Reto kurio spintelėje neaptiktumėme vienos iš jų – vaistinės melisos (lotyniškai Melissa officinalis). Melisa pasižymi ne tik ypatingu aromatu, bet ir veikia kaip raminanti (tinka stresui malšinti), apetitą skatinanti priemonė, turinti teigiamą poveikį virškinimo sistemai, mažina dieglius, širdies spazmus. Melisa ypatinga tuo, kad yra labai švelni, todėl tinka vartoti net kūdikiams.

melisa

O ar žinote, kad melisą galima naudoti ir kaip prieskonį? Jos smulkiai supjaustyti švieži lapai labai tinka salotoms. Ja galima gardinti sriubas, pagrindinius patiekalus, gėrimus, actą. Ši žolelė taip pat tinkama konservuojant agurkus, moliūgus ir pomidorus, nes suteikia jiems neprilygstamą skonį.

Kaip pastebėjote, pati aromatingiausia ir veiksmingiausia melisa, kaip ir bet kuris kitas prieskoninis augalas, tuomet, kai ji šviežias. Ar įmanoma užsiauginti melisą namie? Tikrai taip, tik reikia žinoti nuo ko pradėti. Štai keletas patarimų.

Kaip išauginti melisą? Geriausias laikas sėti sėklas– kovo pradžia. Sėklos dygsta esant 10-12° C, optimali dygimo temperatūra yra 20-25° C. Jei norite melisą užsiauginti žiemai, sėklas geriausia būtų sėti vasarą – liepos arba rugpjūčio mėn. Jeigu auginsite melisą ant palangės, nepamirškite, kad melisa mėgsta saulėtą vietą. Pavėsyje melisos lapuose sumažėja eterinio aliejaus, kuris ir yra šio augalo aromato priežastis. Lauke, į žemę, melisą sodinti galima po to, kai praeina paskutinių vėlyvų šalnų grėsmė.

Kaip reikia laistyti melisą? Šis augalas, kaip ir bazilikas, mėgsta drėgmę, todėl jei auginate melisą šiltnamyje arba darže, reikėtų nuosekliai tikrinti dirvožemį. Jis neturi perdžiūti. Laistyti reikėtų pagal būtinybę, geriausia ryte. Įdomu tai, kad melisa gerai auga šiek tiek pakeltose vietose, kurios yra gerai apšviestos ir apsaugotos nuo šaltų šiaurės vėjų. Palankiausias melisos auginimui dirvožemis yra priemolis, kadangi jame drėgmė laikosi ilgiau. Melisa yra daugiametis augalas, todėl rekomenduojama ją auginti vietose, kur ji galėtų augti apytiksliai iki aštuonerių metų.

Jeigu melisa auginsite namuose, kur laikosi pastovi temperatūra ir oro drėgmė, laistyti patartina nedažnai, bet taip pat svarbu, kad dirvožemis neišsausėtų. Kaip minėjome, melisa mėgsta drėgmę, todėl ir dirvožemis, kuriame ji auga turi būti visą laiką drėgnas. Tačiau atminkite – neperlietas, nes tuomet augalo šaknys negauna deguonies, ima blogiau augti ir gali susirgti pelėsiu. To išvengsite, jei kas 2-3 dienas aplink augalą supurensite dirvą. Taip šaknims teks daugiau deguonies. Jei norite būti visiškai tikras, dirvožemio drėgnumą galite tikrinti dirvožemio drėgmės matuokliu.

Laistymo būdui melisa nėra išranki – vandenį galima pilti ir ant lapų, tuo augalui tikrai nepakenksite. Auginant melisų daugiau, labai tiktų mikropurkštuvai, pavyzdžiui tokie, kurie, nekenkdami augalui, vandenį išpurškia labai smulkiais lašais ir taip drėkina orą aplink.

Beje, jei auginate, renkate melisą patys, pavyzdžiui, gydymui, reikėtų žinoti, kad tam tinka tiek lapai, tiek daigų viršūnės, kurios renkamoms žydėjimo metu. O jei planuojate naudoti melisą kaip prieskonį – ją reikėtų pjauti prieš žydėjimą.

Sėkmės auginant melisą!