5 dažniausiai daromos klaidos įsirengiant laistymo sistemą savo kieme
Įsirengti laistymo sistemą savo kieme – tai tikrai puikus sprendimas, kuris gali padėti sutaupyti laiko ir pastangų, o jūsų augalai bei veja gaus reikiamą drėgmę net ir tada, kai jūs nesate namuose. Tačiau, kaip ir su bet kokiu projektu, laistymo sistemos įrengimas reikalauja atidumo ir kruopštumo. Dažnai žmonės daro tam tikras klaidas, kurios gali sumažinti sistemos efektyvumą ir netgi sugadinti augalus. Štai 5 dažniausiai pasitaikančios klaidos, kurias reikėtų išvengti.
1. Lašelinio ir purkštukų sistemos jungimas į tą pačią zoną
Vienas iš dažniausių klaidų – tai, kad lašelinės ir purkštukų sistemos yra prijungiamos prie tos pačios laistymo zonos. Lašelinės sistemos ir purkštukai turi skirtingus veikimo principus. Lašelinis laistymas yra skirtas tiesiogiai tiekti vandenį į dirvą, lėtai ir tolygiai, kad augalai gautų tik tiek vandens, kiek jiems reikia. Tuo tarpu purkštukai išpurškia vandenį į didesnį plotą, todėl jiems reikia daugiau vandens ir slėgio. Jei abi sistemos bus sujungtos į tą pačią zoną, purkštukai gali gauti per mažai vandens, o lašelinė sistema– per daug, kas sukelia nelygų laistymą ir augalų stresą, tai reiškia, kad laistymas bus netolygus.
Sprendimas: Planuodami laistymo sistemą ar samdydami meistrus, įsitikinkite, kad jūsų laistymo sistemoje yra atskirtos lašelinės ir purkštukų laistymo zonos.
2. Blogas planavimas ir projektavimas
Kitas svarbus faktorius – tai blogas laistymo sistemos planavimas, kuris gali turėti didelės įtakos viso proceso efektyvumui. Viena dažniausių klaidų – netikslūs teritorijos ir objektų išmatavimai. Jei netiksliai įvertinsite savo kiemo dydį arba vietas, kuriose planuojate laistyti, gali atsitikti taip, kad kai kurios zonos bus perlaistomos, o kitos – negaus reikiamo vandens kiekio. Viena dažniausių klaidų – per retai išdėstyti purkštukai. Ypač karštomis vasaros dienomis, vejoje išryškėja gelstantys plotai, kurie negauna pakankamai vandens, nes purkštukų srovė jos nepasiekia.
Be to, neatsižvelgiant į augalų poreikius, galima sukurti netinkamai paskirstytas laistymo zonas, kurios nepadės pasiekti norimo efekto. Neteisingas laistymo zonų paskirstymas taip pat gali sukelti problemų. Kiekviena augalų grupė turi skirtingus vandens poreikius, todėl labai svarbu, kad kiekviena zona būtų laistoma pagal jos specifinius reikalavimus. Pavyzdžiui, kai kurie augalai, mėgstantys sausą dirvą, gali kenkti per dažnas laistymas. Vienas iš pavyzdžių, veja auganti kiemo šiaurinėje ir pietinėje pusėje. Akivaizdu, kad šios dviems pusėms prireiks skirtingų laistymo režimų bei trukmės, tad tokias erdves reikėtų išdalinti į skirtingas zonas.
Norint užtikrinti, kad laistymo sistema veiktų efektyviai, būtina atlikti išsamų teritorijos analizavimą ir tikslų laistymo zonų paskirstymą, atsižvelgiant į įvairių augalų ir plotų poreikius. Toks kruopštus planavimas padės išvengti klaidų ir užtikrins tolygų ir optimizuotą vandens pasiskirstymą.
Sprendimas: Skirkite laiko ir kruopščiai suplanuokite, kur ir kaip bus laistoma veja arba augalai. Nustatykite, kurias jūsų kiemo zonas norėtumėte laistyti atskirai. Tai gali būti įvairios augalų grupės, gėlynai, veja ar net šiltnamis. Atlikę šį žingsnį galėsime sukurti individualias laistymo zonas, kurios leis jums optimaliai paskirstyti vandenį, atsižvelgiant į kiekvienos vietos poreikius. Toks išsamus planavimas užtikrins, kad kiekvienas augalas ir vejos plotas gautų reikiamą drėgmę, tuo pačiu sumažinant vandens švaistymą ir pagerinant jūsų laistymo sistemos efektyvumą.
3. Skaičiavimo klaidos
Dažnai pasitaiko klaidų, kai žmonės nesirūpina tiksliu vandens srauto(debito) skaičiavimu. Laistymo sistemos srauto greitis(debitas) ir slėgis turi atitikti tam tikrus standartus, kad sistema veiktų efektyviai. Pavyzdžiui, jei pasirinktas per silpnas vandens srautas, purkštukai nesiskleis pilnai, o lašelinės sistemos gali neveikti taip, kaip turėtų. Tai gali sukelti netolygų laistymą.
Sprendimas: Prieš įrengiant sistemą, atlikite tikslius vandens srauto(debito) ir slėgio skaičiavimus(matuojama manometru), kad užtikrintumėte, jog sistema veiks taip, kaip tikėtasi.
4. Per retai išdėstyti purkštukai
Kita dažna klaida – tai, kad purkštukai išdėstomi per toli vienas nuo kito. Tai gali lemti tai, kad kai kurios vejos dalys nebus tinkamai laistomos, o kitos gaus per daug vandens. Taip pat, jei purkštukai yra per toli, kai kurios vietos tiesiog nebus apimtos vandens.
Sprendimas: Purkštukai turėtų būti išdėstyti taip, kad jų srovė apimtų visą teritoriją, užtikrinant tolygų vandens pasiskirstymą. Purkštukų liejimas idealiu atveju turi persidengti.
5. Neteisingai pasirinkta įranga
Neteisingai parinkta įranga – dar viena dažna klaida. Jei pasirinksite ne tinkamą vandens slėgį palaikančius purkštukus ar netinkamus vamzdžius, sistema gali neveikti taip, kaip tikitės. Be to, per silpni ar per stiprūs komponentai gali sugadinti augalus arba sukelti vandens švaistymą.
Sprendimas: Pasirinkite aukštos kokybės įrangą, atitinkančią jūsų kiemo dydį ir poreikius. Jei nesate tikri, kokią įrangą rinktis, pasikonsultuokite su specialistais arba leiskite jiems pasirinkti geriausius sprendimus.
Laistymo sistemos įrengimas gali atrodyti paprastas uždavinys, tačiau net ir nedidelės klaidos gali turėti didelės įtakos jūsų augalų ir vejos sveikatai bei estetiniam vaizdui. Kruopščiai, atlikite tikslius matavimus bei skaičiavimus ir pasirūpinsime, kad įranga būtų tinkamai parinkta. Tik tada galėsite mėgautis tolygiu laistymu ir sveikais augalais savo kieme.