Ruošiantis pavasario sodininkystės darbams neišvengiamai iškyla ir laistymo klausimas. Natūralu, juk laistymo sistema įrengta šiltnamyje palengvina fizinį darbą, sutaupo Jūsų laiką, leidžia mėgautis laisvalaikiu ir netgi padidina derliaus kokybę. Tačiau į kokius klausimus reikia atsižvelgti renkantis šiltnamio laistymo sistemą?

 

1.      Kokio dydžio ir išplanavimo šiltnamis?

Tai vienas pirmųjų klausimų, kurių klausiame norinčiųjų įsirengti šiltnamio laistymo sistemą. Prieš planuojant šiltnamio laistymą, labai svarbu išsimatuoti šiltnamio ilgį bei plotį, taip pat žinoti lysvių skaičių bei išdėstymą. Tuomet seka augalų skaičius ir išdėstymas lysvėje. Pastarasis klausimas gali būti atsakomas preliminariai, tačiau kuo konkrečiau žinosite savo planus, tuo tikslingiau parinksite laistymo sistemą.

2.      Koks yra vandens šaltinis ir jo nuotolis nuo šiltnamio?

Svarbu nusistatyti iš kokio šaltinio tieksite vandenį į laistymo sistemą. Populiariausias ir dažniausiai pasirenkamas laistymas yra nuo vandens talpos, kurioje renkamas lietaus vanduo. Jeigu svarstote būtent apie tokį vandens šaltinį, tuomet laistymo sistema būtinai turi turėti filtrą. Antras variantas yra prijungti laistymo sistemą prie vandentiekio, tokios laistymo sistemos skiriasi tuo, kad jų sudėtyje yra specialiai tam pritaikyti lašintuvai, slėgio reguliatoriai bei purkštukai, kurie veikia tik nuo tam tikro slėgio. Tuomet filtras nėra būtinas, tačiau patartinas, jeigu vandentiekio vanduo nėra švarus.

lietaus vandens surinkimas

3.      Kokios bus auginamos daržovės?

Vieni augalai reikalauja daugiau drėgmės, kiti augalai yra lepūs arba nemėgsta būti gausiai laistomi, todėl svarbu žinoti, kokios šiltnamio sistemos yra geriausios Jūsų auginamoms kultūroms. Šiltnamio laistymo sistemos dažniausiai yra trijų tipų:

- Taškinio laistymo  (vanduo yra nukreipiamas tiesiai į augalo šaknų sistemą) – toks laistymas ypač tinkamas pomidorams, kuriems „patinka, kai galva yra sausa, o kojos šlapios“, taip pat rekomenduojama paprikoms, agurkams.

Taškinis pomidorų laistymas

- Linijinio laistymo  (lašelinė juosta, kurios lašintuvų atstumai kas 20 cm, drėkina ištisą augalų liniją) – toks laistymas puikiai tiks braškėms, morkoms, bulvėms, svogūnams, salotoms.

Linijinis laistymas Linijinis laistymas lašeline juosta

- Su purkštukais (vanduo purškiamas iš mikropurkštukų) - tinka augalams mėgstantiems arba nebijantiems vandens ant lapų: salotoms, ridikėliams, morkoms, agurkams, petražolėms, krapams ir kitiems panašaus tipo augalams laistyti.

 mikropurkstuvas Laistymas mikropurkštuvais

4.      Ar dažnai lankysites šiltnamyje/darže?

Jeigu daržą planuojate lankyti rečiau, tuomet reiktų apmąstyti laistymo sistemos automatizavimą. Tam skirti specialūs valdikliai pasirūpins automatine laistymo pradžia, pabaiga bei dažnumu.  Valdikliai yra dviejų tipų: vieni veikia naudojant gravitacinę jėgą (talpa su vandeniu yra pakeliama mažiausiai vieną metrą nuo žemės), kiti veikia naudojant slėgį (sistema yra pajungiama prie vandentiekio). Kai kurie netgi turi galimybę prisijungti lietaus daviklį, kuris atideda laistymą, jeigu dirvožemis dar drėgnas.

Valdiklis Valdiklis laistymui nuo vandentiekio

Žinodami šiuos atsakymus jau galite pats išsirinkti šiltnamio laistymo sistemą čia arba, tam, kad jaustumėtės dar tvirčiau, pasitarti su mūsų specialistais.  Jei Jūs turite klausimų ar dvejonių, rašykite info@maidina.lt

Kopijuoti bei platinti straipsnį be UAB „Maidina“ sutikimo DRAUDŽIAMA