Pomidorai – vieni iš populiariausių vaisių, be kurių neįsivaizduojamas net ir mažiausias lietuviškas daržas. Pomidorai yra neatsiejami svečiai tiek ant mūsų kasdienio, tiek ant šventinio stalo. Šiuos vaisius naudojama kaip garnyrą, arba pagrindinį patiekalą, dedame į salotas, konservuojame, džioviname, be to, pomidorai yra sudedamoji pomidorų padažo ar kečupo dalis. Taigi, pomidoras savo populiarumu pranoksta daugelį kitų vaisių, todėl kyla klausimas, kaip užsiauginti gausų, sveikų ir skanių pomidorų derlių?

Pomidorai – viena iš lepiausių daržo gėrybių, reikalaujanti nemažai dėmesio. Tačiau jeigu daigai sudygo puikiai, praėjo pikiavimą ir grūdinimą bei sėkmingai prigijo lysvėse lauke arba šiltnamyje, sėkmė jau ranka pasiekiama, tereikia pasirūpinti dviem pagrindiniais aspektais: šiluma ir laistymu. Jeigu pomidorai negauna pakankamai drėgmės, lapai suglemba, susiraito pumpurai, gali pradėti byrėti žiedai, jeigu drėgmės per daug – vaisiai gali pajuoduoti ar byrėti. Todėl, norint turėti ne tik gausų, bet ir kokybišką derlių, itin svarbu tinkamai laistyti pomidorus.

Kaip laistyti pomidorus?

Pomidorai mėgsta, kad juos laistytų retai, bet gausiai maždaug du kartus per savaitę. Vidutiniškai jiems reiktų 0.5 – 0.7 l/m2. Siekiant apsaugoti stiebą, laistyti reikia aplink augalą, juk ne be reikalo yra sakoma: „Pomidorams patinka, kai galva yra sausa, o kojos šlapios“. Žinoma, vandens sąnaudos priklauso ir nuo šių faktorių: kuriame augimo cikle yra Jūsų pomidorai bei kokia yra oro temperatūra. Akivaizdu, kad paaugę pomidorai reikalaus daugiau vandens nei jauni sodinukai. Taip pat karštesnę vasaros dieną dirvožemis sausės greičiau, todėl patariame mulčiuoti, kad būtų palaikoma drėgmė ilgesnį laiką bei laistyti pomidorus anksti ryte, kol saulė dar tik kyla.

pomidorų laistymas

Kokią laistymo sistema rinktis?

Tinkamiausia laistymo sistema pomidorams yra lašelinis laistymas, nes taip neaplaistomas pats augalas, vanduo laša tiesiai ant dirvožemio šalia stiebo. Jeigu pomidorai susodinti netoliese vienas kito, galima naudoti lašelinę juostą, kurios lašintuvų išdėstymas yra kas 20 cm. Visgi patogesnis variantas yra taškinis laistymas, kuomet laistoma būtent ta vieta prie pat pomidoro. Tekėdamas smeigtuku („kojelėmis) vanduo laisto tikslingai tik augalo šaknis, tad, stiebas tikrai bus apsaugotas. Laistant tik šaknis vanduo nėra išeikvojamas žemei aplink augalus, todėl bus mažiau piktžolių, menkesnė ligų tikimybė.

Be to, lašeliniu būdu drėkinamas tik dirvožemis, o augaliukai vandenį gauna mažais kiekiais, todėl nepajunta vandens temperatūros pokyčių nesvarbu ar yra laistoma iš vandens talpų, ar iš vandentiekio.  Tuo tarpu, jeigu derlius laistomas iš karto dideliu vandens kiekiu, augalai stipriai reaguoja į vandens temperatūros pokyčius. Tokio tipo sistemos yra naudojamos ir profesionaliuose ūkiuose, siekiant, kad kiekvienas vaisius būtų palaistytas tinkamai.

Laistydami lašeliniu būdu būtinai montuokite ir vandens filtrą. Nefiltruojamas vanduo labai greitai užkimš lašintuvus, todėl sutriks laistymo sistemos tolygumas, ją reikės dažnai valyti arba keisti.

Greitai surenkama laistymo sistema pomidorams

Keturkojis gravitacinis „Laistymo padėjėjas“ lašelinės drėkinimo sistemos rinkinys suteikia galimybę tolygiai paskirstyti vandenį bei maistingąsias medžiagas prie kiekvieno augalo šaknų. 

Keturkojis gravitacinis „Laistymo padėjėjas“ turi keturias kojeles, kurios lengvai sminga į dirvožemį. Rinkinio kaina yra nedidelė, jį paprasta įdiegti, naudoti ir prižiūrėti. Nereikia jokių specifinių įgūdžių laistymo sistemų srityje. O rezultatai akivaizdūs – su mažesnėmis laiko ir pastangų sąnaudomis – gaunamas kokybiškas ir gausu pomidorų derlius.

Iš ko susideda ši laistymo sistema galite pažiūrėti mūsų video

Jeigu Jūsų šiltnamis didesnis, šią laistymo sistemą lengvai praplėsite įsigydami atskirų detalių. Šią sistemą galite automatizuoti su valdikliu skirtu laistymo sistemoms be slėgio. Toks valdiklis patogus ir tuo, kad nereikalauja elektros energijos.

Pabaigai norime paminėti, kad ši sistema taip pat tinka agurkams, paprikoms, baklažanams ir panašiai sodinamiems augalams. Tikimės, kad šie patarimai Jums padėjo ir linkime gausaus derliaus!