Pirmosios šalnos yra tarsi priminimas, kad jau pats metas pradėti rengti laistymo sistemą (tiek lašelinę, tiek su purkštukais) žiemai. Sistemą sudarantys komponentai: vožtuvai, filtrai, vamzdžiai, žarnos ir kitos įvairios plastikinės detalės gali labai lengvai sprogti, jei jose bus likęs vanduo ir jis ims šalti. O bet koks remontas ar detalių keitimas – papildomos išlaidos, kurių nė vienas nenorime. Beje, laistymo sistemos parengimas žiemai tetrunka nuo 15 minučių iki valandos. Taigi, šis straipsnis – tai svarbiausi patarimai Jums, kaip iki pavasario išsaugoti nepažeistą laistymo sistemą.

Vejos laistymo sistema su drenažiniais vožtuvais

Laistymo sistemos parengimo žiemai esmė – nutraukti vandens tiekimą  į sistemą ir išvalyti ją pačią nuo likusio vandens. Vienas iš būdų, jei kalbėtumėme apie nedideles laistymo sistemas, yra įdiegti automatinio nutekėjimo vožtuvus žemiausiame sistemos taške. Jeigu projektuodami ir įsirengdami laistymo sistemą nusimatėte drenažinius vožtuvus, tuomet galite būti ramūs - papildomų paruošimo darbų atlikti nereikės. Tiesiog užsukite vandens padavimą bei išjunkite valdiklį. Nutekėjimo vožtuvų veikimas pakankamai efektyvus, tad papildomai valyti sistemos suspaustu oru (dar vienas būdas, bet tinkantis tik sistemoms su purkštukais) nebereikia.

Drenažiniai vožtuvai

Laistymo sistema su drenažiniais vožtuvais

Vejos laistymo sistema be drenažinių vožtuvų

Laistymo sistemą be drenažinių vožtuvų būtina prapūsti suspaustu oru.

  1. Visų pirma, kaip ir bet kuriai kitai sistemai, turite užsukti vandens padavimą bei išjungti valdiklį.
  2. Prijunkite kompresorių prie sistemos. Kompresorių prie sistemos prijungsite su specialia jungtimi.
  3. Laistymo sistemos prapūtimas daromas kiekvienam kontūrui atskirai. Prapūtimo metu suslėgtas oras keliauja per laistymo sistemą taip išstumdamas vandens likučius iš vamzdžių. Būtina atkreipti dėmesį į paskutinius purkštukus kontūruose – prapūsdami kontūrą įsitikinkite, kad paskutiniame purkštuke neliko vandens.
  4. Paskutinė prapučiama zona su hidrantais. Atsukite laistymo sistemos hidrantų, kolonėlių ventilius ir prapūskite šią zoną.

Norime įspėti, kad sistemos prapūtimas suspaustu oru yra gana sudėtingas procesas, todėl, jei ketinate tai atlikti patys, pasikonsultuokite su specialistais, o jei yra galimybė, tiesiog patikėkite tai jiems. Pasirinkus netinkamą slėgį, per didelis oro srauto greitis gali pažeisti sistemos dalis, tuo tarpu per mažas tinkamai neišvalys sistemos.

Kapiliarinės sistemos paruošimas

Kapiliarinė sistema gėlynuose, prie gyvatvorių, daržuose gali žiemoti lauke, tik nepamirškite užsukti vandens padavimo. Lašelinio vamzdžio prapūsti nereikia, taip pat nebūtina surinkti ir sudėti į šiltą patalpą - jis puikiai žiemos ir lauke. Jeigu Jūsų kapiliarinė sistema turi atskirą filtrą, tuomet jį reiktų išvalyti. Tai lengvai padarysite atsisukę filtrą ir išvalę jo kasetę arba tinkliuką paprastu šepetėliu bei vandeniu. Būtinai įsitikinkite, kad filtrą paliekate žiemoti sausą. Jeigu Jūsų kapiliarinė sistema yra prijungta prie valdiklio per kurį teka vanduo, tuomet tokį valdiklį reiktų demontuoti ir pasidėti į šiltą vietą. Taip išvengsite gedimų, kurie dažnai apkartina džiugias pavasario nuotaikos kuomet tenka juos keisti visiškai naujais.

Taip pat skaitykite, kaip paruošti šiltnamio laistymo sistemą žiemai