Kas nežino komposto, vadinamojo daržo aukso, naudos. Kompostas – skirtingo mineralizacijos lygio įvairių organinių medžiagų mišinys. Jame esančios puvenos  užtikrina žemės purumą ir ilgalaikį trąšumą. Komposte yra gausybė bakterijų, mielių, pelėsinių grybų, pirmuonių ir kitų mikroorganizmų, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai maitinasi organinėmis liekanomis. Fermentų pagalba jas mineralizuoja, paverčia tirpiomis medžiagomis, kurias jau gali iš komposto įsisavinti augalų šaknys. Į dirvą patekęs kompostas suyra išskirdamas pagrindines augalų maistines medžiagas – azotą, fosforą, kalį ir mikroelementus. Priešingai negu mineralinės trąšos, jis neturi neigiamo šalutinio efekto. Kompostas palengvina molingų dirvų struktūrą ir pagerina oro laidumą, o smėlingose – sulaiko drėgmę, atstato nualintas dirvas. Taigi, tinkamai tręšdami galite tikėtis ir geresnio derliaus, ir sutaupyti vandenį. Ypač tai aktualu tiems, kurie naudoja ne lietaus, o vandentiekio vandenį.

Kokios atliekos (ne)tinka kompostui?

Kompostui pagaminti galima naudoti buities ir sodo atliekas. Jei yra galimybė, naudokite ir mėšlą, jis turi daug azoto ir skatina komposto skaidymo procesą.

Kompostui tinkamos atliekos  Kompostui nenaudojama

Vaisių ir daržovių gabaliukai

Vaisių ir daržovių žievės

Kiaušinių lukštai

Kavos tirščiai bei jų filtrai, arbatos pakeliai

Augalų lapai, nupjauta žolė

Sodo atliekos

Jaunos piktžolės (be subrendusių sėklų)

Sena vazonų žemė

Triušių, vištų, arklių, karvių mėšlas

Smulkios šakos

Medžio pelenai ir anglys

Mėsa, žuvis

Riebalai, kaulai

Pieno produktai

Plastikinės arba sintetinės atliekos

Sergantys augalai

Šunų bei kačių fekalijos

Piktžolės, turinčios subrendusias sėklas

Skerdienos atliekos

Virtos daržovės

Laikraščiai  žurnalai

Sumaniai tvarkant įvairias atliekas nuo pat pavasario, galima pasigaminti komposto per 6–8 mėnesius. Ilgoka, ar ne? Čia jums galėtų padėti gamtinės kilmės komposto skatintojai, kurie  ardo visas organines, buitines ir sodo liekanas, neleidžia atsirasti nemaloniems kvapams, reguliuoja dirvos rūgštingumą (pH) ir kompostą padaro tinkamu naudoti po 6–8 savaičių.

Tačiau ne kiekvienas sodininkas ar daržininkas turi vietą, kur galėtų kaupti atliekas. Tam reikia specialaus atitverto ir atitinkamai parengto ploto arba komposto dėžės.  Pirmuoju atveju, krūva skleidžia ne itin malonų kvapą ir atrodo neestetiškai, antruoju – galima kompostines pasigaminti patiems (iš medžio, plastiko), bet reikia turėti specialių žinių, kaip tinkamai atliekas prižiūrėti. Neišmanantys atliekas krauna vieną ant kitos bet kaip, pamiršta medžiagas maišyti ar vartyti, taigi sukuriama per aukšta arba per žema temperatūra, nereguliuojama drėgmė, tad neretai gaunamas ne kompostas – birus, tamsios, beveik juodos, spalvos ir kvepiantis miško žeme, duona, o dvokianti masė.

Norėtųsi ko nors paprastesnio? Šiuo metu Europoje lyderiauja ir prizus už inovacijas šioje srityje šluoja Vokietijos kompanija „Otto Graf GmbH“ . Jos prekės ženklas  „Garantia“ sodo ir daržo mylėtojams siūlo specialias komposto dėžes.  Jų yra įvairiausių, bet bene patraukliausia – komposto dėžė „Thermo-King“.

Komposto dėžė „Thermo-King“

Iš pirmo žvilgsnio paprasta dėžė daro nepaprastus dalykus. Optimali vėdinimo sistema ir iš specialios termoplastmasinės medžiagos („Thermolen“) pagamintos dėžės sienelės leidžia daug greičiau susiformuoti kompostui. Ši medžiaga ypatinga tuo, kad joje yra oro burbuliukų, kurie sumažina  komposto gamybai nepalankius temperatūros svyravimus dėžės viduje. Rekomenduojama dėžę laikyti atviroje, pusiau saulėtoje vietoje (jokiu būdu ne pavėsyje arba labai saulėtoje vietoje).

Į šią komposto dėžę mes galime mesti visa tai, kas paminėta aukščiau esančioje lentelėje.

Be visa ko, dėžę lengva ir paprasta surinkti (dėl unikalios Easy-lock sistemos) bei naudotis – yra iš dviejų dalių susidedantis dangtis, patogus „užrakinimas“.

Priklausomai nuo to, kokio dydžio ūkį turite, galite rinktis mažesnes, vidutines arba dideles dėžes. Gamintojas rekomenduoja:

-          šeimai iš dviejų asmenų ir nedideliu apželdintu sklypu – nuo 400 l, su didesniu sklypu – nuo 600 l

-          šeimai iš trijų asmenų – nuo  600 l iki 900 l

-          gausiai šeimynai  – nuo 900 l ir daugiau, pavyzdžiui dvi dėžes po 600 l

Norime priminti, kad kompostavimas yra naudingas ne tik jums, bet ir aplinkai. Jei jūs kompostuojate, t. y. dar kartą panaudojate maisto atliekas dirvai tręšti ar dirvožemiui gerinti, mažiau atliekomis teršiama gamta, taip pat mažėja  išlaidos  maisto atliekoms tvarkyti (mažėja jų transportavimo, sąvartyno priežiūros sąnaudos). Taip asmeniškai kiekvienas įnešame savo indėlį, kad Žemė būtų ir švaresnė, ir žalesnė.

Žiūrėti Komposto Dėžes