Magnolija – stulbinamai gražus augalas, kilęs iš Japonijos, sėkmingai auginamas ir Lietuvoje. Šis augalas pavasarį nudžiugina savo žydėjimu – plikos magnolijos šakos pasipuošia neįtikėtino grožio žiedais, kurie atrodo tarsi drugeliai nutūpę ant šakų pailsinti savo sparnelius. Magnolijos turi daug skirtingų rūšių – vienos yra atsparesnės Lietuvos klimatui būdingiems šalčiams, kitos lepios ir reikalauja papildomos priežiūros. Šiame straipsnyje trumpai aptariame, kaip išsirinkti, sodinti bei prižiūrėti magnoliją savo sode.

Magnolijos sodinimas ir auginimas

Jeigu nusprendėte auginti magnoliją, vertėtų žinoti, kad tai nemažai priežiūros reikalaujantis bei įvairiems pažeidimams jautrus augalas. Magnolija mėgsta, kai dirvožemis nėra sunkus, šiek tiek rūgštesnis. Taip pat ji reikli saulės šviesai, tad geriausia rinktis vietą pietinėje kiemo pusėje. Svarbu atminti, kad šiam augalui netinka pavėsis, tad rinkdamiesi vietą nesodinkite magnolijos šalia didelių, pavėsį sudarančių medžių ar kitų krūmų, kurie galimai uždengtų augalą. Tinkamai prižiūrima magnolija gausiai žydi, tad šį augalą galite drąsiai sodinti labiausiai matomoje kiemo vietoje.

Taip pat vertėtų pasidomėti apie įvairiausias magnolijos rūšis. Kaip ir rašėme prieš tai, vienos rūšys yra lengviau auginamos, ne tokios reiklios ar jautrios šalčiui, tuo tarpu kitos turi būti uždengtos. Jeigu esate pradedantis sodininkas rinkitės lengviau prižiūrimą magnolijos rūšį. Nuo to, kokią magnolijos rūšį pasirinksite priklausys ne tik priežiūra ar žiedų spalva, tačiau ir medžio arba krūmo forma, pirmųjų žiedų laikas ir augalo aukštis. Pavyzdžiui Lietuvoje paplitusi ir auginama Žvaigždėtoji magnolija (Magnolia Stellata) yra pakankamai maža, pasižymi baltos spalvos žiedais su siaurais žiedlapiais, todėl ypač tinkama nedideliems sodams. Tuo tarpu Japoninė magnolija (Magnolia Kobus) užaugs gerokai didesnė, tačiau žydės tik 12-15 savo augimo metais!

Sodindami būkite atidūs ir švelnūs šiam augalui. Magnolijos šaknys ypač jautrios pažeidimams, tad svarbu nepažeisti sodinuko šaknų. Geriausia įsigyti magnoliją auginamą vazone, taip būsite tikri, kad šaknys nebuvo pažeistos iškasimo metu.

Magnolijos laistymas

Magnolija mėgsta būti gausiai ir drėgnai laistoma - šis augalas ypač mėgsta drėgmę. Visgi laistykite su saiku, vanduo neturėtų užsistovėti. Dirvožemis turėtų būti pralaidus, tačiau ne pernelyg smėlingas.

Planuodami ir projektuodami laistymo sistemą savo kieme pagalvokite ir apie magnolijas. Joms labiausiai tiks lašelinis laistymas. Būtent tokiu būdu drėkinsite augalo šaknis palaipsniui ir tolygiai. Laistyti lašeline sistema galite dviem būdais: patiesę lašelinį vamzdį arba įstatydami individualius lašintuvus į jau paklotą LDPE vamzdį.

Lašelinis vamzdis pasižymi tuo, kad turi jau iškart gamykliškai integruotus lašintuvus. Užtenka pasidaryti iš vamzdžio žiedą aplink augalą ir galėsite būti ramūs, kad augalas bus tinkamai, tolygiai laistomas. Šiame vamzdyje lašintuvai išdėstyti kas 30 cm, o vieno lašintuvo vandens debitas yra 2 litrai per valandą. Norėdami, kad vamzdis išliktų savo vietoje ir atrodytų tvarkingai, jį prismeikite su specialiomis smeigėmis.

Taip pat magnolijoms tinkama laistymo sistema su individualiais lašintuvais. Tokioje laistymo sistemoje lašintuvus galite išdėstyti norimais atstumais patys, juos smeigdami į paklotą LDPE vamzdį. Lašintuvai gali būti įvairaus pralaidumo: nuo 1,3 l/val. iki 12 l/val., tad pravartu pasidomėti kokio laistymo reikalauja Jūsų auginamas augalas. Atminkite, kad tiek lašelinio vamzdžio, tiek individualių lašintuvų nerekomenduojame užkasti po žeme, tačiau juos galite paslėpti po mulčiumi.

Magnolijas patariama tręšti tam, kad augalai būtų sveiki ir gausiai žydėtų. Trąšas nesudėtingai galite paskirstyti laistymo sistemos dėka, įterpdami specialų trąšų indelį. Svarbiausia po kiekvieno tręšimo laistymo sistemą praplauti švariu vandeniu, taip išvengsite lašintuvų užsikimšimo.

Taip pat svarbu paminėti, kad net ir pačią paprasčiausią laistymo sistemą galite automatizuoti tam, kad nepamirštumėte reguliariai palaistyti savo augalų. Laistymo laikmačiai ir valdikliai taip pat pravers išvykstantiems atostogauti ar augalus auginantiems sodybose. Šių valdiklių dėka galėsite nustatyti laistymo dažnumą bei trukmę. Kai kurie valdikliai turi galimybę prijungti lietaus daviklį, tad magnolijos nebus laistomos, jeigu lauke lyja lietus.

Pasibaigus laistymo sezonui nepamirškite laistymo sistemos atjungti nuo vandens šaltinio. Jeigu naudojate laistymo laikmatį, žiemą išimkite elementus ir būtinai laikykite jį sausoje, šiltoje patalpoje. Taip pat patariame praplauti vamzdynus ir išleisti susikaupusį vandenį iš vandens filtrų tam, kad šie neskiltų šalčiausiomis metų dienomis. Tinkamai prižiūrima laistymo sistema džiugins jus ne vienerius metus!

Magnolijos priežiūra

Pasodinę ir augindami augalus neišvengiame jų nuolatinės priežiūros. Visa laimė, kad magnolija nereikalauja genėjimo! Priešingai magnolijos patariama negenėti, nebent matote nusausėjusias, ligos pažeistas ar susipynusias šakas. Kaip ir akcentavome anksčiau, kai kurios rūšys yra lepesnės, šių magnolijų žiedams šalčiai gali būti pragaištingi. Nušalusios magnolijos žydės skurdžiais žiedais arba pavasarį pasitiks visai žiedų. Tad, šiuos augalus patariame uždengti agroplėvele. Beabejo nepamirškite, kad augalą būtina „pamaitinti“ jam skirtomis trąšomis tam, kad jis būtų sveikas ir džiugintų žydėjimu. Magnolijas patariama tręšti pavasarį iki pat vasaros vidurio.

Tikimės, kad šis trumpas patarimų straipsnis Jums pravers sodinant bei auginant sodo puošmenas magnolijas. Jeigu Jums iškilo klausimų, kaip tinkamai sukomplektuoti laistymo sistemą arba integruoti lašelinį vamzdį į jau turimą, susisiekite su mumis ir mūsų konsultantai padės pasirinkti tinkamiausią laistymo sprendimą Jūsų sodui. Norite pasižiūrėti, kaip laistymo sistemos dalys atrodo? Tuomet laukiame Jūsų svečiuose mūsų parduotuvėje Kauno g. 34, Vilnius. Čia galėsite ne tik gauti vertingų patarimų, bet ir įsigyti norimą laistymo sistemą.

Visas laistymo sistemas galite užsakyti internetu el. parduotuvėje arba paskambinę bendruoju telefonu.

Linkime gražių, akį džiuginančių ir gausių magnolijų žiedų!