Kitas etapas, išsiaiškinus vandens šaltinio našumą ir nubraižius savo sklypo apželdinimo projektą, yra sprendimas dėl purkštuvų išdėstymo. Tik teisingas jų išdėliojimas užtikrina tolygų ploto laistymą, t. y. vienodą kritulių paskirstymą. Gamtoje tai vyksta natūraliai, tuo tarpu žmogus tai turi gana tiksliai apskaičiuoti. Kodėl tai svarbu? Pirma, netolygus laistymas eikvoja vandenį, antra, perlaistomos vietos gauna per daug drėgmės, dirvožemis nespėja išdžiūti ir augalo šaknims bei pačiam augalui trūksta deguonies. Jo nepakankamumas neužtikrina normalios medžiagų apykaitos, augalas vystosi lėtai ir gelsta.

Prastai išdėstyti purkštuvai neužtikrins tolygumo

Purkštuvus išdėsčius neteisingai, vienose ploto vietose paliejama pakankamai, o kitose – per mažai, tad laistymo sistema veiks tol, kol ir šioms teks tiek vandens, kiek reikia (žr. straipsnį Kaip turėti gražią veją?). Vadinasi, tam tikrą laiką bus laistoma ir ta vejos ar gėlyno dalis, kuriai to visiškai nebereikia. Šią situaciją iliustruoja purkštuvų išdėstymo schema paveikslėlio dešinėje. Nevienodas mėlynumas rodo netolygų vandens paskirstymą, todėl tikėtina, kad veja bus skirtingos būklės, spalvos ir faktūros. Tuo tarpu kairėje schemoje purkštuvai išdėstyti teisingai (vieno purkštuvo srovė pasiekia kitą), tad laistymo tolygumas beveik idealus. Taip laistant taupomas vanduo, jo sunaudojama tik tiek, kiek reikia, tad ir veja būna panaši ne iš skirtingų atraižų susiūtą, o lygų gražų kilimą.

Viena iš netolygaus laistymo priežasčių yra ta, kad purkštuvų srovei trukdo krūmai ir dekoratyviniai augalai. Žemiau pateikiame keletą pavyzdžių, kaip tokiu atveju reikėtų išdėstyti purkštuvus. Atminkite, svarbu, kad vanduo pasiektų kiekvieną vejos kampelį.

Nusibraižyti tokias schemas galite ir patys (žr. straipsnį Automatinę laistymo sistemą projektuoju pats). Jeigu brėžiate ranka, geriausia naudotis skriestuvu. Juodas taškelis schemoje yra purkštuvas, o raudonos spalvos apskritimas – to purkštuvo srovės spindulys.

Paveikslėlyje žemiau – purkštuvų išdėstymo pavyzdys.

Tokiais atvejais, kai yra „kliūtis“, geriausia naudoti mažo laistymo intensyvumo ir išskaidytos srovės purkštuvus (žr. pavyzdį nuotraukoje).

Minėto tipo purkštuvai pasižymi:

  1. mažu laistymo intensyvumu, todėl dirvožemis, ypač jei jis molingas, geriau įsisavina drėgmę,  o tose vietovėse, kurioms būdingas nelygus reljefas, dirvožemis saugomas nuo erozijos.
  2. tolygiu išpurškimu, nes pagrindinė srovė išskaidoma į daug mažesnių srovių, kurių purškimo spindulys yra skirtingas. Taigi, nepaisant vėjo stiprumo, vandens slėgio svyravimo ar panašių priežasčių, laistymo tolygumas išlieka toks pats.
  3. taupumu, nes taip laistant sutaupoma labai daug vandens.
  4. išskaidyta srove, todėl augalai nepažeidžiami net ir tuo atveju, jei purkštuvas purškia į augalą iš labai arti.
  5. patikima purkštukų konstrukcija, ji užtikrina produkto ilgaamžiškumą ir patikimumą.
  6. paprastu, lengvu montavimu ir reguliavimu.

Laistymo sistemą būtina skaldyti zonomis

Taigi, išsirinkus tinkamus purkštuvus, reikia numatyti, kaip jie bus išskirstyti į atskiras zonas atsižvelgiant į:

-          vandens debitą (kadangi visai sistemai retai kada užtenka tokio vandens debito, kuris palaistytų visą laistomą plotą vienu metu, reikia grupuoti purkštuvus taip, kad jų bendras vandens debitas neviršytų vandens šaltinio vandens debito).

-          laistymo įrangą (dažnai viename sklype naudojami skirtingo laistymo intensyvumo purkštuvai, tad juos reikia dalinti į atskiras zonas, net jeigu užtenka debito tam, kad visi purkštuvai dirbtu kartu).

-          sklypo ir reljefo ypatumus (šiaurinė/pietinė pusė, nuolydžiai) nes, pavyzdžiui, šiaurinei pusei būdingas pavėsis ir ten laistyti reikia mažiau.

Apačioje matote pavyzdį, kaip purkštuvai gali būti  padalinti į atskiras zonas (skirtinga spalva žymi skirtingą sekciją).

Apie tai, kaip nustatyti vandens debitą, kalbėjome ankstesniuose mūsų straipsniuose (žr. straipsnį Automatinę laistymo sistemą projektuoju pats). Primename, kad kiekvienas gamintojas prie savo produkcijos prideda specifikaciją, pagal kurią jis yra skaičiuojamas.

Kitame straipsnyje supažindinsime su Jus su hidraulinių skaičiavimų samprata ir atskleisime, kam jie reikalingi.