Filtras yra vienas iš svarbiausių aspektų laistymo sistemoje. Tinkamai parinktas filtras apsaugo laistymo įrangą nuo užsikimšimo bei prailgina jos tarnavimo laiką. Nuo taisyklingai parinkto filtro taip pat priklauso efektyvus ir tolygus laistymas. Tačiau renkantis filtrą iškart susidūriama su dideliu pasirinkimu, kadangi filtrai skiriasi pagal pralaidumą, tankumą, savo konstrukciją bei valdymą. Tad dažnai sulaukiame klausimų, kaip pasirinkti geriausią filtrą savo laistymo įrangai? Todėl šiandien norime aptarti, ką reikia žinoti ir į ką reikia atkreipti dėmėsį renkantis filtrą laistymo sistemai

Įvertinkite savo vandens šaltinį

Renkantis filtrą laistymo sistemai svarbu žinoti vandens šaltinio kilmę, tai gali būti vanduo iš upės, tvenkinio, melioracinio griovio, gręžinio ir t.t. Tai padeda suprasti kokias daleles turės filtruoti sistema: ar tai būtų organinės/neorganinės kilmės dalelės, mažos ar didelės, kietos ar minkštos ir taip toliau. Jeigu vanduo yra imamas iš gręžinio, vandentiekio ar naudojamas „pilkasis vanduo“, tuomet reikia pasirūpinti chemine analize iš laboratorijos.

Žinokite, kokią laistymo įrangą naudosite

Renkantis filtrą taip pat patariame jau būti susiplanavus, kokią laistymo įrangą žadate naudoti, t.y. įsirengiant laistymo sistemą pirmenybė teikiama laistymo įrangai, o tuomet pagal tai parenkamas tinkamas filtras. Taip pat būtina suvokti, koks yra planuojamos ar įrengtos laistymo sistemos minimalus/maksimalus vandens srautas bei darbinis slėgis. Dažnai pastebime, kad filtrai savo dydžiu būna neteisingai parinkti laistymo sistemose, todėl ūkininkai susidūria su tokiomis problemomis, kaip sumažėjęs pralaidumas, silpniau arba netolygiai laistanti sistema.

kapiliarinis vamzdis

Filtrų rūšys ir funkcijos

Visų filtrų paskirtis yra išvalyti vandenį nuo mechaninių nešvarumų: dumblo, smėlio, nuosėdų, neištirpintų trąšų ir panašiai. Priklausomai nuo anksčiau aptartų dalykų, gali būti montuojami šie filtrai:

Tinkliniai filtrai – jau vien pats pavadinimas sufleruoja, kad šie filtrai viduje turi tinkliuką, kuris apsaugo laistymo sistemą nuo tokių nešvarumų kaip dumblai, smėlis ir pan. Šie filtrai nėra dideli, labai dažnai naudojami laistant šiltnamius, daržus, nedidelius ūkius. Tinklinius filtrus paprasta naudoti ir valyti, dažniausiai tam reikia tiesiog šepetėlio ir vandens.

Diskiniai filtrai – tai tinklinio filtro analogiškas variantas, tačiau palyginus abu variantus, diskinių filtrų tarnavimo laikas ilgesnis. Vietoje tinklelio viduje rasite diskų kasetę, kuri atlieka visą filtravimo procesą. Šie filtrai apsaugo nuo tokių nešvarumų kaip dumblai ir smėlis. Dažniausiai diskiniai filtrai montuojami kaip pagrindiniai, bet jeigu laistymo sistema montuojama su smėlio filtru tuomet diskinis filtras atlieka avarinio filtro funkciją ir yra montuojamas už smėlio filtro.

Smėlio filtrai -  skirti filtruoti vandenį iš daug dumblo, purvo ir kitų nešvarumų turinčių šaltinių: kanalų, upių, ežerų, atvirų cisternų ar šulinių. Dažniausiai šie filtrai įrengiami didesniuose ūkiuose.

Centrifuginiai (hidrocikloniniai) filtrai – tai pagalbiniai filtrai, montuojami kartu su diskiniais filtrais tam, kad gaudytų smėlį.

filtravimas

Verta paminėti, kad nuo geležies (Fe), kalkių  (Ca) ir panašių elementų mechaniniai filtrai vandens išvalyti negali. Šių elementų nefiltruojant atsiranda grėsmė laistymo sistemai užkalkėti, apsinešti geležini, todėl papildomam vandens valymui naudojami tokie metodai:

  1. Aeracija (oksidacija), kai valomas vanduo yra priverstiniai prisotinamas deguonies
  2. Sedimentacija - mikrodalelių nusodinimas vandens rezervuaruose

 

Tad, atsakydami į dažniausiai mums užduodamą klausimą, sakome: geriausias filtras yra tas, kuris yra teisingai parinktas ir pritaikytas konkrečiai laistymo sistemai, tik tuomet jis efektyviausiai atliks savo darbą. Filtro įsigyjimas yra toks pats atsakingas žingsnis, kaip purkštuvų arba lašelinio laistymo pasirinkimas, todėl mes patariame renkantis filtrus visada konsultuotis su laistymo specialistais, tam, kad būtų išvengta papildomų išlaidų ir kitų problemų.