Planuojant šilauogių ūkį ar netgi sodinant kelis krūmelius prie namų, svarbu susiplanuoti, kaip laistysite sodinukus. Šilauogės nemėgsta, kai būna laistomos per daug arba per mažai. Tad, šiame straipsnyje apžvelgsime tinkamas laistymo sistemas šilauogėms. Tikimės, kad tai padės išsirinkti Jums tinkamiausią!

Šilauogių sodinimas bei sodinukų priežiūra

Visų pirma pradėkime nuo trumpos šilauogių sodinimo atmintinės. Jeigu susiruošėte užauginti gausų uogų derlių - teks pasiraitoti rankoves ir tinkamai pasiruošti uogakrūmių sodinimui. Šilauogės mėgsta saulėtą, nuo vėjo apsaugotą vietą, tad renkantis krūmelių išdėstymą kieme neslėpkite jų pavėsyje ar po medžiais. Sodinant šilauoges svarbu tinkamai paruošti dirvą, nes būtent šis augalas mėgsta purų, rūgštų ir drėgną dirvožemį. Šilauogių sodinimas įprastai rekomenduojamas antroje pavasario pusėje arba ankstyvą rudenį. Krūmeliams būtina iškasti apie 50 centimetrų gylio bei 90-100 centrimetrų pločio duobę. Vos pasodinus rekomenduojama gausiai laistyti.

Nors šilauogių sodinimas reikalauja šiokio tokio pasiruošimo ir žinių, tačiau viską atlikdami žingsnis po žingsnio galite sulaukti gausaus derliaus net jeigu tai Jūsų pirmas kartas sodinant! Svarbu pasodinus tinkamai laistyti, o apie tai ir aptarsime sekančiose pastraipose.

4 skirtingos šilauogių laistymo sistemos

Labiausiai pasiteisinę laistymo sistemos būdai: kapiliarinis laistymas, laistymas individualiais lašintuvais, laistymas lašeliniu vamzdžiu, pridėtinis laistymas purkštuvais.

Šie būdai nėra geresni vienas už kitą. Skirtinguose sklypuose reiktų taikyti tam sklypui tinkamiausią būdą. Tinkamiausias laistymo būdas parenkamas įvertinus tam tikras sąlygas. Pagrindiniai kriterijai pagal kuriuos yra parenkamas laistymo sistemos principas yra landšafto paviršius, sodinimo būdas, vandens šaltinio pajėgumas, turimos elektros energijos galia bei žinoma numatytas biudžetas.

šilauogių laistymas

Individualūs lašintuvai - kompensatoriai

Šis drėkinimo būdas puikiai tinka ten, kur yra probleminis landšaftas. Jei aukščių skirtumai yra virš 5% , tuomet reikalinga nestandartinė laistymo sistema dėl drėkinimo tolygumo. Jeigu tokiomis sąlygomis planuojate kloti lašelinį vamzdį, atkreipkite dėmesį, kad tai bus brangesnis sprendimas nei individualūs lašintuvai. Renkantis lašintuvus reiktų atkreipti dėmesį, kad jie turėtų membraną, taip pat reiktų pasirinkti lašintuvus su patvaria membrana, kad esant dideliam nuolydžiui lašintuvai tinkamai veiktų bei tolygiai laistytų.

Individualūs lašintuvai tinka norint taupyti vandenį, nes laistoma tik aplink augalą. Po žeme drėkinamas plotas plečiasi, tuo tarpu paviršiuje sudrėkintas plotas yra nedidelis. Tai skatina augalo šaknis formuotis giliau. Kuo mažiau drėgmės lieka paviršiuje, tuo mažiau išgaruoja vandens, taip vandens nešvaistote ir laistote tikslingai. Tokiam laistymo būdui nereikia galingo vandens siurblio, tai ypač svarbu, jei laistomas plotas yra didelis, o elektros šaltinis silpnas.

Pagrindinis sistemos trūkumas yra pats montavimas, reikalaujantis laiko ir jėgų. Esant dideliam šilauogių krūmų kiekiui gan nelengva prasmeigti kiekvienam augalui po dvi skyles ir įsprausti lašintuvus.

Esant ilgoms linijoms vamzdis dėl temperatūrų skirtumų gali plėstis arba susitraukti, todėl prie augalo įmontuotas lašintuvas gali nutolti nuo augalo. Kol augalas yra mažas ir šaknų sistema yra neplati, tai gali būti itin žalingas reiškinys dėl nepakankamo drėgmės pasisavinimo, netaisyklingo šaknų vystymosi ir netaisyklingai nuplaunamų druskų. Tam, kad išvengtumėte galimų žalų, rekomenduojame naudoti po du lašintuvus prie kiekvieno augalo.

Montuodami laistymo sistemą su lašintuvais visų pirma turi pakloti LDPE vamzdį palei augalus (galima kloti po plėvele). Kaip ir minėjome anksčiau, prie augalo, iš abiejų jo pusių smeigiami lašintuvai. Tarpas tarp lašintuvų parenkamas atsižvelgiant į dirvožemį ir lašintuvo išlašinamą vandens kiekį. Lašintuvai paviršinių nešvarumų nebijo, tačiau jų nerekomenduojame naudoti po žeme.

Laistymas individualiais lašintuvais yra gan ekonomiškas sprendimas atsižvelgiant į įrangos kainą ir vandens sunaudojimą, bet reikalaujantis didelio fizinio darbo ją sumontuojant.

 

Lašelinis vamzdis

Šiuo laistymo būdu Jūs drėkinate visą šilauogių eilę. Drėgmės pasisavinimo požiūriu, šaknų formavimasis neturi jokių apribojimų. Aplinkui šaknis druskos yra tolygiai nuplaunamos.

Esant didesniems aukščių skirtumams nei 5 % nerekomenduotina naudoti standartinį lašelinį vamzdį, nes laistymas bus netolygus. Tokiu atveju reikalingas specialus lašelinis vamzdis, pritaikytas aukščių skirtumams. Naudojant lašelinį vamzdį yra laistoma visa linija, todėl momentinis debitas būna didelis. Dėl šios priežasties reikalingas galingesnis siurblys nei laistant su lašintuvais. Taip pat laistant lašeliniu vamzdžiu, susidaro didesnės vandens sąnaudos, tad reikalingas didesnis vandens kiekis. Prieš klojant vamzdį būtina įvertinti turimo vandens šaltinio galimybes, ar užteks palaistyti ūkį sausringiausiu metu laikotarpiu.

Durpė, kurioje yra sodinamos šilauogės, yra drėgmei laidus substratas. Žinant tai, kad šilauogė mėgsta drėgmę rekomenduojame kloti dvi lašelinio vamzdžio linijas vienai augalų vagai.

Įrangos montavimas yra gan paprastas, nes reikia tik pakloti dvi lašelinio vamzdžio linijas pagal augalus. Vamzdis gali būti klojamas po plėvele, bet negali būti užkasamas po žeme. Po žeme naudojamas vamzdis turi turėti unikalias technines savybes. Priklausomai nuo vamzdžio modelio gali būti taip, kad vamzdį privaloma pakloti tam tikra puse.

Laistymo sistema su lašeliniu vamzdžiu gali būti puikus sprendimas atsižvelgiant į kainą ir kokybę – sistema pakankamai nebrangi palyginus su kitomis, o drėkinimas yra platus ir tolygus. Šis laistymo būdas yra racionalus sprendimas, jei Jūsų nevaržo vandens šaltinis ir, jeigu galėsite užtikrinti siurbliui reikiamą elektros galią.

Kapiliarinis laistymas

Tai laistymo sistema, kuri tikslingai drėkins vietą aplink augalą. Drėkinama vieta nekis net plečiantis/susitraukiant vamzdžiui. Sistema tinkamai veiks net esant dideliems aukščių skirtumams, nes viena iš sistemos dalių yra individualus lašintuvas-kompensatorius. Esant silpnam elektros šaltiniui galima suprojektuoti sistemą taip, kad jos momentinis debitas laistymo metu būtų labai mažas.

Palyginus su ankstesnėmis laistymo sistemomis, kapiliarinę laistymo sistemą sudaro daugiau komponentų, tad montavimo darbas apsunkėja. Dėl papildomų detalių sistema gali nežymiai išbrangti. Nesant mulčiavimo dangai, pjaunant piktžoles aplink krūmus, yra didelė tikimybė pažeisti žarneles.

Montavimas šios sistemos yra panašus į montavimą su individualiais lašintuvais: palei augalų liniją yra klojamas LDPE vamzdis, prie augalo smeigiamas vienas lašintuvas. Prie lašintuvo montuojamas dvišakis iš kurio atsišakoja dvi žarnelės, o žarnelių galuose yra smeigtukai, kurie smeigiasi į žemę prie augalo.

Kapiliarinis laistymas yra tikslingiausias ir tolygiausias laistymas palyginus su prieš tai aptartomis sistemomis. Drėkinant šiuo būdu yra maksimaliai taupomas vanduo. Esant mažam momentiniam debitui naudojami silpnesni siurbliai, filtrai, trąšų dozatoriai, mažesni vamzdynai. Sutaupyti finansai mažesniems komponentams dalinai kompensuoja išlaidas išleistas dvigubiems atsišakojimams. Visgi sumontuoti šią sistemą prireiks daugiau fizinio darbo bei laiko, palyginus su kitokio tipo sistemomis.

Pridėtinis laistymas purkštuvais

Purkštuvų laistymas šilauogių ūkyje yra kombinuojamas kartu su lašeliniu drėkinimu. Tai papildoma pagalba augalams kaitriausiu metų laikotarpiu.

Racionaliausias toks laistymo būdas yra „Flipper“ purkštuvais. Šių purkštuvų pagrindinė paskirtis yra apsaugoti augalus nuo šalnų. Naudoti purkštuvus tik drėkinimo motyvais yra neracionalu. Svarstant apie apsaugą nuo šalnų reiktų atkreipti dėmesį, kad purkštuvai gali pasitarnauti kaip papildomas laistymas. Laistyti purkštuvais galima tik vėsiuoju dienos laikotarpiu.

Šią sistemą montuoti nėra sunku, tačiau užtrunka. Visų pirma, pagal augalus yra klojamas atskiras vamzdis į kurį prisijungia mikro žarna. Mikro žarna jungiama prie purkštuvo, purkštuvas pritvirtinamas prie stovo (dažniausiai naudojamas medinis kuolas).

Jeigu įsirenginėjate laistymo sistemą ir planuojate ateityje pridėti purkštuvus nuo šalnų, suplanuokite tai iš anksto. Į drėkinimo sistemą, kurioje nebuvo numatyta apsauga nuo šalnų, dažniausiai prijungti purkštuvus nebeįmanoma dėl skirtingų hidraulinių parametrų.

 

Tikimės, kad šis straipsnis padėjo suprasti nuo ko pradedamas šilauogių sodinimas ir kaip veikia skirtingos šilauogių laistymo sistemos. Atminkite, kad gerai veikianti laistymo sistema - tai kruopštaus ir tikslaus projekto rezultatas. Norėdami gauti mūsų konsultaciją, kreipkitės ir padėsime suprojektuoti šilauogių laistymo sistemą!