Filtras
Kaina
iki
7
330
Gamintojai
Filter

Hidroponika

Pradėti auginti augalus hidroponiniu būdu gali būti labai painu. Išsiaiškinti, kaip visa tai veikia, kaip pasirinkti sistemą, ką auginti ir net KAIP auginti, yra sudėtinga. Tam, kad būtų lengviau suprasti kaip visa tai veikia, kaip pradėti, svarbu žinoti pagrindus, kas iš viso yra hidroponika.

Kas yra hidroponika?

Paprasčiau tariant, hidroponika yra augalų auginimo praktika naudojant tik vandenį, maistines medžiagas ir auginimo terpę. Žodis hidroponika kilęs iš šaknų „hydro“, reiškiančio vandenį, ir „ponos“, reiškiančio darbą, taigi hidroponiką galima pavadinti, kaip „darbinis vanduo“. Hidroponika yra sodininkystės menas be dirvožemio, nes šiuo sodininkystės metodu dirvožemis nenaudojamas. Iš pavadinimo "darbinis vanduo" galima spręsti, kad jei nėra dirvožemio, vanduo eina į darbą, užtikrindamas augalų gyvybei maistines medžiagas, hidrataciją ir deguonį. Vietoj dirvožemio hidroponiniai sodininkai naudoja įvairių rūšių auginimo terpes, tokias kaip kokoso pluoštas, vermikulitas, perlitas ir kt. Trumpai tariant, hidroponikos idėja yra pašalinti kuo daugiau kliūčių tarp augalo šaknų ir vandens, deguonies ir maistinių medžiagų, kurių gyvybiškai reikia augalui augti (ir klestėti). Tai galima padaryti įvairiais būdais, todėl mes apžvelgsime įvairius sistemų tipus, kuriuos galite naudoti augindami hidroponiškai, tačiau pirmiausia išsiaiškinkime, kaip veikia hidroponika.

Kaip veikia hidroponika?

Hidroponinės sistemos leidžia kontroliuoti aplinkos sąlygas, pvz., Temperatūros ir pH balansą, ir maksimalų maistinių medžiagų bei vandens poveikį. Hidroponika veikia pagal labai paprastą principą: aprūpinkite augalus būtent tuo, ko jiems reikia ir kai to reikia. Hidroponikoje naudojami maistinių medžiagų tirpalai, pritaikyti konkretaus auginamo augalo poreikiams. Jie leidžia tiksliai kontroliuoti, kokį kiekį ir kiek laiko augalai gauna šviesos. pH lygį galima stebėti ir reguliuoti. Labai pritaikytoje ir kontroliuojamoje aplinkoje augalų augimas spartėja. Kontroliuojant augalo aplinką, sumažėja daugybė rizikos veiksnių. Soduose ir laukuose auginamiems augalams pristatoma daugybė kintamųjų, kurie neigiamai veikia jų augimą. Pavyzdžiui, gali prasidėti grybelinės ligos ar užpulti kenkėjai. Augindami hidroponiniu būdu šių ar panašių problemų galite išvengti. Be kliūčių augalai gali augti sparčiau. Nors hidroponika gali pasirodyti tobulas augalų auginimo metodas, tačiau kaip ir visi auginimo metodai hidroponinis auginimas turi savo privalumų ir trūkumų. Taigi, aptarkime pagrindinius auginimo be dirvožemio pranašumus ir trūkumus.

Pagrindiniai hidroponikos privalumai ir trūkumai

Privalumai

Akivaizdžiausia hidroponinės sodininkystės nauda yra masiškai padidėjęs daugumos augalų augimo greitis. Neretai augalas auga bent 20% greičiau nei dirvožemyje. Be to, augalai paprastai duos bent 25% daugiau derliaus nei dirvožemyje augantys augalai. Taip atsitinka todėl, kad jiems lengviau gauti maistinių medžiagų, reikalingų augti. Kai jiems tenka mažiau stengtis rasti vandens ar maistinių medžiagų, kaip kad būtų dirvožemyje, jie gali nukreipti šią energiją augimui. Svarbu nepamiršti, kad šie privalumai yra aktualūs tik tuo atveju, jei atidžiai įrengiate ir prižiūrite savo hidroponikos sodą.

Trūkumai

Didžiausias hidroponikos trūkumas yra sistemos pirkimo išlaidos. Tačiau, jei norite, galite sukurti daugumą šių sistemų savarankiškai, o tai gali sumažinti išlaidas. Kitas neigiamas dalykas yra patirtis, reikalinga norint sėkmingai valdyti sistemą. Tai nėra TAIP sunku, bet tikrai sunkiau nei auginti tą patį augalą dirvoje. Taip yra todėl, kad kuriate dirbtinę aplinką, kur aprūpinate vandeniu, maistinėmis medžiagomis, šviesa ir visa kita, ko reikia augalui - tai reiškia, kad jūs taip pat turite stebėti tuos veiksnius. Jei vienas iš šių elementų yra nesubalansuotas arba jei sugenda įranga, tokia kaip siurblys, gali kilti pavojus visam jūsų sodui.

Hidroponikai reikalinga įranga

Norėdami išlaikyti klestinčią hidroponinę sistemą, turėsite susipažinti su keliais komponentais, kurie leidžia hidroponikai efektyviai veikti.

Auganti terpė

Hidroponiniai augalai dažnai auginami inertinėse terpėse, kurios palaiko augalo svorį ir įtvirtina jo šaknų struktūrą. Auginimo terpė yra dirvožemio pakaitalas, tačiau jis neteikia augalui jokios nepriklausomos mitybos. Vietoj to, ši akyta terpė sulaiko drėgmę ir maistines medžiagas iš maistinių medžiagų tirpalo, kurį ji tiekia augalui. Daugelis auginimo terpių taip pat yra neutralios pH, todėl jos nepakenks jūsų maistinio tirpalo pusiausvyrai. Yra daugybė įvairių terpių, iš kurių galima rinktis, o konkretus augalas ir hidroponinė sistema nurodys, kuri terpė geriausiai tinka jūsų veiklai. Hidroponinės auginimo terpės yra plačiai prieinamos tiek internete, tiek vietiniuose medelynuose ir sodininkystės parduotuvėse.

Oro akmenys ir oro siurbliai

Augalai, panardinti į vandenį, gali greitai nuskęsti, jei vanduo nėra pakankamai aeruotas. Oro akmenys išsklaido mažus ištirpusio deguonies burbuliukus visame maistinių medžiagų tirpalo rezervuare. Šie burbuliukai taip pat padeda tolygiai paskirstyti ištirpusias maistines medžiagas tirpale. Oro akmenys deguonies patys negamina. Jie turi būti pritvirtinti prie išorinio oro siurblio permatomais maistiniais plastikiniais vamzdeliais. Oro akmenys ir oro siurbliai yra populiarūs akvariumo komponentai, kuriuos galima lengvai įsigyti naminių gyvūnėlių parduotuvėse.

Tinkliniai vazonai

Tinkliniai vazonai yra tinkliniai plantatoriai, kuriuose laikomi hidroponiniai augalai. Tinklinė medžiaga leidžia šaknims išaugti iš vazono šonų ir dugno, todėl yra veikiamas deguonies ir maistinių medžiagų. Tinkliniai vazonai taip pat užtikrina puikų drenažą, palyginti su tradiciniais molio ar plastiko vazonais.

Augalai augantys vandenyje, hidroponinių sistemų tipai 

Hidroponiką ir jos sistemų tipus galima traktuoti kaip augalų auginimą vandenyje. Tačiau tai nereikia suprasti tiesiogiai, kad tai yra augalai augantys vandenyje. Hidroponikoje vandenyje yra panardintos tik augalų šaknys, o tai reiškia, kad augalai nuolat gauna vandens, deguonies ir maistinių medžiagų, todėl augalų auginimas hidroponiniu būdu yra efektyvus, gaunamas didesnis derlius, augalai auga sparčiau. Kiekvienas hidroponikos auginimo tipas yra skirtingas ir turi savo augalų auginimo metodą. Dažniausiai hidroponika skirstoma į šešis pagrindinius hidroponinių sistemų tipus:

1. Dagties sistema (Wick Systema) - šią hidroponikos sistemą galima vadinti pasyviąją hidroponika, tai reiškia, kad nereikia naudoti nei oro, nei vandens siurblių. Taip pat, ši sistema tinka mažesniems augalams, kurie nenaudoja daug vandens ar maistinių medžiagų. Šios sistemos naudojimas tinka hidroponiniams eksperimentams, pradedantiems sodininkams ar vaikams.

2. Giluminio vandens kultūra (DWC) - DWC sistemoje yra naudojamas rezervuaras maistinių medžiagų tirpalui laikyti. Ši sistema reikalauja itin mažai priežiūros bei ją lengvą pasigaminti namuose.

3. Maistinių plėvelių technika (NFT) - augalai auginami kanaluose, kurių maistinis tirpalas pumpuojasi ir nuolat eina kanalo dugnu, augalų šaknys nėra visiškai panardintos į NFT sistemą - todėl sistemos pavadinimo dalis yra „plėvelė“. Augalai į šiuos kanalus dedami naudojant tinklinius vazonus ir auginimo terpę. Šios sistemos privalumas yra recirkuliuojanti sistema, o tai reiškia mažiau atliekų.

4. Atoslūgis ir srautas (potvynis ir drenažas) - augalai yra auginami dėkle, užpildytoje auginimo terpėje. Kelis kartus per dieną dėklas yra „užtvindytas“ maistinių medžiagų tirpalu, atsižvelgiant į įvarius veiksnius. Ši sistema nėra labai populiari, kadangi reikalauja nemažai laiko bei netinkamai prižiūrint augalų šaknys gali greitai išdžiūti. Taip pat visas procesas nueina veltui, kai sugenda siurblys ar laikmatis.

5. Aeroponika - yra panaši į NFT sistemą tuo, kad šaknys dažniausiai "pakimba ore". Skirtumas yra tas, kad aeroponinė sistema to pasiekia nuolat purškiant šaknų zoną maistinių medžiagų tirpalu. Aeroponikos sistemos privalumas yra tas, kad šaknys dažnai būna veikiamos daugiau deguonies nei panardintos šaknų sistemos, todėl yra pranašesnė už kitas hidroponikos sistemas.

6. Lašelinės sistemos - šią sistemą paprasta valdyti dideliu mastu, tačiau ji šiek tiek pralenkia mažesnį sodą. Ši sistema savo konstrukcija, kapiliariniu laistymu panaši į šiltnamio laistymo sistemą su "mazgais" (vienakojis, dvikojis ar keturkojis mazgas) ir kas jau naudojasi panašiomis sistemomis, turbūt supranta, kad tai itin lengvo montavimo, daug priežiūros nereikalaujanti sistema ir sąlyginai pigi sistema.

Trumpai aptarėme šešis pagrindinius hidroponinių sistemų tipus, kaip jie veikia, plačiau pasiskaityti galima internete arba pasikonsultuoti su MAIDINA specialistais. Nesvarbu, kokią sistemą pasirinksite, augalai augs greitai ir vešės ilgai, jei tinkamai juos prižiūrėsite. Hidroponika siūlo nuostabų lankstumą, todėl net iškilus problemoms, neturėtų kilti jokių sunkumų jas ištaisyti ir sugrąžinti augalus į savo vėžes.

Internetinė parduotuvė Laistymoiranga.lt - didelis pasirinkimas už protingą kainą

Mūsų internetinėje parduotuvėje rasite vertikalias laistymo sistemas, kurias galima vadinti - hidroponika namų sąlygomis, hidroponika kambaryje. Į šias sistemas įeina: vertikalios laistymo sistemos, lempos augalams ir vazonai hidroponiniam auginimui.
Vertikali laistymo sistema
- tai sistema, kurią galima naudoti net kambaryje. Šis hidroponinis augalų auginimas yra itin patogus ir paprastas net žmonėms, neturintiems žinių ar net negirdėjusius apie hidroponinį auginimą.
Vertikalus daržas su automatine sistema -
tai hidroponika kambaryje, virtuvėje, terasoje ar kitoje jūsų pamėgtoje vietoje. Ši vertikalaus daržo sistema turi 20 skyrelių augalams, kurie yra laistomi su lašintuvais ir yra integruoti kiekviename skyrelyje. Ši sistema yra automatinė, todėl Jums tereikia pasodinti augalus ir suprogramuoti valdiklį, laistymą. Visa tai yra itin paprasta ir tokia sistema yra vadinama hidroponika.
Vertikalus sodo komplektas -
tai sistema, labai panaši į vertikalų daržą, tik vertikalaus sodo komplektas susideda iš keturių medžiaginių kišenėlių, kurias galite pakabinti lauke ir juose auginti gėles, prieskoninius augalus ar braškes. Vertikalus sodo komplektas - tai kaip vertikalus sodas, kurį galite modeliuoti pagal savo poreikius. Šio rinkinio laistymas vyksta su lašintuvais, tačiau valdymas yra rankinis. Papildomai galima įsigyti valdiklį, kad palengvinti savo hidroponinio sodo priežiūrą. Esant poreikiui rinkinį lengvai galima praplėsti.
Lempos augalų auginimui - tai lempos skirtos hidroponiniam auginimui arba daiginimui. LED augalų lempos suteikia augalams šviesos, kurios reikia auginant augalus hidroponiniu būdu patalpoje. LED augalų lempos yra įvairių dydžių ir paskirčių, pvz.: augimo, žydėjimo ar vegetacinės fazės lempos. Dažniausiai LED lempos reikalingos mažiems daigams, kurie dar tik bando įsitvirtinti žemėse, o paaugusį augalą galima toliau auginti tiek lauke, tiek kambaryje.
Vazonai hidroponiniam auginimui - tai vazonai, kurie padeda užauginti sveikesnius, vaisingesnius augalus. Vazonai hidroponiniam auginimui sukuria augalo šaknims geresnį augimą, oro genėjimo būdu padaro sveikesnes šaknis. Vazonai hidroponiniam auginimui padeda išvengti susiraizgiusių ratu augalo šaknų ir padeda išsišakoti mažesnėms augalo šaknims, taip pagerinant augalo augimą.

Internetinėje parduotuvėje laistymoiranga.lt galite plačiau pasiskaityti apie prekiaujamas hidroponines sistemas,  taip pat užsisakyti prekes internetu. Visas kainas rasite internetinėje parduotuvėje, o perkant rinkinius, visada sutaupysite, nes nusipirkti komplektą gaunasi pigiau, negu komplektuotis visas detales atskirai. Jeigu kyla klausimų, norite pasikonsultuoti, išgirsti daugiau informacijos apie hidroponikos auginimą, visada galite kreiptis į MAIDINA specialistus tiek nuotoliniu būdu: el. paštu, telefonu arba atvykti pas mus į fizinę parduotuvę Vilniuje, esančią Eišiškių pl. 36A.

Hidroponika - tai inovatyvus augalų auginimo būdas ir sodininkų džiaugsmas.

 

icon
Didžiausias asortimentas

Virš 3000 prekių

icon
Greitas pristatymas

Pristatome per 2-3 d.d.

icon
Nemokamas pristatymas

Nuo 150 EUR

icon
27 metų patirtis

Laistymo įrangos ekspertai

close

Patikusios prekės