Einant žiemai į pabaigą daugelis, kas turi kažkokį žemės plotelį ar ūkį pradeda galvoti apie artėjantį sodininkystės sezoną. Vieni daiginasi sėklas patys, kiti nusprendžia įsigyti kiek vėliau jau paaugintus augaliukus, bet visi laukia vieno – atšilusio oro bei saulės. Norint pasilengvinti sau augaliukų priežiūrą, vis daugiau žmonių renkasi laistyti nebe laistytuvu, o specialia laistymo įranga.

Jauniems, dar kiek gležniems augaliukams laistyti puikiai tiks mikropurkštuvai. Šie purkštuvai skiriasi nuo kitų purkštuvų tuo, kad laisto ypač smulkiai. Svarbu paminėti, kad mikropurkštuvai statomi tankiau negu įprasti purkštukai, dėl savo mažesnio laistymo spindulio. Mikropurkštuvai būna dviejų rūšių: pakabinami arba pastatomi.

Tam, kad laistymo sistema veiktų sklandžiai, būtina ne tik kruopščiai sumontuoti, bet ir žinoti svarbiausius priežiūros ir valymo principus.

Montavimas

Prieš montuojant mikropurkštuvus reikia įvertinti vandens debitą, slėgį ir laistomą plotą. Norint, kad būtų tolygiai palaistomi visi augalai vandens debitas ir slėgis turi būti pakankamai aukšti. Montuodami mikropurkštuvus būtinai atsižvelkite į rekomenduojamą maksimalų atstumą tarp purkštuvų.

Montavimas gana nesudėtingas. Tiesiame LDPE vamzdį ir specialiu skylamušiu darome 3-4 mm skylutes bei įdedame jungiamąją detalę. Jeigu įsigijote pastatomus mikropurkštuvus, tuomet greičiausiai komplekte jau bus įdėta purkštuvo pajungimo detalė. O jeigu darysite pakabinamus mikropurkštuvus Jums reikės papildomai: pajungimo prie vamzdžio, žarnelės (tam, kad kabėtų purkštuvas), stabilizatoriaus bei lašėjimą stabdančio vožtuvo.

 Fogger purkštukai

Mikropurkštuvų priežiūra ir tikrinimas

Kartą per metus rekomenduojame patikrinti purkštukų našumą. Ilgainiui dėl įvairių gedimų, nešvarumų sistema gali veikti ne taip efektyviai kaip montavimo pradžioje ir tai jūs galite lengvai patikrinti. Atsitiktinai išsirinkite patikrinimui keletą purkštukų sistemoje esant rekomenduojamam darbiniam slėgiui ir palyginkite tikrąjį vandens debitą su vertėmis, nurodytomis purkštuvų techniniuose aprašymuose kataloge, įskaitant leistiną nuokrypį.

Nereguliuojami mikropurkštuvai

  1. Mažas vandens debitas – gali reikšti galimą purkštuko ir jo filtrų užsikimšimą, todėl juos reikia patikrinti.
  2. Didelis vandens debitas – gali reikšti antgalio nusidėvėjimą, kurį reikia pakeisti.

Reguliuojami mikropurkštuvai

  1. Mažas vandens debitas – gali reikšti galimą purkštuko ir jo filtrų užsikimšimą, todėl juos reikia patikrinti.
  2. Dideli vandens debitas:

2.1.  Išardykite mikropurkštuką ir patikrinkite, ar diskas yra savo vietoje. Išvalykite jį

2.2.  Jeigu srautas visvien išlieka didelis, tuomet reiškia, kad galimai diskas yra susidevėjęs ir mikropurkštuką reikia pasikeisti.

Valymas: kalkių pašalinimas iš sistemos

Jei vanduo kalkėtas ilgainiui dažnai purkštuvai nuo kalkių užsikemša, tad reikia juos pravalyti. Valymui naudokite tik rūgštims atsparias specialias talpas. Valymo metu būtinai nepamirškite tinkamų kūno apsaugos priemonių, kad išvengtumėte tiesioginio sąlyčio su rūgšties tirpalu. Pirkite rūgšties tirpalą tik iš patikimų pardavėjų.

Valomasis tirpalas yra vanduo, praskiestas druskos rūgštimi (HCl). Atkreipkite dėmesį, kad rūgštis turi būti pilama į vandenį.

SKIEDIMO PAVYZDYS:

32 % koncentracijos druskos rūgštis. Rekomenduojama apdorojimo koncentracija: 0,2 %

Tirpalo koncentracija: (0,2:32) x 1000 = 6,25 Tai reiškia, kad 6,25 mililitro rūgšties praskiedžiama 1 litru vandens.

 

Mikropurkštuvus reikia panardinti į specialų tirpalą 3 valandoms, o po to tinkamai nuplauti vandeniu. Procesą galima kartoti iki 4 kartų (daugiausia 12 valandų), jei per pirmąjį valymo ciklą purkštuvai nebuvo išvalyti idealiai.

Įspėjimas! Didelės koncentracijos rūgštimi galite sugadinti mikropurkštuvus. Būtinai tiksliai vadovaukitės instrukcijomis arba pirmiausia išbandykite ant nedidelio skaičiaus mikropurkštuvų.

 

Apibendrinant galime sakyti, kad mikropurkštuvai yra puikus pasirinkimas laistyti gėlynus, daigynus, daržus ar kitus gana gležnus augaliukus. Montavimas ir priežiūra yra gana nesudėtingi, tad nereikia daug specialių žinių. Tikimės, kad šio straipsnio dėka sužinojote naujų dalykų ir jei dar neišbandėte mikropurkštuvų ateityje tikrai pabandysite!