Kovo mėnesio darbai – genėkite, sėkite, tręškite, ravėkite ir dar daugiau
Gyvenant šiauriniame pusrutulyje daugeliui iš mūsų kovas yra vilties mėnuo, kad pagaliau atėjo pavasaris. Žinoma, tai gali būti ne visada, bet viltis suteikia mums energijos tęsti darbus, o sodininkystės planams perspektyvą. O kovo mėnesį yra tiek daug ką nuveikti!
Dienoms pamažu šylant ir vis greičiau tirpstant sniegui kraštovaizdis tampa vėl gyvas. Bitės pradeda zvimbti rinkdamos reikalingą maistą po ilgo žiemos miego. Paukščiai nesikuklindami toliau maitinasi iš mūsų paruoštų riebalų kamuoliukų ir lesyklėlių. Prasidėjus pavasarinėms liūtims esame tikri, kad dirva per daug prisotinta vandens, o ore vis dar pasirodančios snaigės praneša, kad reikės dar luktelti, kol galėsime sodinti lauke. Orai yra tokie įvairūs, kad ne viskas kas nurodyta šiame sodo darbų, kuriuos reikia atlikti kovo mėnesį, sąraše, pavyks įgyvendinti. Tai visiškai gerai. Pradėkite ten kur esate, su turimais įrankiais, nuo išsaugotų ar neseniai įsigytų sėklų. Vienas gražiausių dalykų turint sodą tai, kad jis gali atrodyti vis kitaip kiekvienais metais!
Pagrindiniai kovo mėnesio sodo darbai
- Įsitikinkite, kad įsigijote visas sėklas, kurių jums reikia sėkmingam auginimo sezonui.
- Pradėkite sėti sėklas namuose, o kuri diena tinkamiausia sėjai galite sužinoti mūsų sukurtą sodininko ir daržininko kalendorių.
- Kai dirva pakankamai įšyla, kovo mėnuo yra puikus metas įpilti komposto arba gerai supuvusio mėšlo, tuo atveju jei nepadarėte šio darbo dar rudenį.
- Atlikite dirvožemio tyrimą. Dirvožemį naudojant pirmą kartą rekomenduojame tai daryti kas 1-3 metus. Galite pasirinkti naudoti dirvožemio pH ir drėgmės matuoklį arba nusiųsti dirvožemio mėginį į laboratoriją, kad gautumėte daugiau išsamesnės informacijos apie maistines medžiagas.
- Apravėkite ir užmulčiuokite smidrų lysves. Likus dviem savaitėms iki jų atsiradimo, nuimkite žieminį mulčą ir švelniai rankomis pašalinkite mažas piktžoles.
- Genėkite rožes ir vaismedžius.
- Pavasaris visada yra spalvų pliūpsnio garantas. Grožėkitės prasiskleidžiančiais tulpių, narcizų, hiacintų ir kitų svogūninių gėlių žiedais.
Kovo mėnesio darbai gėlyne
- Pamaitinkite rožių krūmus specialiu mišiniu arba subalansuotomis trąšomis, kad jos augtų geriau iš po žiemos.
- Genėkite rožes ir ankstyvąsias raganes , kad paskatintumėte intensyvų augimą.
- Jei turite rododendrą, kurį norite atgaivinti, šį mėnesį rinkitės dieną be šaltuko, kad galėtumėte stipriai apgenėti.
- Nupjaukite krūmus, auginamus dėl spalvingų žieminių stiebų. Nupjaukite juos tiesiai prie pagrindo, kad paskatintumėte naujų stiebų augimą kitai žiemai.
- Išpjaukite magnolijų krūmų viršutinį lapų vainiką, kai jos nužydės, kad paskatintumėte šakotumą.
- Nupjaukite nudžiūvusius daugiamečius augalus ir dekoratyvines žoles, kad atsirastų vietos naujam augimui.
- Žiemą žydinčius viržius nupjaukite, kai tik nužydės, kad augalai neprarastų formos išstypdami.
- Sutvarkykite vijoklinius augalus, pašalinkite negyvus lapus ir šakas, tada mulčiuokite smėliu.
- Sodinkite lelijas ir kitus vasarą žydinčių augalų svogūnėlius į vazonus ar gėlynus.
- Patikrinkite, ar jaunuose ūgliuose nėra amarų ir pašalinkite.
- Nugenėkite negyvas hortenzijas prieš atsirandant naujiems ūgliams. Genėdami galite sumažinti iki trečdalio praėjusio sezono augimo.
- Sutvarkykite gėlyno kraštus, pašalinkite įsisenėjusias ir naujai dygstančias piktžoles, užmulčiuokite.
Kovo mėnesio darbai darže
- Sukaskite per žiemą užaugintas žaliąsias trąšas, padarykite tai, kol stiebai vis dar minkšti.
- Pasiruoškite auginimo sezonui prikasdami gerai perpuvusio komposto į savo lysves. Įkaskite 5 cm (ar giliau) sluoksnį, kai dirva bus tinkama dirbti, išraukite visas piktžoles prieš sukasdami.
- Tam, kad sukasta dirva ir lysvės išliktų kuo sausesnės pridenkite juoda plėvele, taip galėsite anksčiau pradėti sėją lauke.
- Jei žemė neįšalusi galite sėti morkas, ropes, kuriomis galėsite džiaugtis labai anksti, tik nepamirškite pridengti agroplėvele.
- Suplanuokite įsirengti kompostinę, jei dar neturėjote. Sukonstruoti komposto dėžę savo rankomis nėra sudėtinga, tačiau jei norisi tai padaryti be vargo siūlome įsigyti mūsų siūlomas kompostines dėžes. Nepriekaištinga ventiliacijos sistema ir dėžės sienelės, pagamintos iš Thermolen® medžiagos - specialaus plastiko, užtikrins labai greitą kompostavimą. Naudokite kompostavimo kibirėlį tam,, kad būtų lengviau transportuoti maistines atliekas iš jūsų virtuvės. Dangtelyje esantis keičiamas aktyvintos anglies filtras lengvai panaikins nemalonius kvapus, todėl kompostuojant atliekas namie nepatirsite jokių nepatogumų. Komposto aktyvatorius užtikrins labai aktyvų ir greitą puvimo greitį komposto dėžėje. Skysta formulė pagerina pasiskirstymą komposto dėžėje ir suteikia gyvybiškai svarbios drėgmės.
- Įrenkite pakeltas lysves jau dabar, dar prieš prasidedant auginimo sezonui. Tai leis jums anksčiau pradėti dirbti sode; dirva greičiau įšyla, o pakeltos lysvės gerai nusidrenuoja, todėl tai puiki išeitis turintiems molingą dirvožemį. Pakeltos lysvės yra puikus pasirinkimas mėgstantiems praktiškumą ir tvarką sode. Įrengimas visiškai paprastas, o dizainas subtilus ir prisitaikantis prie aplinkos. Neribokite savo vaizduotės, lysves statykite keliais aukštais, formuokite ir praplėskite iki norimo ilgio.
- Įrenkite spąstus šliužams, kad išbadėję po žiemos miego, nesunaikintų pirmojo jūsų derliaus.
Kovo mėnesio darbai vaismedžių sode
- Patręškite šilauoges tam, kad užkirstumėte kelią erkutėms ir augalas greičiau atsigautų po žiemos.
- Apsaugokite abrikosų, persikų ir nektarinų žiedus nuo šalčio Arricover tinklu.
- Nupjaukite aviečių stiebus prie žemės, kad paskatintumėte naujų stiebelių atsiradimą, kurie derės rudenį.
- Vaismedžius užmulčiuokite gerai perpuvusiu mėšlu arba sodo kompostu.
- Tinkamas laikas užsiimti vaismedžių genėjimo darbais, kol lauko temperatūra dar nėra aukšta.
- Nesant dideliems šalčiams, galite pradėti sodinti vaismedžius savo sode.
- Atlikite pirmąjį pavasarinį purškimą obelims, slyvoms ir kriaušėms, kol dar neprabudę pumpurai. Šio purškimo tikslas - apsaugoti augalus nuo ligų, sukeliančių puvinius ir kenkiančių derliaus kokybei. Paprastai tai daroma kovo viduryje ar antroje kovo mėnesio pusėje. Tačiau prieš purškimą nepamirškite, kad efektyviausias purškimas bus tada, kai oro temperatūra yra nuo 5 iki 20 °C, o optimaliausia - apie 10 - 12 °C. Tik esant nurodytai oro temperatūrai pasiekiamas pats efektyviausias naudojamų preparatų veikimas. Prieš purškiant taip pat atkreipkite dėmesį į oro sąlygas: ar diena ne vėjuota, ne saulėta bei oro prognozė bent jau artimiausias 2 - 3 valandas nerodo lietaus. Tik esant tinkamoms sąlygoms sutaupysite naudojamą preparatą ir pasieksite norimą rezultatą. Volpi Originale sodo puršktuvai palengvins darbą sode.
- Nubalinkite vaismedžių kamienus ne tik tam, kad apsaugotumėte nuo saulės spindulių, kuri suskaldo jų žievę, bet ir nuo kenkėjų. Tai taip pat atbaido jaunus medelius graužiančius žvėris. Sodininkai rekomenduoja sodo medžius balinti vasarį arba kovo pradžioje. Medžius balinti būtina esant sausam orui ir nesant šalnų - tuomet mišinys gerai išdžiūna, prisitvirtina prie kamieno ir tinkamai atlieka pagrindinę funkciją. Balinimui galite naudoti gesintų kalkių mišinį arba jau paruoštą balinimui baltų dažų pastą Weissanstrich-Paste, 1,5 kg.
Kiti kovo mėnesio sodo darbai
- Jei dar yra neištirpusio sniego, tuomet prikaskite jo į šiltnamį ar pakeltas lysves.
- Šiltomis ir saulėtomis dienomis vėdinkite šiltnamį.
- Pripildykite pakeltas lysves, vazonus, šiltnamį ir daržą kompostu, sumaišykite su dirvožemiu ir suteikite jam daugiau maistinių medžiagų, kuriomis džiaugsis augalai.
- Pradėkite ravėti atšilus orams – lengviau suvaldyti piktžoles, jei jas pašalinsite, kol jos dar jaunos.
- Investuokite į dirvožemio tyrimo rinkinį, jei dar nežinote, kokio tipo dirvožemį turite. Tai padės jums pasirinkti tinkamus augalus jūsų sodui.
- Sumontuokite lietaus vandens surinkimo talpas, jei nepraneša didesnių šalčių. Lietaus vanduo ypač naudingas laistyti rūgščiame dirvožemyje augančius augalus tokius kaip erikinių šeimos (vanduo iš čiaupo dažnai būna šiek tiek šarminis).
- Tam, kad išvengtumėte grybelinių ligų, laistytuvus ir lietaus vandens surinkimo talpas išveiskite karštu muiluotu vandeniu arba specialiu tirpalu, nuplaukite ir išorę.
- Atsikratykite gleivingų dėmių ant terasų ir trinkelių, nušveisdami šluota arba aukšto slėgio plovimo įrenginiu.
- Pašalinkite visus apsauginius tinklus nuo tvenkinio, likusius iš po rudens/žiemos.
- Ankstyvą pavasarį vos pradėjus tirpti sniegui pasimato visi vejos negražumai, pirmiausiai išryškėja snieginio pelėsio dėmės. Pergyventi nereikėtų, palaukite, kol dirvos paviršius pradžius, kad nemindytumėte jo šlapio. Po to atsargiai su vėduokliniu grėbliu veją švelniai pagrėbkite ir pakedenkite. Dar vienas geras būdas pagerinti vejos būklę pavasarį – tai jos aeravimas.
- Nors pjauti veją kovo mėnesį dar ankstoka, vis dėl to, jei pjausite tuomet pakelkite peilius aukščiau nei įprastai, prieš tai gerai išgaląskite.
- Kovas yra tinkamas mėnuo sėti sėklas namuose, nes saulės spinduliai vis dažniau nušvies jūsų palanges ir pradžiugins šiluma sodinukus.
- Kadangi sėja namuose prasidėjo dar vasario mėnesį, atėjo kai kurių augalų laikas pikavimui. Daigas pasiruošęs persodinimui kai išauga iki 2–4 tikrųjų lapelių, nors pasitaiko atvejų, kai pastarieji pasimato daigui išleidus daugiau lapelių 3-4 ir daugiau. Persodinimui skirtas gruntas turi būti praturtintas maistinėmis medžiagomis, trąšomis ir kitais priedais. Galime persodinant naudoti durpių substratą arba jį maišyti su kompostu. Įmaišykite perlito ar vermikulito, kad šaknys liktų nesuspaustos ir gautų oro. Išsirinkite tinkamo dydžio vazonėlius tam, kad augalui nebūtų per ankšta iki persodinimo į šiltnamį. Rekomenduojame išbandyti vazonėlių rinkinius su padėklu ir drėkinimo audeklu, kuris idealiai tinka augalų auginimui, jei dažnai išvykstate ar pamirštate palaistyti. Jei tausojate gamtą ir esate prieš plastiką, išbandykite suyrančius vazonėlius pagamintus iš 100% natūralių augalinių žaliavų.
- Mėgstantiems ankstyvą derlių šiltnamyje pasisėkite ridikėlių, špinatų, šatreinių, gražgarsčių, salotų, krapų, petražolių. Tai greitos vegetacijos daržovės, kurios pagardins pirmąsias jūsų salotos. Sėkite ne visas sėklas iš karto (ypač ridikėlių), kad spėtumėte suvalgyti. Uždenkite agroplėvele, jei šiltnamis šaltokas, ir nepamirškite laistyti. Ridikėlių, salotų kartumas atsiranda dėl drėgmės trūkumo.
- Neužmirškite ir kambarinių - galite pradėti aktyviai jas laistyti ir tręšti. Kovas yra palankus laikas jas persodinti ar bent pakeisti viršutinį žemių sluoksnį. Persodinant augalą reikėtų parinkti 2–3 cm didesnio skersmens vazoną, o dieną prieš persodinimą augalą gausiai palaistyti. Nepersodinkite žydinčio augalo – tai galima daryti tik pasibaigus žydėjimui.
Užpildykite savo namus pavasarinėmis gėlėmis – kovo mėnesį nuskinti žiedus iš sodo dar sunkoka, tačiau dekoro elementai kaip vazelės, užpildytos raktažolėmis, išdėliotos ant valgomojo stalo, sukurs stebuklingą sekmadienio pietų aplinką; narcizų, hiacintų ir tulpių žiedai pripildys namus kvapais ir ryškiomis kontrastingomis spalvomis, o didelės vazos, užpildytos architektūrinėmis sprogstančių beržų šakomis, sukurs įspūdį bet kuriame prieškambaryje. Mėgaukitės pavasariu tiek viduje, tiek išorėje.
Kovas sode yra judrus metų laikas iki kol nesupranti, kad atėjo vasara. Skirkite laiko pasimėgauti sezono grožiu – apsilankykite sode, pasivaikščiokite ar tiesiog prisėskite savo sode ir klausykite sugrįžusių paukščių giesmių.