Auginant augalus susiduriama su pavojais, kurių negalime kontroliuoti. Tačiau galime juos numatyti ir pasiruošti jiems taip, kad jie padarytų kuo mažesnę žalą Jūsų ūkiui. Vienas iš pavojų yra šalnos, kurios gali stipriai pakenkti žydintiems augalams.

Pavasarinių šalnų kilmė yra advekacinė arba radiacinė. Kartais pasitaiko, kad šalną sukelia abu reiškiniai. Advekacinę šalną sudaro atslinkęs šaltas oras, kurį dažniausiai sudaro arktinė oro masė. Šią oro masę atneša vėjas, kurio greitis gali būti apie 8 km/h. Kovoti prieš tokio tipo šalnas yra labai sudėtinga dėl judančio oro. Radiacinė šalna pasireiškia giedrą naktį, kai nėra vėjo arba jis yra labai silpnas. Tuomet iš žemės yra spinduliuojama šiluma. Temperatūra nukrenta ir šaltis nusistovi topografiškai žemiausiose vietose. Apsisaugoti nuo tokios šalnos yra paprasčiau.

Yra įvairių metodų apsaugoti plantacijas nuo šalnų: vėjo mašinų naudojimas, dūminimas, apsauginės dangos naudojimas, deglų deginimas ar vandens purkštuvų naudojimas. Vienas iš veiksmingiausių būdų ir yra - purkštuvai. Purkštuvo purškiamas vanduo virsta į ledą. Vanduo virsdamas į ledą atiduoda šilumą, taip šyla erdvė, kurioje vyksta šalimo procesas.

 

1. Pilnas padengimas iš viršaus

Šis metodas yra patikimiausias būdas apsaugoti augalus nuo šalnų. Laistomas ir apsaugomas yra visas apipurškiamas plotas. Šiuo metodu galima apsaugoti augalus esant didelei minusinei temperatūrai (-7°C ir net daugiau). Taip yra dėl didelio išpurškiamo vandens kiekio į tam tikrą plotą, didelio diametro angos pro kurią purškiamas vanduo (nėra tikimybės, kad vanduo gali užšalti), dėl pakankamai greito purkštuvo apsisukimo. Pasirenkami purkštuvai privalo būti pritaikyti naudojimui apsaugai nuo šalnų. Purkštuvo spyruoklė turi būti apsaugota nuo vandens (tam, kad neužšaltų), purkštuvo sukimosi laikas privalo būti pakankamai greitas. Purkštuvas „NAANDANJAIN 233B“ atitinka reikiamus kriterijus ir yra šiai funkcijai tinkantis purkštuvas. Tinkamam veikimui reikalingas mažiausiai 3 barų slėgis veikiančioje sistemoje. Daugelyje atvejų, vandens filtravimas nereikalingas. Purkštuvai montuojami 30 cm (arba aukščiau) virš augalų viršūnių lygio. Atstumas tarp purkštuvų priklauso nuo purkštuvo modelių. Pavyzdžiui, purkštuvai 233B turi būti sustatyti kas 13m. Purkštuvų srovė privalo pilnai susikirsti su kito purkštuvo srove tam, kad būtų užtikrinta kokybišką augalo apsauga.

Visi purkštuvai apsaugantys augalus nuo šalnų privalo veikti vienu metu. Net trumpam sustojęs laistymo procesas gali pasmerkti augalus nušalimui. Veikdami purkštuvai sunaudoja ir išlieja didelį vandens kiekį, tad yra didelis darbinis vandens debitas. Tam, kad palaikyti didelį vandens kiekį sistemoje reikalinga galinga įranga (ne tik siurblys, bet ir vamzdynai, filtrai), kuri žinoma reikalauja nemažai investicijų. Dirvožemio struktūra taip pat gali turėti įtakos naudojant tokį laistymo metodą. Sunkesnis dirvožemis gali sunkiai sugerti tokį didelį vandens kiekį. Naudojant pilno padengimo iš viršaus metodą, išlaistysite apie 50 m3/val. į vieną hektarą, laistymas dažniausiai vyksta visą naktį. Tad atsiranda rizika, kad laistomas plotas bus stipriai perdrėkintas. Didelis momentinis debitas stipriai išbrangina sistemą, todėl taip pat galimas perlaistymas. Dėl šių dviejų priežasčių šis metodas retai būna racionaliausias sprendimas.

2. Tikslingai nukreipti mikropurkštuvai

Tikslingai nukreipti purkštuvai purškia tiesiogiai ant augalų, tarpai tarp augalų yra laistomi kur kas mažesniu vandens kiekiu. Dažnai vienas purkštuvas rūpinasi vienu augalu. Esminis tokio metodo privalumas yra sąlyginai mažas darbinis debitas. Tad galima apsaugoti dideles augalų plantacijas su sąlyginai mažu vandens kiekiu. Šis metodas yra sukurtas obelų ir kitų panašių vaismedžių apsaugai. Šiam pavyzdžiui tinkantis purkštuvas yra „NAANDANJAIN 2005“. Tinkamam purkštuvo veikimui reikalingas bent 2 barų slėgis veikiančioje sistemoje. Vandens filtravimo frakcija – 200 mikronų.  Naudojant tikslingai nukreiptus mikropurkštuvus išlaistysite apie 35 m3/val. į vieną hektarą.

3. Juostinis laistymas

 

Apsauga nuo šalnų naudojant juostinio laistymo sistemą yra naujausias ir dažniausiai pritaikomas apsaugos metodas. Tam tikros augalų kultūros yra auginamos siauromis linijomis, tarp linijų yra dideli tarpai. Laistydami tik siaurąją dalį, kurioje auga augalai, neužliedami tarpų tarp vagų, sutaupome milžinišką vandens kiekį . Taip pat sutaupome ant vamzdžio diametro, siurblio, filtrų ir panašių elementų. Purkštuvas privalo purkšti išilgai pagal vagą ir išlieti atitinkamą vandens kiekį. Tokias funkcijas atlieka purkštuvas „FLIPPER“. Purkštuvo veikimui reikalinga bent 2 barų slėgis veikiančioje sistemoje. Filtravimo frakcija – 130 mikronų.

Maksimali minusinė temperatūros riba, kurią galite apsaugoti, priklauso nuo vandens kiekio ir temperatūros, kurioje įjungėte laistymą. Tam, kad įveiktumėte lietuviškas šalnas, naudojame „FLIPPER“ purkštuvus su didžiausią pralaidumą turinčiomis galvutėmis, kurios praleidžia 0,042 l/val. Su tokiu našumu išliesite apie 17 m3/val. į vieną hektarą. Tad naudojant šiuos purkštuvus nebėra rizikos stipriai perdrėkinti dirvą.

Laistymo pradžia turėtų būti esant pliusinei temperatūrai, kuo temperatūra bus šiltesnė, įjungiant purkštuvus, tuo didesnę minusinę temperatūrą atlaikysite.

 

Iš prieš tai išvardintų būdų, linijinis laistymas, yra racionaliausias ir labiausiai pasiteisinęs būdas apsaugant žiedus nuo peršalimo. Be abejonės „FLIPPER“ purkštuvų pasirinkimas yra ekonomiškiausias sprendimas, visgi svarbu rinktis tokius purkštuvus, kurie atliktų jums reikiamą funkciją. Jei perkate laistymo sistemą su mintimi, kad ateityje montuosite apsaugą nuo šalnų, ta mintimi pasidalinkite su laistymo sistemos projektuotoju (rekomenduotina iš anksto numatyti tinkamus vamzdžių diametrus, siurblį, filtrus). Apsaugos nuo šalnų funkcija, sąmatą padidina dvigubai lyginant su standartine laistymo sistema be apsaugos. Visgi vienais metais apsisaugojus nuo šalnų, jūs galite išsaugoti derlių, kurio vertė gali būti didesnė už visos laistymo sistemos kainą!  Apsisaugojimas nuo šalnų yra apsidraudimas nuo stichijos.

Kitame straipsnyje taip pat skaitykite, kaip apsaugoti nuo šalnų naudojant plėveles.

Pasižiūrėkite, kaip laistymo sistema nuo šalnų veikia šilauogių ūkyje: