Kolektorinės dėžės yra viena iš sudedamųjų laistymo sistemos detalių, kuri ne tik atlieka savo funkciją, bet ir padeda sukurti estetišką vaizdą kieme. Kolektorinės dėžės padeda paslėpti po žemės paviršiumi reikalingus prietaisus arba kolektorinius mazgus bei suteikia galimybę lengvai ir patogiai juos pasiekti esant poreikiui arba įvykus gedimui. Šios dėžės naudojamos dėl funkcionalumo, estetinio vaizdo ir patogumo.

Tarkime, Jūsų laistymo sistema yra 3 zonų ir Jūs pasirinkote ją valdyti rankiniu būdu. Tokiu atveju iškyla poreikis kurioje nors kiemo vietoje „paslėpti“ kolektorių su trimis rutuliniais ventiliais rankiniam valdymui. Kolektorinė dėžė sukurta taip, kad net paslėpus tokį kolektorių po žemės paviršiumi jūs vistiek kaskart lengvai pasieksite ventilius.

Kitas dažnai pasitaikantis atvejis yra tas, jog neretai laistymo sistemos kolektorius yra matomoje kiemo vietoje, pavyzdžiui viduryje dekoratyvinės vejos. Taigi, šiuo atveju kolektorinė dėžė atlieka estetiško vaizdo funkciją paslėpdama ventilius po žeme. Jeigu šios dėžės nebūtų, laistymo sistemos kolektorius būtų paviršiuje, o tai apsunkintų ir kiemo darbus, tokius kaip vejos pjovimas. Be to kolektorinės dėžės gaminamos su žaliu dangčiu tam, kad būtų kuo neutralesnės natūralioje kiemo aplinkoje.

Trečia svarbi kolektorinių dėžių savybė yra patogumas. Grįžkime prie jau minėto pavyzdžio, tarkime laistymo sistemos kolektorių montuojate vidury dekoratyvinės vejos ir norite jį paslėpti. Kaip tai padaryti? Sukurti kokią konstrukciją kolektoriui po žeme? Tam, kad konstrukcija būtų patikima ji turi būti tvirta ir patvari. Greičiausiai tai būtų išbetonuota duobė arba šulinys, o papildomai dar reiktų įsigyti dangtį. Tad palyginus šiuos du pasirinkimus, kolektorinė dėžė yra pranašesnė dėl: įrengimo kaštų, lengvo transportavimo, patogios eksploatacijos ir estetinio vaizdo.

Kas dedama į kolektorinę dėžę?

Kolektorinės dėžės naudojamos daugeliu atveju. Jose galima paslėpti ne tik kolektorių, bet ir:

-          Filtrą

-          Vandens siurblį

-          Elektros kabelio sujungimus

-          Slėgio slopintuvus

-          Oro išleidimo vožtuvus

-          Vandens skaitliukus

-          Vandens manometrus

Vis dėl to nepatariame kolektorinėse dėžėse montuoti laistymo sistemos valdiklių, nes besikaupianti drėgmė gali pakenkti įrangai.

Kaip pasirinkti tinkamą kolektorinę dėžę?

Pradėkite nuo laistymo sistemos kolektoriaus planavimo. Kolektorinė dėžė bus tinkama kolektoriui, jeigu galėsite lengvai įtalpinti į dėžės apatinės dalies rėmus, o kolektoriaus detalės nesirems į dėžės sieneles. Pavyzdžiui, jeigu žinote, kad Jūsų laistymo sistema yra padalinta į 4 laistymo zonas, t.y. turi 4 vožtuvus arba ventilius, tokiu atveju tiks Standard dydžio dėžė. Tinkamo dydžio dėžės pasirinkimas užtikrina, kad atsiradus gedimui galėsite greitai ir patogiai pakeisti sugedusias detales naujomis.

Kolektorinės dėžės gali būti dviejų formų: apvalios arba stačiakampės. Jeigu turite vieną ar du elektromagnetinius vožtuvus, tuomet rinkitės apvalią dėžę, kurių skersmuo svyruoja nuo 20 iki 32 cm apatinėje dėžės dalyje. Mažos apvalios dėžutės taip pat tiks paslėpti ventilius.

Rinkdamiesi kolektorinę dėžę atkreipkite dėmėsį į jos tvirtumą ir patvarumą. Lietuvoje turime sunkų dirvožemį bei įšalus žiemos metu, todėl kolektorinės dėžės sienelės turėtų būti pakankamai tvirtos tam, kad atlaikytų didesnį spaudimą. Investuodami į kokybišką kolektorinę dėžę išvengsite skilimų.

Montuodami kolektorinę dėžę, iškaskite duobę ir suberkite 4-5 cm akmenukų arba žvyro sluoksnį po dėže. Prieš įleisdami dėžę į žemę išgręžkite skyles vamzdžiams, dangtį palikite paviršiuje. Jeigu standartinis kolektorinės dėžės aukštis jums yra per žemas, tuomet apsvarstykite kolektorinės dėžės paaukštinimus, kurie leis dėžę užkasti giliau. Tai ypač aktualu sporto aikštelėms, kur vamzdžiai paprastai yra išdėstyti žemiau nei 30 cm gylyje.