Vasaris – paskutinis žiemos mėnuo, o tai reiškia, kad ne už ilgo sulauksime ir pavasario. Šis mėnuo – tai lyg starto ženklas visiems daržininkams ir sodininkams, jog jau reikia pradėti ruoštis rimtiems ūkio darbams. Tarp jų bus ir laistymo džiaugsmų arba rūpesčių – tai priklausys nuo to, ar teisingai pasirinksite laistymo sistemą.

Kokie yra laistymo būdai? Koks iš jų yra pats tinkamiausias?  Dažniausiai daržą laistome laistytuvu arba imamės kibiro ir pilame vandenį tarp eilių. Tačiau toks laistymas yra susijęs su sunkiu fiziniu darbu. Tuo tarpu yra daug patrauklesnių ir modernesnių laistymo būdų –  tai laistymas naudojant purkštuvus arba lašelinis laistymas. Netrukus aptarsime, kada kokį laistymo būdą reikėtų rinktis.

Laistymas naudojant purkštuvus

Purškiamas vanduo visada nuteikia pozityviai, nes vanduo mums visiems asocijuojasi su gyvybe platesne prasme – ir vandeniu, ir maistu.  Nuo pačių pradžios, kai tik žmonės pradėjo verstis žemdirbyste, lietus reiškė, kad bus geras derlius ir šeima turės ką valgyti žiemą. Galbūt todėl mes instinktyviai džiaugiamės, kai sausringomis dienomis purkštuvai laisto daržą. Kita vertus, ne visi augalai džiaugiasi tuo taip, kaip mums galėtų atrodyti.

Pirmiausia, mūsų daržuose labai dažnai vandens šaltinis skirtas laistymui būna ne šiltas lietaus vanduo, o šaltas vanduo iš vandentiekio arba iš gręžinio, kurio temperatūra būna apie +5-8°C. Įsivaizduokime, jeigu žmogų aplietume tokios temperatūros vandeniu, o lauke būtų  +30°? Antra, saulėtomis dienomis pukšti negalime, nes lašai ant lapų veikia kaip padidinamas stiklas, kuris fokusuoja saulės spindulius į vieną tašką ir augalai gali būti nudeginti.

purskimas

Laistymą ant  lapų mėgsta tokie augalai kaip agurkai, salotos, salierai, morkos, kopūstai ir pan. Iš dekoratyvinių augalų: rododendrai, melsvės ir pan. Tačiau yra daug augalų, kuriems apskritai nepatinka vanduo ant lapų. Tai pomidorai, braškės, iš dekoratyvinių augalų galima paminėti azalijas, rožes. Jiems reiktų rinktis kitokį lašelinį laistymo būdą.

 

Lašelinis laistymas

Lašelinis laistymas tinka beveik visiems augalams, bet ypač tokiems delikatiems kaip rožės ir pomidorai. Vanduo ląša tiesiai į šaknų sistemą, todėl daržą galima laistyti bet kuriu metu, net ir per pačius karščius. Lašelinio laistymo sistemose vandens tėkmė nėra greita, tad šaltas vanduo, kol ateina iki augalo, sušyla. Dar vienas privalumas tas, kad augalai gauna vienodą vandens kiekį, o tuo pačiu, jeigu vyksta tręšimas, ir vienodą trąšų kiekį. Svarbu tai, kad šiam laistymui nereikalingas aukštas slėgis, užtenka pakelti rezervuarą su vandeniu virš laistomo ploto į 1 metro aukštį ir tolygus kokybiškas laistymas yra garantuotas.

kapiliarinis laistymas

Lašelinis laistymas gali vykti per lašelinį vamzdį (tinkamas krūmams, gyvatvorėms, t.t.), lašelinę juostą (tinka daržo laistymui: braškėms, salotoms, t.t.) arba kapiliarus, kurie garantuoja itin tikslų laistymą (ypač tinkamas laistymo būdas pomidorams, paprikoms ir t.t.)

lašelinis vamzdis

Taigi, kurį laistymo būdą pasirinkti labiausiai priklauso nuo to, kokius augalus auginate. Nepamirškite, kad Jūsų dėmėsys ir meilė savo augalams užtikrins Jums puikų derlių ir nuostabų grožį. Sėkmės rengiantis namų ūkio darbams!