Tikriausiai nėra nė vieno, kuris nežinotų kvapiojo baziliko. Ypač šį nepakartojamo skonio augalą vertina tie, kas mėgsta gaminti. Bazilikas kulinarijoje vertinamas kaip prieskonis. Jis labai plačiai naudojamas gaminant salotas, paštetus, verdant sriubas, ruošiant gėrimus. Be baziliko visiškai neįsivaizduojama italų virtuvė. O ką jau kalbėti apie Pesta padažo gardumą!

Šalia savo nuostabaus skonio ir kvapo (už ką jį taip mėgsta gurmanai) bazilikas turi ir gydomųjų savybių. Jis nepamainomas tiems, kurie kankinasi nuo reumatizmo, artrito, galvos skausmo, vėmimo. Bazilikas padeda susidoroti ir su tokiu negalavimu kaip šlapimo pūslės lėtinis uždegimas. Šis augalas taip pat mažina vidurių pūtimą, juo galima gydytis nuo grybelių sukeltų odos ligų.

Kaip išauginti baziliką? Baziliko prieskonių galima nusipirkti bet kuriame prekybos centre, tačiau įsigytas parduotuvėje niekuomet neprilygs tam, kurį išsiauginsite patys. Bazilikas gali būti auginamas darže, šiltnamyje, bet taip pat kuo puikiausiai jis gali vešėti ir bute, pavyzdžiui, balkone ar virtuvėje ant palangės. Svarbiausia, kad tai būtų saulėta vieta. Geriausiai ir sparčiausiai bazilikas auga, kai oro temperatūra yra apie 25 laipsnių.

Kaip reikia laistyti baziliką? Bazilikas mėgsta drėgmę, todėl jei auginate jį šiltnamyje arba darže – reikėtų būtinai laistyti vieną kartą per dieną, geriausia ryte. Būtent toks laistymo režimas duoda geriausią rezultatą. Tačiau,  jeigu lauke labai karšta ir sausa, galima laistyti ir du kartus per dieną: ryte ir vidurdienį.

Jeigu bazilikas auginamas bute ant palangės, kur laikosi pastovi temperatūra ir oro drėgmė, laistyti galima tik kartą per 3-4 dienas. Kaip minėjome, bazilikas mėgsta drėgmę, todėl ir dirvožemis, kuriame jis auga turi būti visą laiką drėgnas. Tačiau atminkite – neperlietas, nes tokiu atveju augalo šaknys negauna deguonies, ima blogiau augti, be to gali susirgti pelėsiu. To išvengsite, jei kas 2-3 dienas dirvą aplink augalus supurensite – taip  šaknims teks daugiau deguonies. Jei norite būti visiškai tikri, dirvožemio drėgnumą galite sekti specialiu prietaisu – tensiometru, arba kitaip – dirvožemio drėgmės matuokliu.

Auginant baziliką ant palangės laistyti reikia nedideliu laistytuvu su labai plonu snapu. Lieti vandenį reikia tiesiai į augalo šaknų sistemą ir labai atsargiai, taip, jog nebūtų pažeistas trapus augalo stiebas. Pilti vandenį reikėtų po truputį, mažais kiekiais tam, kad nenuplauti dirvos ir neatverti šaknų. Tokiam laistymui taip pat tinkama laistymo sistemos rinkinys „Terasa“.

šiltnamio laistymo komplektas juosta

Laistydami žiūrėkite, kad vanduo nepapultų ant lapų, mat vėliau ant jų gali atsirasti  dėmių. Ogi būtent baziliko lapai ir yra naudojami kaip prieskoniai. Jeigu auginsite baziliką darže, laistymui patartina naudoti lašelinį vamzdį, nes tik taip visi augalai gaus vienodą vandens kiekį, o lapai nebus aptaškomi vandeniu. Laistymui labai tinka komplektas „Juosta“.

Sėkmės auginant baziliką ir gardžių patiekalų!