Atšilus orams suskumbame prie sodo darbų, juk taip smagu pagaliau pasidarbuoti darže šildant pavasario saulei. Visi turintys laistymo sistemas šiltnamyje žino, kad vienas iš paruošiamųjų darbų pavasarį yra apžiūrėti ir susitvarkyti laistymo sistemą, todėl dalinamės patarimais į ką vertėtų atkreipti dėmesį.

1. Išvalykite sistemą prieš pradėdami naują laistymo sezoną

Jeigu to nepadarėte rudenį, patartina išsivalyti laistymo sistemą dabar – prieš pradedant darbus. Pirmiausią apžiūrėkite kapiliarus (smeigtukus), ar šie nėra užsikimšę. Dažniausiai kapiliarų pralaidumas suprastėja dėl dviejų priežasčių: dėl dumblo arba kalkių ir geležies. Pastaroji problema ypač būdinga laistymo sistemoms, kurios šiltnamyje laisto nuo vandentiekio, o ne talpos. Tokiu atveju, jeigu matote, kad smeigtukai yra prikaupę nešvarumų ar nuosėdų, reiktų juos sukamaisiais judesiais, kita ranka laikant žarnelę, atsargiai ištraukti ir išvalyti nuosėdas rankiniu būdu. Jeigu sistema šiltnamyje yra nedidelė (iki 50 – 100 smeigtukų), tai padaryti nėra sunku.

Jeigu Jūsų laistymo sistema susidaro ne iš taškinio laistymo, o linijinio, t.y. naudojate laistymo juostą, tuomet jos išardyti negalėsite ir teks valyti kitokiu būdų. Iš pradžių rekomenduojame atidaryti juostos galus ir praplauti visą sistemą vandeniu. Jeigu matote, kad sistema reikalauja rimtesnio valymo, tuomet tuščią laistymo sistemą užpildykite didesnės koncentracijos tirpalu (iki 5 proc.), pavyzdžiui su azoto rūgštimi. Galite būti ramūs – laistymo sistemos nesugadinsite, nes ši atspari tokio pobūdžio tirpalams. Tuo tarpu nuosėdos bus išgraužtos. Žinoma, nepamirškite, kad sistemą būtina gerai praplauti vandeniu po tokios valymo procedūros.

2. Įsitikinkite, kad nėra gedimų ar prakiurusių vietų

Sistemai išvalius, antras svarbus žingsnis prieš pradedant taupų laistymo sezoną yra užtikrinimas, kad laistymo sistema neturi lūžimų ar kitų gedimų. Prakiurusi ar sulūžusi sistema išnaudoja daugiau vandens resursų, laisto netinkamose vietose, o visų blogiausia – galimai laistys netolygiai.

Jei laistote taškine laistymo sistema, apžiūrėkite keturšakius, dvišakius arba alkūnėles. Dažniausiai lūžta šios detalės, mat pasitaiko, kad netyčia užminama ar prispaudžiama sunkiu svoriu. Jas nesudėtingai galite pasikeisti patys: tiesiog išimkite mikrožarną, nukirpkite galiuką, kuris buvo užmautas ir, pamerkę į karštą vandenį, užmaukite ant naujos detalės. Sušilusi mikrožarna lengvai apsispaus ant naujos detalės. Svarbu: nešildykite mikrožarnos džiovintuvu, nes tai gali ją pažeisti, geriau naudokite karštą vandenį.

Jei laistote linijine laistymo sistema, tuomet dažniausiai pastebima, kad juosta prakiurusi arba vietomis pragraužta, jei sistema gulėjo atvirame lauke. Vietas, kur atsirado skylučių ar įtrūkimų, prakirpkite ir uždėkite remontine movą.

3. Patobulinkite savo turimą laistymo sistemą

Galbūt nusprendėte praplėsti laistymo sistemą, ją automatizuoti arba įterpti trąšų indelį? Planuokite ir projektuokite šiltnamio laistymo sistemą patys. Pavyzdžiui, jeigu išvykstate atostogauti arba Jūsų sistema sodyboje, toliau nuo namų, tuomet Jums gali pagelbėti laistymo valdiklis, kuris automatiškai įjungs ir išjungs laistymo sistemą. Šie valdikliai nereikalauja elektros energijos ir yra labai paprastai nustatomi, vos per kelias minutes.

Tręšiantys savo augaliukus organinėmis trąšomis nuo šiol gali rasti ir specialų indelį, kurį galima įterpti į laistymo sistemą. Šį trąšų indelį reiktų montuoti prieš filtrą, o jeigu laistote nuo vandentiekio ir filtro neturite, tuomet būtinai įsigykite. Tuo atveju, jeigu filtro nenaudosite, Jūsų sistemos kapiliarai greitai užsikimš ir nebelaistys.

Tikimės, kad šie patarimai Jums padėjo ir esate pasiruošę kibti į artėjančius sodo darbus. Linkime gero ir gausaus derliaus!