Sutikite, kad ruduo – be galo gražus metų laikas. Medžiai lyg fakelai užsidega  raudona ir geltona spalvomis, o visi miškai, parkai, sodai ir pavieniui stovintys gražuoliai atrodo tarsi ruoštųsi prašmatniai puotai apsivilkę prabangiausiais rūbais. O po jos, pavargę ir mieguisti, iš lėto, neskubėdami, nusirengs ir nugrims į gilų žiemos miegą.

Ruduo atėjo ir į mūsų sodus bei daržus. Atrodo, jog derlius surinktas ir sakytumėme, kad jau pasibaigė darbai ir sezonas, tačiau… prasideda kiti daržininkų rūpesčiai. Vienas jų – šiltnamis, nes tam, kad nelikti tuščiais aruodais kitąmet, reikia atlikti labai svarbius darbus prieš ateinant žiemai įskaitant ir laistymo sistemos paruošimą. Pateikiame jums praktinius patarimus, ką daryti, jog sistema būtų parengta tinkamai ir tarnautų kuo ilgiau.

Pirmiausia, reikia kuo atidžiau peržiūrėti kapiliarus ir įvertinti ar jie nėra užsikimšę, ar ant jų nėra kokių nors nuosėdų. Jeigu jų nėra, tai jokių papildomų priemonių imtis nereikia, tiesiog pakanka iš vamzdžių išleisti vandenį. Jei sistema trukdo ar yra pavojus, jog ji bus pažeista mechaniškai, padėkite ją į saugią vietą, bet paprastai  laistymo sistemos sandėliuoti uždaroje patalpoje nebūtina. Jei tik vamzdžiuose neliko vandens, laistymo sistemai visiškai niekas negresia ir ji gali likti lauke.

Papildomų veiksmų imtis reikėtų tuomet, jei ant išorinės lašintuvų pusės po laistymo sezono pastebėjote nuosėdas. Jos atsiranda dėl keleto priežasčių:

-          dėl mineralų: kalkių ir geležies,

-          dėl dumblo.

Nuosėdos dėl užkalkėjimo dažniausiai atsiranda tuomet, kai vanduo paduodamas į laistymo sistemą tiesiai iš centralizuoto vandentiekio arba iš nuosavo gręžinio. Jeigu dėl užkalkėjimo arba dėl geležies jūsų lašelinė laistymo sistema visiškai užsikimšo jau po pirmojo sezono, žinokite, kad mineralų kiekis vandens šaltiniuose yra per didelis ir viršija visas normas. Toks vanduo visiškai netinka ne tik laistymo sistemai, bet ir patiems augalams. Tokiu atveju reikėtų gerinti vandenį aeraciniu arba cheminiu būdu.

O iš kur laistymo sistemoje atsiranda dumblas? Paprastai dėl nepakankamai gero filtravimo (o jis  lašelinėms sistemos yra būtinas) arba tiesiog dėl to, kad dėl mažo vandens srauto greičio nuosėdos vamzdžiuose susikaupia jau po filtro.

Ką daryti? Yra du būdai kaip išvalyti lašelinę laistymo sistemą:

  1. Ištraukti kapiliarus iš savo vietos ir išvalyti nuosėdas rankiniu būdu. Jeigu sistema yra nedidelė ( iki 50-100 smeigtukų), tai padaryti nėra sunku.
  2. Tuščią laistymo sistemą užpildyti didesnės koncentracijos tirpalu (iki 5 proc.) su kokiais nors chemikalais, pavyzdžiui, azoto rūgštimi. Laistymo sistemai tai nepakenks, tuo tarpu chemikalai išgrauš nuosėdas. Žinoma, po to sistemą reikia praplauti.

kapiliaras

Jeigu nuspręsite naudoti agresyvius chemikalus, svarbu viską daryti taisyklingai ir laikytis pardavėjo rekomendacijos bei saugos reikalavimų! Sėkmės darbuose!