Pakeltų lysvių rūšių yra begalė: kvadratinės, šešiakampės, apvalios - daugybė įvairių norimų dydžių ir formų. Jos gali būti gaminamos iš skirtingų medžiagų: medinių lentų, akmenų, plastiko ar dar kitokių medžiagų.Šiame straipsnyje aptarsime kuo pakeltos lysvės pranašesnės už paprastas, kada ir kaip jas įsirengti bei kaip paruošti tinkamą dirvožemio sluoksniavimą, kad augalai vešėtų.

Kodėl pakeltos lysvės tokios mėgstamos?

Dažnai girdimos kalbos apie pakeltas lysves atrodo kaip dar vienas madingas dalykas. Visgi pakeltos lysvės nėra vien tik grožis, jos taip pat turi daug praktiškų privalumų:

- Ankstyvesnis derlius – kadangi pakeltose lysvėse žemė įšyla daug greičiau, tai paspartina augalų augimą ir pagreitina derlių.

- Patogu ravėti – pakeltose lysvėse piktžolės auga rečiau ir jas daug lengviau ravėti, ypač jeigu Jūsų pakelta lysvė yra aukšta. Jeigu pakelta lysvė yra ir žemaūgė, galite pasidaryti ją iš platesnių lentų, kad būtų patogu atsisėsti.

- Nereikia lankstytis – ravint, laistant, sodinant, mulčiuojant nereikia klauptis, taip tausojama Jūsų nugara, keliai. Kas gali būti maloniau nei sodo darbai, kurie nesukelia nepatogumų ar skausmų?

- Estetiškas vaizdas – pakeltos lysvės sukuria estetišką vaizdą: augalai neišsiplečia iš savo vietos, lengvai prižiūrimi, tvarkingai susodinti, jeigu pakeltos lysvės yra iš lentų, jas galima nudažyti įvairiomis spalvomis, tai padarys Jūsų kiemą žaismingą, išskirtinį ir žavų.

- Takelių galimybės – turint pakeltas lysves labai paprasta formuoti tarp jų takelį, kuris gali būti padarytas iš trinkelių, akmenukų, medžio žievės arba iš plastiko. Puikus variantas yra MaXi sodo plytelės, kurias esant reikalui galėsite bet kuriuo metu perkelti.

Kada ir kaip įsirengti pakeltas lysves?

Geriausiai pakeltas lysves yra įsirengti ankstyvą pavasarį, tuo metu jau būsite susiplanavę, ką norėsite auginti ir pakeltos lysvės galės nusistovėti, pasiruošti sodinimui.

Dažniausiai sutinkamos medinės pakeltos lysvės, sukaltos iš lentų, nes ne tik lengva gauti medžiagas, bet ir nesudėtinga susimeistrauti tokias lysves pačiam. Neretai sodininkai renkasi būtent šį variantą, nes jis pigesnis palyginti su kitais net jeigu tenka pirkti naujas lentas. Tačiau medinių lentų trūkumas yra tas, kad jos nuo didelės drėgmės gana greitai pradeda pūti. Tokios pakeltos lysvės nėra ilgaamžės, jas turėsite kas kelis sezonus keisti. Taip pat didelė drėgmė sudaro palankią terpę apsigyventi parazitams Jūsų lysvėse.

Patikimesnė alternatyva yra tvirto plastiko pakeltos lysvės. Nors tokios lysvės kaina gali pasirodyti nemaža, tačiau ši investicija atsiperka. Mūsų siūlomos vokiškos ERGO pakeltos lysvės nepūna, lengvai ir greitai montuojamos, net jeigu sugalvosite kitais metais perkelti pakeltas lysves į kitą vietą, tai padarysite be jokių rūpesčių ir be meistrų pagalbos. Montuodami lysves patys ir keisdami jas rečiau sutaupysite ne tik pinigų, bet ir laiko.

Kaip tinkamai sluoksniuoti pakeltos lysvės dirvožemį?

Aptarus visus pakeltų lysvių privalumus, galime apžvelgti kokie yra rekomenduojami pakeltų lysvių užpildymo sluoksniai. Surašėme juos paeiliui, pradedant nuo apatinio ir baigiant viršutiniu:

- Graužikų apsauga – jeigu Jūsų pakeltos lysvės neaukštos, būtina pagalvoti apie apsaugą nuo kurmių ar kitų gyvių. Labiausiai tiktų tinklas nuo kurmių, tinklas apsaugos Jūsų pasodintus augalus, daržoves nuo išrausto ir sugadinto derliaus.

- Medžių ir krūmų šakos – padės užtvirtinti apsaugą nuo graužikų ir suteiks stabilumo.

- Žaliosios atliekos - kartu su kitomis organinėmis atliekomis yra pagrindinė struktūrinė komposto medžiaga. Tačiau žaliąsias atliekas turėtumėte dėti tik į kompostą, kuriame nėra kenkėjų ar augalų ligų, šis sluoksnis yra dedamas apatinėje dalyje, jeigu atliekos yra šviežios.

- Sodo dirvožemis - kai kurie sodo dirvožemiai yra labai prastos kokybės, turintys mažai maistinių medžiagų, tad geriausiai sodo dirvą naudoti kaip užpildą norint padidinti pakeltos lysvės apimtį, norint turėti aukštą pakeltą lysvę.

- Subrendęs kompostas - geros kokybės, subrendusiame komposte turėtų būti maisto medžiagų, reikalingų sveikam augimui. Tai apima makroelementus, tokius kaip: azotas (N), fosforas (P) ir kalis (K). Be šių makroelementų, kompostas turi daug naudingų mineralų su mikroelementais. Tarp jų yra sieros, geležies, kalcio, jodo ir kitų naudingų mikroelementų augimui.

- Geras dirvožemis – derliaus kokybė priklauso nuo geros dirvos. Pakeltos lysvės viršutiniame sluoksnyje būtina dėti šviežią dirvožemio mišinį, kuriame yra durpių samanų, perlito ir (arba) vermikulito), kad augalai puikiai įsitvirtintų pakeltoje lysvėje ir būtų gaunamas geriausias rezultatas.

Tikimės, kad šis straipsnis atsakė į klausimus, kodėl verta įsigyti pakeltas lysves ir kokia nauda turint jas savo kieme. Jeigu Jus sudomino ERGO pakelts lysves, jas galite rasti mūsų elektroninėje parduotuvėje arba atvykti ir apžiūrėti mūsų ekspozicijos salėje.