3/val. Jeigu vandens šaltinis yra ežeras, tvenkinys ar upė, tuomet sistemai reikalingas filtras - 120 mikronų.
Tikimės, kad šis mūsų straipsnis padėjo Jums daugiau sužinoti apie automatines vejos laistymo sistemas. Kaip ir minėjome pradžioje, tai nėra lengva, bet įsigilinus ir turint pakankamai žinių, galima viską pasidaryti savo jėgomis. Jeigu norite konsultacijos ar visgi trūksta Jums žinių galite kreiptis į mus – savo srities specialistus. Įsigiję pas mus laistymo įrangą, laistymo sistemos projektą ir kitas konsultacijas gausite nemokamai. Su mumis susisiekti galite internetu - info@maidina.lt arba skambinti - +370 5 276 00 41.
Laistymo įrangą patraukliausiomis kainomis pristatome per 2-3 darbo dienas visoje Lietuvoje - Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose mažesniuose miesteliuose.