Braškės – daug vandens ir tinkamo laistymo reikalaujančios uogos.  Atvirose lysvėse auginamos braškės ypač jautriai reaguoja į vandens trūkumą. Jos pasižymi seklia šaknų sistema, todėl vasarą, persodintos į purią dirvą, sunkiai išgauna jų brendimui reikalingą drėgmę. Tai turi įtakos kokybinėms jų savybėms: tokios uogos įprastai išaugs nepakankamai didelės ir sultingos, neatrodys gražiai, nepasižymės braškėms būdingu natūraliu saldumu ir vitaminų kiekiu. Todėl pasodinus braškes, ypač labiau smėlingose dirvose, yra būtinas dažnas laistymas. Visgi perlaistyti braškių taip pat nereikėtų. Laistymo procesas turi būti efektyvus, bet trumpas.

Šiame straipsnyje plačiau papasakosime, kaip pasirinkti tinkamą filtravimo, tręšimo ir laistymo sistemą braškėms tam, kad išgautumėte maksimalų derliaus rezultatą!

Pirmas žingsnis – teisinga filtravimo sistema

Svarbu užtikrinti, kad laistymo sistema dirbtų efektyviai ir vengti užsikimšimo. Tą padės padaryti teisingai parinkta filtravimo sistema. Filtruodami vandenį užtikrinsime korektiškai laistančią drėkinimo sistemą, ko pasekoje braškės tinkamai įsisavins drėgmę.

Filtravimas yra ypač svarbus, jeigu Jūsų vandens šaltinis yra upė, ežeras, vandens talpos, šuliniai ir panašiai. Vandens filtravimo pobūdis turi būti nustatomas atsižvelgiant į vandens šaltinį bei naudojamų lašintuvų srautą. Filtro dydis parenkamas pagal magistralės diametrą, tuo tarpu filtro tipą Jums padės parinkti laistymo sistemų specialistas atsižvelgdamas į jūsų poreikius. Svarbu paminėti, kad braškių savybės yra iš esmės priklausomos nuo vandens filtravimo kokybės, todėl yra svarbu į tai atsižvelgti.

Plačiau apie vandens filtrų rūšis rašėme jau anksčiau mūsų skelbtame straipsnyje.

Antras žingsnis - tinkamas tręšimas

Tinkamas tręšimas – dar vienas svarbus faktorius, siekiant išauginti kokybiškas braškes, pasodintas dirvožemyje. Tręšimo sistema turi būti tiksli ir patikima. Tam, kad iš trąšų išgaunamos maistinės medžiagos būtų išdozuotos reikalingomis procentinėmis dalimis ir optimaliai pakoreguotų maistinį tirpalą, būtina atsižvelgti į pH ir EC parametrus. Braškės mėgsta maistinius tirpalus, kurių pH yra 5,5–6,5. Tokios koncentracijos tirpalas joms padeda lengviau absorbuoti būtinas maistines medžiagas. Maistinių tirpalų EC kiekis neturėtų viršyti 1,7. Aukštesniu EC pasižymintis tirpalas gali būti toksiškas tam tikroms braškių veislėms. Visais atvejais rekomenduojame prieš tręšiant išsiaiškinti, kokie pH ir EC parametrai reikalingi jūsų auginamai braškių veislei.

Trąšas laistymo sistemoje galite įterpti per inžektorinius arba proporcinius trąšų dozatorius. Apie tai, kuo jie skiriasi, plačiau aptariame šiame straipsnyje.

Trečias žingsnis – tolygus laistymas

Norėdami užauginti dideles ir  skanias uogas, turite žinoti, kaip jas laistyti. Braškės yra mėgstamos daugelio valgytojų bei sodininkų ir ne veltui! Naminės braškės duoda skanių vaisių, puikiai tinkamų valgyti ir uogienėms gaminti, jei tik jos tinkamai prižiūrimos.

Braškėms reikia daug vandens, bet ne tiek vandens, kad dirva liktų užmirkusi. Keblu yra tai, kad laistant braškes vanduo neturėtų mirkyti lapų ar vaisių. Šlapi lapai ir vaisiai gali pradėti pūti. Tad svarbu, kad laistymas vyktų aplink krūmelio stiebus.

Vienas iš braškių laistymo būdų yra kapiliarinis drėkinimas specialia lašeline juosta. Lašelinė juosta, tai plonas vamzdelis su gamykliškai integruotais lašintuvais, kurie užtikrina tolygų laistymą visai augalų eilei. Galite būti ramūs, kad tiek pirmas, tiek paskutinis braškių krūmelis gaus tokį patį kiekį vandens. Tai yra vienas ekonomiškiausių laistymo sprendimų, kuris taip pat padeda tausoti vandens resursus. Vanduo palengva lašėdamas iš lašelinės juostos, sunkiasi į dirvožemį ir taip drėkinate būtent augalo šaknis. Įprastai ūkyje lašelinė juosta yra klojama po plevele tam, kad nebūtų vandens nuostolių.

Jei turite didelį braškių plotą, laistymas lašeliniu būdu yra bene paprasčiausias būdas laistyti braškes. Tačiau šis būdas taip pat tinka turint ir mažą lysvę šalia namų.

Mūsų parduotuvėje parduodama ,,Toro’’ gamintojo lašelinė juosta ,,Aqua-Traxx’’ pagaminta  Jungtinėse Amerikos valstijose. Šis produktas yra tvirtas, patvarus, efektyvus ir labai patikimas. Laistymo juostos lankstumas sumažina riziką pažeisti gaminį. Drėkinimo sistemas su šia juosta lengva montuoti, tad taupomas laikas ir jėgos. Juosta pasižymi dideliu atsparumu užsikimšimui, ją galite drąsiai užkasti po žeme. Lašintuvai juostoje pagaminti naudojant lazerinę technologiją, tai užtikrina tolygų vandens dozavimą visoje sistemoje. Ši juosta lengvai atpažįstama pagal du mėlynus dryžius. Ji yra vientisa, be jokių siūlių, atplaišų ar suvirinimų, tai užtikrina ilgaamižiškumą ir patvarumą.

Pasirinkę lašelinės juostos laistymo būdą pasieksite veiksmingą laistymą, dėl kurio galėsite mėgautis saldžiais, sultingais vaisiais pavasarį ir vasarą!