Automatinės laistymo sistemos vejai ir gėlynams
Siekdami išsaugoti savo sodo grožį – turite jam skirti nemažai laiko. Deja, šiais laikais kiekviena dienos minutė yra labai saugoma ir dažniausiai po dienos darbų einama į sodą atsipalaiduoti, o ne vėl papildomai dirbti. Darbų bus kur kas mažiau ir jie bus kur kas paprastesni – jeigu įsigysite specializuotas sistemas, kurios pasirūpina sodo augmenija. Viena iš jų – automatinė laistymo sistema, kuri šiltuoju metų laiku padeda Jums sutaupyti labai daug laiko ir užsitikrinti, kad ilsėsitės tik puikiai atrodančiame ir vešinčiame sode.
Susidomėjote? Tokiu atveju šis straipsnis – kaip Jums, kadangi jame pateiksime išsamų gidą, kuris padės ne tik pamatyti šios sistemos privalumus, tačiau ir tinkamai pasirinkti įrangą, galiausiai, ją prižiūrėti, kad sodas visada žaliuotų.
Automatinė laistymo sistema vejai, gėlynams: privalumai
Nepriklausomai nuo to, ar pasirinksite šiltnamio drėkinimo sistemą, vejos laistymo sistemą ar Jums reikalinga automatinė gėlių laistymo sistema – visas jas vienija tos pačios charakteristikos, kurios ir paskatina įsigyti šį sodo priežiūros pagalbininką.
- Pasirinkdami kokybišką ir funkcionalią laistymo sistemą galėsite ją pritaikyti skirtingų augalų laistymui. Viena sistema gali turėti kelias skirtingas laistymo programas, kurios varijuoja nuo intensyvaus iki lėto laistymo. Juolab, skirtingu paros metu tie patys augalai gali būti laistomi skirtingu intensyvumu, kadangi karštomis dienomis dažniausiai reikalingas didesnis drėgmės kiekis, o vėsesniais vasaros vakarais – mažesnis. Taigi, prižiūrėkite savo augalus ir nusistatykite reikalingą programą: laiką, trukmę, intensyvumą. Itin modernios sistemos galvoja už žmones, tad reaguodamos į esamą kritulių kiekį bei orų prognozes gali pačios nustatyti reikalingą laistymo ritmą. Tai ypač puikus pasirinkimas šiltnamiuose.
- Automatinė šiltnamio laistymo sistema taip pat pasirūpina augalais ir nakties metu. Tai dar vienas privalumas, kodėl pasirenkama automatizuota sistema. Kai kuriais atvejais laistymas nakties metu augalams yra labiau priimtinas, tad jie vešiau auga. Laistymas naktį puikiai tinka dekoratyviniams augalams, kuriems dažniausiai naudojama kapiliarinė laistymo sistema. Juolab, labai kaitriomis dienomis sumažėja vandens kiekis centriniuose šaltiniuose, tad dažnai gyventojai skatinami naudoti mažiau vandens. Tačiau juk augalus laistyti reikia! Tokiu atveju siūlome įjungti automatizuotas sistemas nakties metu. Taip išvengsite nukritusio vandens lygio. Žinoma, reikia įvertinti ir tai, kad naktinis elektros tarifas yra kur kas mažesnis, tai ypač aktualu, jeigu laistymo sistemos valdiklis yra užmaitinamas nuo elektros. Kol Jūs ramiai miegosite – sistema dirbs už Jus.
- Automatinė vejos laistymo sistema padės džiaugtis nuostabiai atrodančiu sodu ir tuo pačiu taupys Jūsų laiką. Visiškai natūralu, kad augalai žaliuos ir puikiai atrodys tik tokiu atveju, jeigu visada gaus reikalingą vandens kiekį. Deja, dažnas po dienos darbų paprasčiausiai nebeturi jėgų laistymo žarna arba laistytuvu laistyti sodo. Ypač tokiu atveju, kai plotas – didelis. Tokiu atveju automatiškai veikiančios sistemos pasirūpins, kad tobula Jūsų sodo oazė džiugintų žaluma, kvapnumu, tuo – ko labiausiai nori žmonės. Ir nesvarbu, ar Jūsų sode yra brangūs ir lepūs augalai, ar paprastos lietuviškos kaimo gėlytės – reguliarus laistymas gali garantuoti, kad jie vešės puikiai.
- Vejos laistymui naudojama automatizuota sistema pasirūpins, kad visas vejos plotas būtų palaistymas tolygiai. Tokiu atveju ne tik galėsite sutaupyti vandens, tačiau ir išvengsite nuo kaitrios saulės atsiradusių išdegusių vejos plotų. Taip nutinka, kai tam tikros vejos vietos gauna per daug vandens, o kitos – negauna visai. Tuomet ir žolės pjovimas tampa komplikuotas, kadangi vienose vietose žolė yra kur kas didesnė nei kitose. Dažniausiai nupjovus veją matyti nelygūs ruožai.
- Botanikai tikina, kad tinkamai prižiūrima veja gali džiuginti žmonių akis net 20-čia metų ilgiau nei ta veja, kuriai nebuvo skirta užtektinai laiko. Suprantama, kad kartu su vandeniu augalai gauna ir reikalingas mineralines medžiagas, kurios pamaitina žolę, tad ji būna ne tik ryškiai žalios spalvos, tačiau ir tanki.
- Laistymo sistemos – estetiškas sodo akcentas, kuris gali Jūsų eksterjerui suteikti daugiau įmantrumo. Ypač daug dėmesio sulaukia vazonai su automatine laistymo sistema. Jie puošia ne tik sodus, tačiau ir terasas, pavėsines, kurios atrodo puikiai, tačiau nereikalauja iš žmogaus daug pastangų ir laiko priežiūrai. Tokie vazonai orientuoti į reguliariai vandens trokštančius augalus. Jeigu esate dekoratyvinių augalų mylėtojas – be šios sistemos paprasčiausiai nepavyks apsieiti!
- Žinoma, tinkamai suprojektuota sodo priežiūros sistema tuo pačiu kelia ir Jūsų namų vertę. Jeigu ateityje planuojate parduoti namus – tokiu atveju užtikrinkite, kad išlošite iš to maksimaliai daugiausia. Svarbiausia, kad sistema nėra brangi, tačiau pakelti namo vertę gali net 10 procentų. Juk šiais laikais lietuviai prioritetą teikia tiems namams ir sodams, kurie funkcionuoja reikalaudami kuo mažiau žmogaus priežiūros.
Svarbiausia įsigyti kokybišką automatizuotai veikiančią laistymo sistemą, kuri taupys Jūsų laiką ne tik tinkamai atlikdama darbus, tačiau tuo pačiu ir negesdama, tarnaudama ilgai. Rinkitės pripažintų gamintojų produkciją: Irritec, Irritrol, Toro ir kitus.
Kaip atrodo automatinė laistymo sistema?
Kadangi automatinė laistymo sistema reikalauja žinių bei laiko – rekomenduojame kreiptis į specialistus, kurie ne tik padės pasirinkti tinkamiausią įrangą, tačiau ir ją sumontuos, užtikrins sistemą veikimą.
Laistymo sistema susideda iš kelių pagrindinių komponentų, kuriuos sujungus pavyks išvengti kasdieninių augalų priežiūros darbų.
- Purkštukai
- Vamzdžiai ir kitos jungtys.
- Specialūs filtrai ir elektromagnetiniai vožtuvai.
- Specialūs lietaus davikliai.
- Elektriniai siurbliai.
Visi komponentai detaliau skirstomi pagal tam tikras charakteristikas. Nurodysime kelias pagrindines, kad pavyktų susipažinus su įranga paprasčiau kalbėti su profesionalais, kurie Jums teiks rekomendacijas.
Specialūs valdikliai skiriasi ne tik veikimo mechanizmu, tačiau ir papildomomis funkcijomis, kurios padeda užtikrinti, kad laistymo sistemos veiks sklandžiai be žmogaus įsikišimo.
- Išmanieji valdikliai suteikia galimybę valdyti įrangą net ir tokiu atveju, jeigu esate toli nuo namų. Viskas atliekama paprasčiausiai telefonu. Tai puiki funkcija tokiu atveju, kai išvykstate atostogų. Nebijokite, kad grįžus namo veja bus nugeltusi. Suteikite galimybę sistemai pasirūpinti Jūsų veja vos vieno nuotoliniu mygtuko paspaudimu.
- Valdikliai AC padeda pagal poreikius nustatyti laistymo programas. Tokiu atveju žmogui dėl nieko nereikia sukti galvos, kadangi sistema veiks automatizuotai pagal nustatytus rodmenis. Tai puikus pasirinkimas taupantiems laiką ir tiems, kurie paprasčiausiai dažnai užmiršta rūpintis savo sodu. O kam, kai viską už Jus gali atlikti sistema!
- Valdikliai daržui sukurti taip, kad būtų naudojami tik šiltuoju metų laiku. Jie pasirūpina augalų vaisiais, kuriuos mes valgome kiekvieną dieną, tad speciali priežiūra – būtina. Šiems valdikliams nereikalinga elektra.
- Papildomai rekomenduojame išbandyti priedus valdikliams, kurie suteiks įrangai dar daugiau funkcionalumo.
Atskirai aptarti verta ir elektromagnetinius vožtuvus. Pagrindinė jų funkcija yra įjungti arba išjungti vandens padavimą į tam tikrą laistymo zoną. Viskas atrodo taip paprasta, kad net neverta domėtis plačiau?
Ieškodami tinkamiausio vožtuvo įvertinkite šiuos niuansus:
- Ar įranga turi debito kontrolės funkciją?
- Ar įranga turi papildomą rankinio atidarymo funkciją?
- Pajungimo tipas.
- Medžiagos sudėtis.
- Darbinį slėgį.
- Maksimalią skysčio temperatūrą.
- Įtampos dydį.
- Darbo pradžios srovę.
- Palaikymo srovę.
Kadangi skiriasi žmonių poreikiai, o įrangos daug ir ji labai įvairi – konsultacijos su profesionalais dažnu atveju tampa ta pagalba, kurios labiausiai reikia apsisprendžiant dėl visų šių smulkmenų. Nepamirškite, kad automatinės laistymo sistemos dažniausiai pasirenkamos geriems 30-čiai metų, tad verta skirti šiek tiek daugiau laiko paieškoms. Tokiu atveju būsite ramus, kad rasta sistema bus pati geriausia.
Automatinės laistymo sistemos įrengimas
Kaip jau minėjome, automatinės laistymo sistemos įrengimas nėra labai paprastas darbas. Štai todėl geriausia kreiptis į profesionalus, kurie viską atliks už Jus. Žinoma, ne tik atliks darbus, tačiau ir supažindins su pagrindiniais žingsniais, kadangi sodo savininkui visada naudinga žinoti kas ir kaip daroma. Tokiu atveju atsiradus nesklandumams kur kas paprasčiau į juos reaguoti ir galvoti – kaip spręsti.
Pirmiausia atliekami kasimo darbai, kurių metu tvarkomas tas žemės plotas, kur bus įmontuojama laistymo sistema. Žinoma, geriausia sistemą įsirengti dar prieš apželdinant sodą, kadangi vėliau gali tekti iš naujo tvarkyti aplinką. Tiesa, jeigu sodas jau sutvarkytas, tačiau tik dar norite sistemos – tai nėra kliūtis. Tokiu atveju gražiai pakeliama velėna, atliekami kasimo darbai, o juos baigus – veja vėl uždedama ant viršaus. Galiausiai, reguliariai laistoma veja labai greitai vėl suželia ir nebesimatys nelygumų, kurie gali būti vizualiai pastebimi po kasimo darbų.
Smulkūs kasimo darbai dažniausiai atliekami rankomis, o kai sistema reikalinga dideliam plotui – tokiu atveju naudojama speciali technika, kuri padeda darbus atlikti kur kas greičiau. Kasimo metu vengiama sugadinti kitų augalų šaknis. Štai todėl darbus verta palikti profesionalams, kurie išmano smulkmenas ir yra užtektinai kruopštūs, kad darbai būtų atliekami įvertinus sodo aplinkoje esančius objektus. Lygiai taip pat tvarkoma ir šiltnamiui įrengiama laistymo sistema.
Sekančio žingsnio metu atliekamas griovių smėliavimas. Vamzdžiai, kurie yra ištiesiami grioviuose – turi būti papildomai apsaugoti ir tam geriausiai tinka smėlis. Nuo ko apsaugoti? Nuo aštrių akmenukų, kurie gali pakenkti įrangai, juolab, papildoma apsauga visada yra geras pasirinkimas. Smėlis beriamas tiek po vamzdžiais, tiek ant jų.
Paskutinis ir pats svarbiausias žingsnis – įrengimo darbai. Darbų kaina, palyginus maža, tad visada verta kreiptis į specialistus, o ne pačiam bandyti susitvarkyti su sistemos įrengimu, kadangi padarius klaidų vėliau jas sutvarkyti gali būti gana sudėtinga. Juk įrengimo metu reikia įvertinti labai daug smulkmenų, kurios gali užtikrinti sistemingą sistemos veikimą.
- Būtinai įvertinkite iš kurios pusės leidžiasi saulė ir kuriuo metu spinduliai daugiausia būna Jūsų sode.
- Taip pat, kokie augalai dominuoja sklype ir kokio kiekio vandens jiems reikia.
- Ar sklypas gana tvirtas ir didelis vėjas gali pakreipti vandens srovę?
- Išmatuokite reikalingo vandens debito kiekius.
- Bei daugelis kitų smulkmenų, kurios labai svarbios.
Prieš pradedant darbus yra sukuriamas projektas ir apskaičiuojama sąmata, kad žmogus galėtų paprasčiau koreguoti tam tikrus komponentus, reikalingą funkcionalumą. Kuomet projektas patvirtinimas – vykdomi darbai. Sistemos įrengimas atliekamas gana greitai, tai nereikalauja daug laiko. Viskas priklauso nuo žmogaus poreikių. Kuo daugiau skirtingų sistemų reikia integruoti – tuo daugiau laiko reikia skirti. Visgi, verta, kadangi tokiu atveju sistema bus tokia išmani, kad puikiai reaguojant į klimato pokyčius galės tinkamai laistyti, juolab, pati save saugos.
Dažniausiai užduodami klausimai apie automatines laistymo sistemas
Kadangi automatinės laistymo sistemos soduose, daržuose bei šiltnamiuose tampa vis populiaresnės – daugelis žmonių net ir nenaudodami įrangos jau gana daug apie ją žino. Tiesa, per daug informacijos nebūna, tad pirmiausia siūlome susipažinti su dažniausiai užduodamais klientų klausimais ir gavus pagrindinius atsakymus – kreiptis į specialistus, kurie žingsnis po žingsnio kartu su Jumis suprojektuos stabiliai veikiančią ir žmogaus priežiūros nereikalaujančią sistemą.
- Ar laistymas ya būtinas?
Taip! Jeigu norite, kad Jūsų sodas visada būtų žalias, augalai vešėtų, o darže pavyktų be didelio vargo užsiauginti daržoves, uogas ir vaisius – tokiu atveju reguliarus laistymas yra būtinas. Vanduo – ne tik žmogaus, tačiau ir augalų gyvybės šaltinis.
- Kodėl automatinė sistema vadinama – protinga sistema?
Kadangi ji ne tik nereikalauja žmogaus pastangų laistant augalus, tačiau ir pasirūpina, kad augalai gautų reikalingą vandens kiekį. Tai reiškia, kad ji gali laistyti konkrečiu metu. Vienu atveju žmogus gali nustatyti reikalingas programas – kaip, kada ir kiek vanduo turi laistyti sodą. Kitu atveju integravus lietaus daviklį sistema gali pati reaguoti į aplinkos poveikį ir pagal tai nuspręsti - koks laistymas reikalingas. Kokybiška sistema pasirūpins Jūsų sodu ir daržu, tad Jums dėl nieko neteks sukti galvos. Juk tai protinga sistema, tiesa?
- Kas pasirūpins veja, kai aš esu išvykęs?
Būtent dėl galimybės valdyti laistymo sistemą nuotoliniu būdu – ji yra tokia mėgstama ir taip džiugina daugelį žmonių. Jeigu įsigyjote valdiklį, kuris prijungiamas prie Wifi, tuomet valdyti galima telefonu, net ir tada, kai esate labai toli. Nesvarbu, ar esate darbe, ar atostogaujate – sodas visada atrodys puikiai.
- Noriu laistymo sistemos, nuo ko pradėti?
Planuojant įsigyti laistymo sistemą visų pirma reikia ją susiprojektuoti ir apskaičiuoti. Tai galite pasidaryti patys arba laistymo projektą paruošime mes. Jeigu planuojate įsirengti laistymo sistemą savo kieme, tuomet mums prireiks Jūsų apželdinimo plano bei vandens slėgio ir vandens debito. Jeigu esate ūkininkas ir ieškote laistymo sprendimo ūkyje, tuomet reiktų pateikti lauko dydį, nurodyti augalų kultūrą, eilių skaičių, linijų ilgį bei vandens šaltinio tipą ir nuotolį nuo lauko.
- Kokie purkštuvai gali būti ir kokius pasirinkti?
Pasirinkimas esti platus, tad įvertinkite kiekvieno charakteristikas, kad pasirinkimas būtų tinkamesnis.
- Statiniai purkštuvai orientuoti į gana mažus plotus, tad dažniausiai pasirenkami nuosavų sodų priežiūrai. Jų purškimo plotis siekia iki 6 metrų, tad tai puikus pasirinkimas nuostabiai vejai išlaikyti. Kuomet vanduo pasiekia statinius purkštukus – slėgis iškelia vandenį į viršų, tad tolygiai paskirstomas vanduo per visą vejos plotą. Tačiau tokie purkštuvai reikalauja didesnio vandens debito. Tai puikus pasirinkimas ir tokiu atveju, kai sodo reljefas nėra lygus.
- Turbininiai purkštuvai veikia besisukdami, tad tai dar vienas unikalus būdas paprasčiau palaistyti sodus ir tuo pačiu užsitrinti, kad kiekvienas vejos centimetras gaus reikalingą vandens kiekį. Apsisukimo kampas siekia nuo 90 iki 360 laipsnių. Kadangi laistymas tolygus ir sistemingas – veja visada atrodys puikiai, kadangi vanduo jos nesuguldys. Diametro plotis yra labai skirtingas. Mažiausias dažniausiai siekia apie 8 metrus, o didžiausias apie 15 metrų. Visgi, prekyboje galima rasti ir įvairesnių variantų, tad reikia kreiptis į specialistus, kurie įvertinę Jūsų sodo poreikius pasiūlys ir tinkamiausią palaistymo sistemą.
- Universalūs purkštukai. Dar vienas pasirinkimas puikiai tinkamas skirtingo pobūdžio plotams – universalūs purkštukai, kurių antgalis gali būti keičiamas. Tuo pačiu pagal pasirenkama antgalį galima paprastai reguliuoti darbinį diametrą bei purškiamo vandens kiekį. Štai todėl vienu atveju jie tinka ir nedideliuose soduose, tačiau kitu atveju tai puikus pasirinkimas labai dideliems plotams prižiūrėti. Šio tipo laistymo sistema yra ypač ekonomiška, kadangi pagal poreikius galima pasirinkti konkrečiu metu tam tikroje vietoje Jums labiausiai tinkamą palaistymo sistemą.
Vejos laistymo sistemos
Vejos priežiūra skirtingais metų laikais
Automatiniai vejos purkštukai padeda pasirūpinti, kad Jūsų veja visada gautų reikalingą kiekį vandens. Tiesa, vejos pražiūrama apima kur kas daugiau komponentų, tad supažindinsime su keliais. Žinoma, reguliarus laistymas – pagrindinis, tačiau ką reikia žinoti dar?
1. Vejos priežiūros žiemos metu
Žiemos metu priežiūros beveik nereikia, tačiau labai svarbu tinkamai pasiruošti žiemai. Būtinai pašalinkite visus lapus, kad jie po sniegu nepradėtų pūti. Dažniausiai paskutinis lapų šalinimas būna kažkur lapkričio mėnesį, tačiau papildomai sutvarkyti sodą siūlome ir prieš sningant, tai yra, gruodžio mėnesį. Taip pat žiemos metu labai rekomenduojame pašalinti sniego kiekius nuo vejos, kadangi daugiau nei 20 cm sniego – gadina ją. Nepamirškite, kad iš po žiemos veja bus labai jautri ir vaikščiojimas ant jos – labai kenkia. Geriausia palaukti kol ji pilnai atsigaus, o tik paskui imtis vejos tvarkymo darbų, kurie dažniausiai pradedama kažkur pavasario viduryje.
2. Vejos priežiūra pavasario metu
Pavasarį vejai reikia skirti daugiausia dėmesio, kadangi tai laikas, kai ji bando atsigauti. Žmogaus pagalba jai labai padeda, tad skirkite šiek tiek savo brangaus laiko.
- Iš po žiemos reikia pašalinti visas ant vejos likusias šiukšles. Taip pat papildomai labai rekomenduojamas durpių iškaršimas, kuris padeda vejai greičiau atsigauti.
- Žinoma, reikalingas ir vejos vėdinimas. Praturtinkite veją deguonimi, kad ji kuo greičiau atsigautų ir pradėtų kvėpuoti. Tam puikiai tiks ir specialios trąšos, ir reikalingas drėgmės kiekis tokiu atveju, jeigu dienos gana saulėtos ir sausos.
- Sekančio žingsnio metu labai rekomenduojamas aeravimas. Tam siūlome naudoti specialią įrangą, kuri pasirūpins, kad funkcijos būtų atliktos tvarkingai. Aeravimo metu pažymėkite vietas, kuriose yra sumontuoti laistymo purkštukai. Tokiu būdu išvengsite laistymo įrangos sugadinimo.
- Būtinas ir reguliarus vejos tręšimas. Pasitarkite su sodininkais, kurie dirba šioje sferoje ir kurie padės rasti tokias trąšas, kurios labiausiai tinka konkrečiai Jūsų vejai. Šiuo metu trąšų labai daug ir jos labai įvairios, tad pasirinkdami tinkamiausias užsitikrinsite, kad veja visada atrodys puikiai.
- Natūralu, kad iš po žiemos tam tikros vejos vietos bus gana „liūdnos“. Vietomis veja gali būti geltona, vietomis jos nebūti visai. Tokiu atveju rekomenduojame naudoti specialias trąšas arba kitaip – vaistus, kurie skirti vejos pagydimui. Vėlgi, čia reikalinga profesionalų kompetencija, kadangi be žinių bandydami gydyti – galite ir nugydyti.
- Tose vietose, kur veja „nupliko“ – rekomenduojamas jos atsodinimas. Ne tik pasėsite, tačiau ir papildomai patręškite, kad ji kuo greičiau atsigautų.
3. Vejos priežiūra vasaros metu
Vasaros metu svarbiausią darbą atlieka automatinė vejos laistymo sistema, kuri pasirūpina, kad bet kokiomis oro sąlygomis veja jaustųsi puikiai. Kai kuriais atvejais rekomenduojamos papildomos trąšos, tačiau nepamirškite vasaros metu rinktis kuo lengvesnes trąšas. Taip pat būtinas reguliarus vejos pjovimas. Dažniausiai vasaros metu jis būtinas kiekvieną savaitgalį. Apskritai siūlome palaukti, kol veja užauga apie 8 cm savo ilgio. Tai optimalus ilgis pjovimui. Jeigu po pjovimo ji atrodo labai sunykusi – tokiu atveju siūlome jai skirti daugiau vandens ir papildomų trąšų, kurios padės jai vėl greičiau atsigauti.
Automatizuota sodo, vejos ir gėlynų laistymo sistema sukurta taip, kad veiktų visiškai be jokio žmogaus įsikišimo. Tai reiškia, kad dar viena gyvenimo sfera taps kur kas paprastesnė, o svarbiausia, kad malonumus iš to gauti galite Jūs!