Kam skirtos komposto dėžės?
Norint išsiaiškinti komposto dėžių naudą, pradėkime nuo to, kas yra kompostas ir kuo jis yra naudingas. Kompostavimas yra natūralus organinių medžiagų skaidymo ir perdirbimo į humusingą dirvožemio pakitimą procesas. Tiekdamos organines medžiagas, vandenį ir deguonį, jau esančios bakterijos suskaidys augalinę medžiagą į naudingą sodo kompostą. Kompostas yra natūrali ir nemokama trąša aktuali ne tik dėl geresnio augalų derliaus, nualinto dirvožemio atgaivinimo, bet ir rūšiuodami ir perdirbdami atliekas mes mažiau teršiame gamtą šiukšlėmis. Kompostas yra vertingas dirvožemio gerintojas sodui ar daržui. Priešingai nei paprasčiausiai pridedant mineralinių trąšų, kompostas išlaiko ir pagerina dirvos derlingumą. Kitas teigiamas kompostavimo rezultatas yra tai, kad jis gali sumažinti jūsų buitines atliekas iki 30%. Kompostavimas yra būdas aktyviai saugoti aplinką. Taigi, aptariant kas yra kompostas, galima teigti, jog komposto dėžė – tai „konteineris“, į kurį dedate organines atliekas, kurios laikui bėgant virsta kompostu. Komposto dėžė padeda visa kompostavimo procesą atlikti tvarkingai ir naudingai.
Prieš įrengiant ir pradedant pildyti komposto dėžę, raskite dėžei tinkamą vietą. Reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
- Rinkdamiesi vietą įsitikinkite, kad prie komposto dėžės lengva patekti iš namų, sodo ar daržo. Vieta taip pat turėtų būti lengvai pasiekiama vežimėliu. Pagalvokite ir apie savo kaimynus, ir įsirenkite kompostinę bent 0,5 m atstumu nuo jų turto.
- Pastatykite komposto dėžę tiesiai ant žemės, tai leidžia mikroorganizmams pasiekti kompostą. Ant komposto dėžės pagrindo turėtumėte pritvirtinti groteles (komposto dėžės pagrindą), kurio dėka, komposto dėžė palaiko stabilumą, apsaugo kompostą nuo graužikų. Prieš montuojant komposto dėžę atlaisvinkite suspaustą žemę. Betono, akmens ir asfalto pagrindai netinka po komposto dėže.
- Komposto turinys blogai kompostuosis, jei komposto dėžę montuosite saulėje ar pavėsyje, po medžiais ar gyvatvore. Kompostui reikia saulės šilumos, kad išgaruotų vanduo, tačiau jis neturi visiškai išdžiūti, nes puvimo procesui svarbi drėgmė. Komposto dėžė turėtų stovėti tokioje vietoje, kuri būtų apsaugota nuo didelio vėjo.
Visos mūsų komposto dėžės yra su patogiais, uždarais dangčiais, kurie apsaugo kompostą nuo išdžiūvimo, per daug šlapio komposto ir paukščių bei augintinių daromos žalos.
Patarimas - neužpildykite komposto dėžės vienu kartu. Vietoj to, lėtai užpildykite ją kasdien susidarančiomis organinėmis atliekomis. Būtinai užtikrinkite gerą ventiliaciją - labai svarbu užtikrinti pakankamą deguonies kiekį. Virtuvės atliekose yra didelis vandens kiekis, tad šlapias medžiagas reikia maišyti su sausomis, o šiurkščias - su smulkiomis. Kuo geriau kompostas sumaišomas, tuo lengviau ir geriau jis pūna.
Atminkite: Jūsų komposto dėžė nėra šiukšlių krūva, į kurią galite viską mesti neatsižvelgdami. Jei norite, kad kompostas atliktų savo funkciją, turite saikingai pridėti žaliavų ir prižiūrėti savo komposto dėžę, kuo ją pildote.
Kaip kompostuoti?
Pirmą kartą užpildydami komposto dėžę, naudokite didelę struktūrizuotą medžiagą, pavyzdžiui, nulaužtas šakeles, kad sudarytumėte apatinį sluoksnį. Tai palengvina oro patekimą į kompostą iš apačios, o vandens perteklius gali geriau nutekėti. Užtikrinkite kuo geresnį sodo ir virtuvės atliekų mišinį sekančiuose sluoksniuose.
Ką galima dėti į kompostą:
Vaisių ir daržovių atliekas, kavos tirščius, arbatos lapus, kiaušinių lukštus (susmulkintus), vazoninius augalus, skintas gėles, panaudotą vazoninę žemę, vejos auginius ir lapus.
Ko negalima dėti į kompostą:
Mėsos, žuvies, maisto likučių, duonos, dešros, sūrio žievės, kaulų, ligotų augalų, anglies arba anglies pelenų, cigarečių, kraiko, vaistų ir riešutų lukštų.
Kompostavimas žiemą
Kompostuoti galite ir šaltuoju metų laiku! Norint kompostuoti žiemą, galite mesti susidariusias drėgnas virtuvės atliekas, taip pat nepamirškite į kompostą įdėti rudenį surinktus sausus lapus ir susmulkintas sodo atliekas. Šaltais žiemos mėnesiais komposto turinys kompostuojasi lėčiau, tačiau procesas yra tęstinis, nes mikroorganizmų veikla gamina šilumą.
Kokios yra komposto dėžės?
Mes siūlome didesnes vokiečių gamintojo GRAF komposto dėžės 600L ir 900L ir pagamintas Anglijoje mažesnes komposto dėžutes 5L ir 9L.
Vokiečių gamintojas GRAF siūlo „Thermo-King“ kompostavimo dėžes. Tai specialios kompostavimo dėžės, kurios turi optimalią vėdinimo sistemą ir termiškas sienas pagamintas iš specialios „Thermolin“ medžiagos. Ši technologija užtikrina itin kokybišką irimą. Talpi, didelius dangčius turinti kompostavimo dėžė gerokai palengvina užpildymą. Prie komposto dėžių Thermo King 600 L ir 900L galima papildomai įsigyti pagrindą, kuris užtikrins stabilumą bei tvarkingą komposto išėmimą. O komposto dėžė Thermo-Wood 600 L jau yra su pagrindu, tad nereikės rūpintis papildomomis detalėmis.
Anglijoje pagamintos Garland komposto dėžutės Caddy 5 L ir 9 L yra kompaktiškos ir pritaikytos kompostuoti namie ištisus metus. Šių komposto dėžių privalumas yra itin mažas jų dydis ir tai, kad jos neskleidžia nemalonaus kvapo, dėl integruoto kvapų filtrų. Kvapų filtras sulaiko nemalonius kvapus 3-4 mėnesius, pasibaigus jų tarnavimo laikui, galima įsigyti papildomai naujų kvapų filtrų. Dar patogesniam ir malonesniam kompostavimui siūlome įsigyti suyrančius maišelius. Suyrantys maišeliai palengvina kompostavimą buityje, yra draugiški gamtai, suyra per 45 dienas ir nedaro jokio neigiamo poveikio kompostavimo procesui.
Visą siūlomą mūsų komposto dėžių asortimentą galite pamatyti MAIDINA internetinėje parduotuvėje laistymoiranga.lt. Visas kainas, aprašymus, privalumus ir video medžiagą rasite internete, o kilus klausimams galite pasikonsultuoti su mūsų specialistais elektroninių paštu telefonu +370 5 276 00 41 ar per gyvo bendravimo programėlę internetinėje parduotuvėje. Kompostuokime ir būkime draugiški gamtai visi kartu!