Daugumos mūsų palangės šį mėnesį yra atiduotos dėželėms ir indeliams su įvairiausiais daigais, taigi visi kiti mieli niekučiai arba kambarinės gėlės laikinai glaudžiasi kituose kampuose. Dar truputį, ir visa ši „netvarka” arba iškeliaus į šiltnamius, arba į atvirą daržą, pakeltas lysves, arba toliau liks Jūsų namuose tik persikels į didesnius vazonus. Deja, kartais nutinka ir taip, kad kruopščiai daigintos sėklos nesudygsta ar daigai nulinksta, susmenga  ir tenka visą procesą kartoti iš naujo, tikintis, jog dar galima pasivyti sodinimo kalendorių.

Svarbu - tinkamai parinkti auginimo indai

Teisingai parinkti auginimo indai bei daiginimo priemonės padės užauginti daigus stiprius ir sveikus. Vazonėliai ar daigyklos dugne turi turėti skylutes, pro kurias vanduo išbėga į padėkliuką arba daigyklos pagrindą. Tai yra būtina! Nemažiau svarbu, kad indas būtų tinkamo dydžio. Dažniausiai paaugusius daigelius galima persodinti į kitus, didesnius vazonėlius, tačiau kai kurie augalai persodinimo nemėgsta, todėl būtent juos sodinti reikia iškart į didesnį indą ir persodinti tiesiai į daržą ar šiltnamį. Sodinimui siūlome naudoti kokybišką kompostą, durpes. Tinkamam durpių paruošimui puikiai tiktų specialus durpių sijojimo sietelis. Sijojant prisotinsite kompostą deguonimi, kuris pagerins Jūsų dirvožemio struktūrą.

 

Skirtingų augalų laistymas - ką svarbu žinoti?

Sureguliuota šiluma (saulė) ir laistymas – vienas iš esminių faktorių sėkmingam daigelių augimui. Vanduo yra būtinas „išlaisvinti” sėklose gyvenančią energiją. Kai kurias sėklas netgi patariama prieš sodinant į žemę šiek tiek pamirkyti vandenyje, jog vėliau joms būtų tiesiog lengviau sudygti. Daigų perlaistymas, kol jie dar yra uždaruose vazonuose ar induose itin rizikingas. Jeigu lauke dar augalai turi galimybę patys reaguoti į natūralias sąlygas ir adaptuotis jose, vazonuose vanduo gali užsigulėti ir imti pūdyti gležnas daigų šaknis.

Kiekvienos augalo rūšies daigas turi būti laistomas skirtingai. Vieni labiau mėgsta drėgmę, kiti mažiau. Pavyzdžiui:

  • Salotų, morkų daigus reikia laistyti pastoviai silpna srovele, rekomenduojama naudoti sietelį ar apipurkšti rankiniu purkštuvu.
  • Kopūstų, cukinijų, moliūgų daigai labiau mėgsta, kai yra laistomi gausiai, bet retai.  
  • Salierų, saldžiųjų paprikų daigus geriausia laistyti ir tręšti pagal poreikį (beje, būtent salierų sėklas būtina pamirkyti vandenyje prieš sodinant).
  • Ypatingai lepūs yra agurkai ir pomidorai. Juos reikia rankiniu būdu laistyti retai, bet gausiai ir tik šiltu vandeniu, jog nesusirgtų pašaknio ligomis. Agurkų ir pomidorų daigai mėgsta purią žemę ir saikingą drėgmę, kitaip šaknims trūksta oro, augalas silpnai vystosi.

 Labai svarbu augalų daigų neperlaistyti, bet ne mažiau svarbu yra stebėti, kad žemė neperdžiūtų, kitaip daigai ima gelsti ir nebeaugti. Tinkamam daigų drėkinimui gali padėti ir specialūs drėkinimo kilimėliai, kurie palaiko drėgmę reikalingą augalų šaknims. Tai gali būti ir pagalba pamirštantiems palaistyti daigelius. Dar patogesniam ir tvarkingesniam daigų auginimui yra įvairių dydžių augalams skirtų padėklų. Juose galite ne tik tvarkingai persodinti augalus, jais rūpintis, bet ir įpilti vandens, o augalai patys susiurbs tiek – kiek jiems reikia.

 Beje, nepamirškite, kad po tręšimo daigus būtina perlieti švariu vandeniu. Jeigu viską darote teisingai, o vis dėlto matote, kad daigai atrodo nesveikai, patikrinkite ar tikrai tinka žemė, kurioje jie auginami, taip pat pareguliuokite temperatūrą ir šviesą. Jeigu ir tuomet daigų kokybė negerės, gali būti, kad Jums tiesiog pasitaikė nekokybiškos sėklos.

Patarimas iš mūsų pusės: rizikos prarasti visą derlių išvengsite, jei sėdami pamaišysite skirtingų pardavėjų sėklas. 

Be to, neskubėkite persodinti daigelius į lauką. Paaugus daigams reikia grūdinimo laikotarpio patalpoje prieš sodinant juos lauke. Atsiminkite, kad jauni augalai yra ypač jautrūs šalčiui, todėl stebėkite orą prieš sodindami juos lauke.

Jeigu Jums iškilo klausimų dėl daiginimo ar laistymo - susisiekite su mumis ir mūsų konsultantai padės Jums. Norite apžiūrėti mūsų prekes gyvai? Tuomet laukiame Jūsų svečiuose mūsų parduotuvėje Kauno g. 34, Vilnius.

Daiginkime kartu! Lengvų darbų ir gero derliaus!