Agurkų sodinimas šiltnamyje
Agurkų sodinimas šiltnamyje
Agurkai yra populiari daržovė, mėgstama dėl savo gaivaus skonio ir universalumo virtuvėje. Auginant agurkus šiltnamyje, galima mėgautis gausiu derliumi ilgesnį sezoną, apsaugant augalus nuo nepalankių oro sąlygų ir kenkėjų. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip sėkmingai pasodinti ir auginti agurkus šiltnamyje, pradedant nuo žemės agurkams paruošimo iki derliaus nuėmimo. Taip pat atsakysime į klausimą – kaip sodinti agurkus šiltnamyje efektyviausiai. Jei norite sužinoti viską apie agurkus, ši informacija jums bus naudinga. Viskas apie agurkus prasideda nuo tinkamo jų sodinimo ir priežiūros, tad pasigilinkime į šį procesą.
Kodėl verta auginti agurkus šiltnamyje?
- Ilgesnis auginimo sezonas: agurkų sodinimas į šiltnamį leidžia pradėti auginti agurkus anksčiau pavasarį ir pratęsti derliaus sezoną rudenį, nepriklausomai nuo lauko oro sąlygų. Tai ypač aktualu mūsų klimato sąlygomis, todėl agurkų sodinimas į šiltnamį yra puikus pasirinkimas norint ankstyvo ir ilgo derliaus.
- Apsauga nuo nepalankių oro sąlygų: šiltnamis apsaugo agurkus nuo vėjo, lietaus, krušos ir staigių temperatūros svyravimų, kurie gali pakenkti augalams ir derliui.
- Geresnė kontrolė: šiltnamyje lengviau kontroliuoti aplinkos sąlygas, tokias kaip temperatūra, drėgmė ir ventiliacija, kurios yra labai svarbios agurkų augimui.
- Apsauga nuo kenkėjų ir ligų: šiltnamis suteikia tam tikrą apsaugą nuo lauko kenkėjų ir ligų, nors ir šiltnamyje gali atsirasti problemų, tačiau jas lengviau kontroliuoti.
Pasiruošimas agurkų sodinimui šiltnamyje
1. Sėklų ar daigų pasirinkimas:
- Galite pradėti auginti agurkus iš sėklų arba įsigyti jau užaugintus daigus. Auginant iš sėklų, reikia pradėti sėti apie 3-4 savaites prieš planuojamą agurkų sodinimą į šiltnamį.
- Renkantis veisles, atkreipkite dėmesį į šiltnamiams skirtas veisles, kurios dažnai būna atsparesnės ligoms ir geriau dera šiltnamio sąlygomis. Populiarios šiltnamio veislės yra 'Parthenocarpic' (savidulkiai) agurkai, kurie nereikalauja apdulkinimo. Jei norite sužinoti viską apie agurkus, rekomenduojame pasidomėti skirtingomis veislėmis ir jų auginimo ypatumais.
2. Šiltnamio paruošimas:
- Švara: prieš sodinant agurkus, šiltnamį reikia gerai išvalyti ir dezinfekuoti, kad būtų išvengta ligų ir kenkėjų plitimo.
- Dirvožemio paruošimas: agurkai mėgsta derlingą, gerai drenuojamą dirvožemį. Jei dirvožemis šiltnamyje yra prastas, reikėtų jį pagerinti įmaišant komposto, perpuvusio mėšlo ar durpių. Rekomenduojamas pH lygis yra 6.0-7.0. Tinkama žemė agurkams yra vienas svarbiausių sėkmingo derliaus faktorių.
Agurkų sodinimas šiltnamyje
Sodinimo laikas: agurkus į šiltnamį galima sodinti, kai dirvožemio temperatūra pasiekia bent 16°C, o oro temperatūra stabiliai laikosi virš 18°C. Tai dažniausiai būna balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. Kai kurie sodininkai taip pat atsižvelgia į agurkų sodinimą pagal mėnulį. Agurkų sodinimas pagal mėnulį - sodinimui tinkamiausi laikotarpiai yra augantis mėnulis, ypač vaisingose zodiako ženkluose (vėžys, skorpionas, žuvys). Venkite sodinti per pilnatį ir jaunatį.
Sodinimo būdas:
- Kaip sodinti agurkų sėklas? Sėklas reikia sėti tiesiai į dirvožemį 2-3 cm gylyje, paliekant 45-60 cm atstumą tarp augalų.
- Kaip sodinti agurkų daigus? Agurkų daigų sodinimas į šiltnamį yra greitesnis būdas gauti derlių. Daigus reikia atsargiai išimti iš indelių ir sodinti į paruoštas duobutes, stengiantis nepažeisti šaknų sistemos. Sodinant daigus, jie turėtų būti pasodinti tokiame pačiame gylyje, kaip augo indelyje.
Agurkų priežiūra šiltnamyje
- Laistymas: agurkai mėgsta drėgmę, todėl juos reikia laistyti reguliariai ir gausiai, ypač karštu oru. Dirvožemis turėtų būti nuolat drėgnas, bet ne permirkęs. Geriausia laistyti ryte, kad augalai spėtų apdžiūti iki vakaro ir būtų išvengta grybelinių ligų. Rekomenduojamas laistymas šiltu vandeniu.
- Tręšimas: agurkai yra intensyviai augančios daržovės, todėl jiems reikia reguliaraus tręšimo. Pirmą kartą tręšti reikėtų praėjus 2-3 savaitėms po pasodinimo, naudojant kompleksines trąšas, skirtas daržovėms. Tręšti reikia kas 2-3 savaites visą auginimo sezoną. Organinės trąšos, tokios kaip kompostas, biohumusas ar mėšlas, taip pat yra puikus pasirinkimas.
- Atramos: agurkams reikia atramų, kad jie galėtų augti vertikaliai. Galima naudoti įvairias atramų sistemas, tokias kaip tinklai ar virvės. Atramos padeda augalams geriau gauti šviesos ir oro, taip pat palengvina derliaus rinkimą.
- Genėjimas: šiltnamio agurkus rekomenduojama genėti, kad būtų užtikrintas geresnis vėdinimas ir šviesos prasiskverbimas, taip pat skatinamas derlius. Reikia pašalinti pažastinius ūglius (ūselius) iki 50 cm aukščio nuo žemės, kad augalas koncentruotųsi į pagrindinį stiebą ir vaisių formavimą. Virš 50 cm aukščio ūglius galima pritrumpinti, paliekant 1-2 lapus ir vieną vaisių užuomazgą.
- Kenkėjų ir ligų kontrolė: šiltnamyje dažniausiai pasitaikantys agurkų kenkėjai yra amarai, voratinklinės erkės ir baltasparniai. Reikia reguliariai apžiūrėti augalus ir, pastebėjus kenkėjų ar ligų požymių, imtis priemonių. Profilaktikai rekomenduojama užtikrinti gerą ventiliaciją, neperlaistyti augalų ir reguliariai šalinti piktžoles ir sergančius lapus.
Derliaus rinkimas
Agurkai paprastai pradeda derėti praėjus 50-70 dienų po agurkų sodinimo šiltnamyje, priklausomai nuo veislės ir auginimo sąlygų. Derlių reikia rinkti reguliariai, kasdien ar kas antrą dieną, kai agurkai pasiekia norimą dydį ir spalvą. Peraugę agurkai praranda savo skonį ir tampa kartūs, todėl svarbu juos laiku nuskinti. Nuskynus agurkus, augalai toliau formuoja naujus vaisius, todėl reguliarus derliaus rinkimas skatina tolimesnį derėjimą.
Tinkamai prižiūrint agurkus šiltnamyje, galite mėgautis gausiu ir skaniu derliumi visą sezoną. Viskas apie agurkus susiję su jų tinkama priežiūra, tad laikydamiesi šių patarimų galėsite džiaugtis puikiu derliumi. Sėkmės auginant agurkus!